Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

EFFERALGAN 500 mg
Denumire EFFERALGAN 500 mg
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate efervescente
Concentratia 500mg
Ambalaj Cutie x 4 blist. PE/Al x 4 compr. eff.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare BRISTOL-MYERS SQUIBB - FRANTA
Autorizatie de punere pe piata BRISTOL-MYERS SQUIBB KFT - UNGARIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre EFFERALGAN 500 mg ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



Prospect si alte informatii despre EFFERALGAN 500 mg, comprimate efervescente   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1756/2009/01                                                   Anexa 1

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Efferalgan 500 mg, comprimate efervescente

Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Efferalgan 500 mg, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-            Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-            Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-            Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 5 zile în cazul tratării durerilor articulare, 3 zile în cazul febrei şi 2 zile în cazul durerilor în gât însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă, sau vărsături.

-            Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacis-tului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Efferalgan 500 mg şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi Efferalgan 500 mg

3.       Cum să utilizaţi Efferalgan 500 mg

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Efferalgan 500 mg

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE EFFERALGAN 500 mg ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Efferalgan 500 mg face parte din grupa medicamentelor analgezice-antipiretice

(ameliorează durerea şi reduce temperatura corpului în caz de febră).

Efferalgan 500 mg este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la

moderată, cu diferite localizări (dureri de cap, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor sau

în caz de menstruaţie dureroasă) şi tratamentul simptomatic al febrei.

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI EFFERALGAN 500 mg

Nu utilizaţi Efferalgan 500 mg

-            dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Efferalgan 500 mg;

-            dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară sau boală hepatică activă;

-            dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;

-            la copii cu greutate corporală sub 13 kg sau cu vârsta sub 2 ani.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Efferalgan 500 mg

-            dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii);

-            dacă aveţi insuficienţă renală gravă (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);

1

-            dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.

-            dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.

În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:

-   medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utili-zată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;

- medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelină;

- colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);

- metoclopramidă (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);

- domperidonă (utilizată în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături);

- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic);

- contraceptive orale;

- zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);

- probenecid (utilizat în tratamentul gutei);

- warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca să vi se subţieze sângele);

- lamotrigină (utilizată în tratamentul epilepsiei);

- cloramfenicol (un antibiotic). Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.

Utilizarea Efferalgan 500 mg cu alimente şi băuturi

Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la

adult dacă este posibil).

Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice me-dicament.

La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potenţial la făt.

Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Efferalgan 500 mg

Medicamentul conţine sodiu 412,4 mg pe comprimat efervescent. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

Medicamentul conţine sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

2

3. CUM SĂ UTILIZAŢI EFFERALGAN 500 mg

Utilizaţi întotdeauna Efferalgan 500 mg exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Acest medicament este recomandat strict adulţilor şi copiilor cu greutatea corporală peste 13 kg (cu

vârsta mai mare de 2 ani).

La copii, trebuie respectate dozele stabilite în raport cu greutatea copilului şi, în consecinţă, trebuie

selectată o formă farmaceutică adecvată. Relaţia vârstă/greutate este numai orientativă.

Doza zilnică recomandată de paracetamol este de aproximativ 60 mg/kg şi zi, divizată în 4 sau 6 prize,

de exemplu aproximativ 15 mg/kg la fiecare 6 ore sau 10 mg/kg la fiecare 4 ore.

Copii cu greutate corporală între 13 şi 20 kg (cu vârsta între 2 şi 7 ani): doza este de ½ comprimat efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de 6 ore, fără a se depăşi 4 jumătăţi de comprimat efervescent pe zi.

Copii cu greutate corporală între 21 şi 25 kg (cu vârsta între 6 şi 10 ani): doza este de ½ comprimat efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de 4 ore, fără a se depăşi 6 jumătăţi de comprimat efervescent pe zi.

Copii şi adolescenţi cu greutate corporală între 26 şi 40 kg (cu vârsta între 8 şi 13 ani): doza este de 1 comprimat efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de 6 ore, fără a se depăşi 4 comprimate efervescente pe zi.

Adolescenţi cu greutate corporală între 41 şi 50 kg (cu vârsta între 12 şi 15 ani): doza este de 1 comprimat efervescent o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de 4 ore, fără a se depăşi 6 comprimate efervescente pe zi.

Adulţi şi adolescenţi cu greutate corporală peste 50 kg (cu vârsta mai mare de 15 ani): doza este de 1-2 comprimate efervescente de 500 mg o dată; dacă este necesar, doza se repetă după un interval de cel puţin 4 ore.

Doze maxime recomandate

Copii cu greutate corporală sub 37 kg: doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg

şi zi

Copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg: doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşescă

3 g pe zi

Adulţi şi adolescenţi cu greutate corporală peste 50 kg (cu vârsta mai mare de 15 ani): în general, nu

este necesar să se depăşească doza de 3 g paracetamol (6 comprimate efervescente) pe zi. Totuşi, în

cazul unor dureri mai intense, doza maximă poate fi crescută până la 4 g paracetamol (8 comprimate

efervescente) pe zi.

