Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

EFFERALGAN PEDIATRIC 3%
 
Denumire EFFERALGAN PEDIATRIC 3%
Descriere Conţine paracetamol, care are efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră) şi activitate antiinflamatorie slabă.
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Solutie orala
Concentratia 3%
Ambalaj Cutie x 1 flacon x 150 ml sol. orala + 1 lingurita dozatoare din polistiren, gradata
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare BRISTOL-MYERS SQUIBB - FRANTA
Autorizatie de punere pe piata BRISTOL-MYERS SQUIBB KFT - UNGARIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre EFFERALGAN PEDIATRIC 3% ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Dr. Petre : 3-4 zile maxim. Daca febra nu scade mergeti cu el la medic.
>> cosmina : de la deschiderea flaconului de eferalgan cat timp mai este valabil 3 luni tinut la frigider
>> Cristina : Buna ziua La cate ore trebuie administrat, conform indicatiei medicului, efferalgan? tratamentul dureaza...
>> catalina : pentru o fetita de 4 luni de cate oeri pot administra eferalgan sirop pe zi?
>> dr. Oana Iordache : 1 lingurita măsura de 3-4 ori pe zi insa trebuie sa calculatidoza maxima in functie de greutatea corporală...
>> DRAGON ADRIANA (vizitator) : AM LUAT DE LA COPIL O DOZA DE EFERALGAN SI MIA APARUT NISTE PETE ROSII POATE FI DE LA EL SAU RUBEOLA
>> dr. Oana Iordache : Petele roșii pot avea multiple cauze.Trebuie văzute de un meci specialist pt a pune diagnosticul corect...
>> manolache : buna ziua am s eu o intrebare va rog frumos daca se poate sami raspundeti pot sai dau sirop eferagan...
>> llyly2006 : buna ziua.am o fetita de 1luna jumate.pot sa-i dau eferalgan?nu a facut febra,doar ii curge nasul.
>> cami : se poate da eferalgan la 1 luna incolo, totusi daca nu a facut febra si nasul nu ii curge foarte rau...
Prospect si alte informatii despre EFFERALGAN PEDIATRIC 3%, solutie orala       

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml soluţie orală

Paracetamol


Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Efferalgan pentru copii, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
- Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3-5 zile.
- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Efferalgan pentru copii şi pentru ce se utilizează
2. Înainte să utilizaţi Efferalgan pentru copii
3. Cum să utilizaţi Efferalgan pentru copii
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Efferalgan pentru copii
6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml soluţie orală conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră) şi activitate antiinflamatorie slabă.

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi/sau durerilor, cum ar fi dureri de cap, gripă, dureri de dinţi, dureri musculare.

2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

Nu administraţi copilului dumneavoastră Efferalgan pentru copii în următoarele cazuri:
- dacă copilul este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau propacetamol hidrocloric sau la oricare dintre celelalte componente ale Efferalgan pentru copii;
- dacă copilul suferă de insuficienţă hepatocelulară severă sau boală hepatică activă decompensată;
- dacă copilul a fost diagnosticat cu intoleranţă la fructoză;

Aveţi grijă deosebită când administraţi copilului dumneavoastră Efferalgan pentru copii

- dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra mai mult de 3 zile, sau dacă medicamentul nu este suficient de eficient, sau dacă apar alte simptome, nu continuaţi tratamentul fără a vă adresa medicului;
- dacă copilul suferă de boală severă de ficat sau rinichi;
- dacă copilului i se administrează alte medicamente care conţin paracetamol;
- dacă copilul a fost diagnostic cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza;
- în caz de lipsa poftei de mâncare, poftă de mâncare exagerată sau scădere exagerată în greutate;
- în caz de deshidratare, scăderea lichidelor din organism.

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul ia sau a luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul ia medicamente care reduc coagularea sângelui (anticoagulante orale), pentru tratarea epilepsiei (fenitoină, carbamazepină, barbiturice), pentru tratamentul gutei (probenecid), pentru tratamentul tuberculozei (isoniazidă,
rifampicină) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteriodiene, AINS (salicilamidă).

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Nu este cazul, deoarece medicamentul este destinat copiilor.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Efferalgan pentru copii nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Efferalgan pentru copii

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml conţine 50 g zahăr la 100 ml soluţie orală. Dacă medicul v-a atenţionat că copilul dumneavoastră are intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a-i administra acest medicament.

3. CUM SĂ LUAŢI EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

Luaţi întotdeauna Efferalgan pentru copii exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Efferalgan pentru copii trebuie administrat de la 10 la 15 mg/kg/doză, la fiecare 4 - 6 ore, până la o doză totală zilnică maximă de 75 mg/kg/zi. Doza zilnică maximă de paracetamol nu trebuie să depăşească 75 mg/kg.

Dozele de paracetamol ce trebuie administrate depind de greutatea corporală a copilului; menţionarea vârstei are caracter informativ. Dacă nu se cunoaşte greutatea copilului, acesta va fi cântărit pentru a nu i se administra o doză prea mare.

Paracetamolul este disponibil în mai multe concentraţii şi forme farmaceutice şi în consecinţă tratamentul poate fi adaptat greutăţii fiecărui copil.