Mod şi frecvenţa administrării

Administrare orală.

Comprimatul efervescent se dizolvă complet într-un pahar cu apă.

Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.

La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, preferabil de 6

ore şi nu mai puţin de 4 ore.

La adulţi trebuie să existe un interval de cel puţin 4 ore între administrări.

Este necesară reevaluarea tratamentului dacă:

- durerea tratată, îndeosebi cea articulară, persistă mai mult 5 zile;

- febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;

- faringita severă persistă mai mult de 2 zile şi este însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţie cutanată tranzitorie, greaţă sau vărsături.

3

Grupe speciale de pacienţi

Insuficienţă renală

În caz de insuficienţă renală severă (clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min) intervalul între două doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore. Doza maximă recomandată este de 3 g paracetamol (6 comprimate efervescente) pe zi.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Efferalgan 500 mg

Dacă aţi utilizat mai mult Efferalgan 500 mg decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului sau farmacistului, chiar dacă vă simţiţi bine.

Dacă uitaţi să utilizaţi Efferalgan 500 mg

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoas-tră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Efferalgan 500 mg poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate

persoanele.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate după punerea pe piaţă a medicamentului, dar frecvenţa

lor nu este cunoscută:

Aparate, sisteme şi organe

Reacţii adverse

Investigaţii diagnostice

Valori INR scăzute Valori INR crescute

Tulburări hematologice şi limfatice

Trombocitopenie (scăderea numărului plachetelor sanguine)

Neutropenie (scăderea numărului anumitor tipuri de celulelor albe)

Leucopenie (scăderea anormală a numărului celule-lor albe)

Tulburări gastro-intestinale

Diaree

Durere abdominală

Tulburări cutanate şi ale ţesutului subcutanat

Urticarie

Eritem (înroşire)

Erupţie trecătoare pe piele

Tulburări vasculare

Hipotensiune arterială (ca simptom la anafilaxiei)

Tulburări ale sistemului imunitar

Şoc anafilactic (reacţie alergică bruscă de mare am-ploare care implică întregul organism) Edem Quincke (umflarea spontană a buzelor, pleoa-pelor, limbii, laringelui, faringelui şi glotei cu probleme în respiraţie, frecvent asociat alergiilor la alimente sau medicamente şi care durează câteva ore până la câteva zile) Reacţie de hipersensibilitate

Tulburări hepatobiliare

Valori serice crescute ale enzime hepatice

Dacă apar cazuri rare de reacţii de hipersensibilitate sub formă de şoc anafilactic, edem Quincke, eri-tem, urticarie şi erupţie trecătoare pe piele, trebuie întreruptă definitiv administrarea acestui medica-ment.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţiona-tă în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4

5. CUM SE PĂSTREAZĂ EFFERALGAN 500 mg

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Efferalgan 500 mg după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu necesită condiţii speciale de păstrare.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi far-macistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Efferalgan 500 mg

Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 500 mg.

Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, carbonat de sodiu anhidru, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol, zaharină sodică, docusat sodic, povidonă, benzoat de sodiu.

Cum arată Efferalgan 500 mg şi conţinutul ambalajului

Comprimate efervescente, rotunde, plate, de culoare albă, cu o linie mediană pe una din feţe. Comprimatul poate fi divizat în două părţi egale.

Efferalgan 500 mg este disponibil în cutie cu 4 blistere din PE/Al a câte 4 comprimate efervescente.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Bristol-Myers Squibb Kft.

1024 Budapesta, Lövőház u. 39, Ungaria

Producătorul

Bristol-Myers Squibb

304, Avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa

Acest prospect a fost aprobat în Iunie 2009

5

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Paracetamolul nu este mai eficient în cazul durerilor provocate de lumbago decât un produs placebo (studiu) Paracetamolul nu este mai eficient decât un produs placebo în cazul durerilor lumbago, arată un studiu realizat de o echipă de cercetători australieni pe circa 1.600 de pacienţi cu dureri lombare acute, relatează joi AFP.
Paracetamolul combate nu doar durerile de cap, ci şi angoasa existenţială Paracetamolul poate combate nu doar durerea fizică, ci şi traumele emoţionale şi stările de anxietate, potrivit The Daily Mail şi Rbc Daily.
Paracetamolul creşte riscul apariţiei alergiilor la bebeluşi (studiu) Un studiu realizat de cercetători belgieni avertizează în privinţa efectelor paracetamolului, care ar tripla riscurile de alergii la bebeluşi, relatează Le Soir.
Paracetamolul este ineficient împotriva osteoartritei (studiu) Prescris pe scară largă persoanelor cu osteoartrită, paracetamolul nu permite calmarea eficientă a durerilor sau îmbunătăţirea capacităţilor fizice, potrivit unui studiu publicat vineri în revista medicală 'The Lancet', citat de agenţia France Presse.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.