Linguriţa dozatoare este gradată în kg, cu menţionarea greutăţilor 4-6-8-10-12-14-16. Celălalt mod de gradare corespunde greutăţilor intermediare 3-5-7-9-11-13-15 kg.
Umplerea linguriţei dozatoare în funcţie de greutatea copilului trebuie completată şi cu ajustarea nivelului lichidului la gradaţia corespunzătoare.
- de la 4 la 16 kg: se utilizează linguriţa dozatoare până la gradaţia corespunzatoare greutăţii copilului sau până la cea mai apropiată.
De exemplu de la 4 la 5 kg: linguriţa dozatoare se umple până la gradaţia 4. O nouă doză va fi repetată dacă este nevoie după 6 ore.
- de la 16 la 32 kg: prima dată se umple linguriţa dozatoare apoi se completează cu o reumplere a linguriţei până se obţine greutatea copilului.
De exemplu de la 18 kg la l9 kg: se umple prima dată linguriţa dozatoare până la gradaţia 10 kg, apoi se mai umple o dată până la gradaţia 8 kg. O noua administrare dacă este necesară va fi făcută după 6 ore.

Mod şi frecvenţa de administrare
Administrare orală. Intervalul minim dintre fiecare administrare este de 4 ore.
Soluţia orală poate fi băută ca atare sau diluată într-o cantitate mică de lichid (de exemplu: apă, lapte, suc de fructe).
Apăsaţi şi învârtiţi capacul pentru a deschide flaconul. Închideţi flaconul după fiecare folosire.

Dacă temperatura copilului depăşeşte 38,5ºC, următorii paşi suplimentari vor fi făcuţi pentru a creşte eficacitatea tratamenului cu acest medicament:
- Se dezbracă copilul;
- Se dă copilului să bea lichide;
- Nu lăsaţi copilul într-un loc excesiv de cald.

Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.
La copii va fi stabilit un interval între administrări, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, de preferat de 4 - 6 ore.

În cazul unei insuficienţe renale severe intervalul minim între administrări va fi de 6 ore.

Dacă aţi luat mai mult Efferalgan pentru copii decât trebuie
Informaţi imediat medicul în caz de supradozaj sau intoxicaţie accidentală.

Simptomele: greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, paloare, indispoziţie şi transpiraţie abundentă, apar în primele 24 ore.

Ingestia acută a unei supradoze de paracetamol de 140 mg/kg corp la copii poate avea o evoluţie fatală prin afectarea gravă şi ireversibilă renală şi hepatică.

Dacă aţi uitat să luaţi Efferalgan pentru copii
Nu-i daţi copilului o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Efferalgan pentru copii poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate după punerea pe piaţă a medicamentului, dar frecvenţa lor nu este cunoscută:

Aparate, sisteme şi organe Reacţii adverse
Tulburări hematologice şi limfatice Trombocitopenie (scăderea numărului plachetelor sanguine)
Neutropenie (scăderea numărului anumitor tipuri de celulelor albe)
Leucopenie (scăderea anormală a numărului celulelor albe)
Tulburări gastro-intestinale Diaree
Durere abdominală
Tulburări hepatobiliare Valori serice crescute ale enzimelor hepatice
Tulburări ale sistemului imunitar Şoc anafilactic (reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism)
Edem Quincke (umflarea spontană a buzelor, pleoapelor, limbii, laringelui, faringelui şi glotei cu probleme în respiraţie, frecvent asociat alergiilor la alimente sau medicamente şi care durează câteva ore până la câteva zile)
Reacţie de hipersensibilitate
Investigaţii diagnostice Valori INR scăzute
Valori INR crescute
Tulburări cutanate şi ale ţesutului subcutanat Urticarie
Eritem (înroşirea pielii)
Erupţie cutanată trecătoare
Tulburări vasculare Scăderea tensiunii arteriale (ca un simptom al anafilaxiei)

Dacă apar cazuri rare de reacţii de hipersensibilitate sub formă de şoc anafilactic, edem Quincke, roşeaţă a pielii, urticarie şi erupţie cutanată trecătoare, trebuie întreruptă definitiv administrarea acestui medicament.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Efferalgan pentru copii după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la temperaturi peste 25°C. A se păstra în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Efferalgan pentru copii
- Substanţa activă este paracetamol 30 mg/ml soluţie orală
- Celelalte componente sunt: macrogol 6000, sucroză soluţie, zaharină sodică, sorbat de potasiu, aromă vanilie-caramel (diacetil, acetilmetilcarbinol, benzaldehidă, propilenglicol, gama heptalactonă, alcool benzilic, triacetină, piperonal, cinamat de amil, vanilină, acetilvanilină), acid citric anhidru, apă purificată.

Cum arată Efferalgan pentru copii şi conţinutul ambalajului
Cutie cu un flacon din tereftalat de polietilenă, de culoare brună, conţinând 90 ml soluţie orală, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii şi linguriţă dozatoare din polistiren.

Cutie cu un flacon din tereftalat de polietilenă, de culoare brună, conţinând 150 ml soluţie orală, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii şi linguriţă dozatoare din polistiren.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Bristol-Myers Squibb Kft..
1024 Budapesta, Lövőház u. 39, Ungaria

Fabricanţii
Bristol-Myers Squibb 304, Avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa

Bristol-Myers Squibb 979, Avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa

Acest prospect a fost aprobat în August 2013

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Analgezicele uzuale distrug ficatul şi pot duce la comă Aproape 20.000 de americani sunt spitalizaţi anual cu leziuni hepatice din cauza consumului excesiv de Acetaminofen, cunoscut sub numele de Paracetamol, relatează în ultimul său număr New Scientist.
Autorităţile canadiene avertizează în legătură cu riscurile consumului excesiv de paracetamol Medicamentele împotriva durerii care conţin paracetamol trebuie de acum să afişeze în mod clar potenţialele pericole pentru ficat în cazul consumului excesiv al acestor produse, au declarat săptămâna trecută autorităţile canadiene din domeniul sănătăţii.
Cuprariu (ANM): Nu trebuie să se depăşească doza recomandată de paracetamol Purtătorul de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Medicamentului Anca Cuprariu a afirmat că trebuie respectată doza zilnică recomandată de paracetamol de 1-2 comprimate pe zi fără a se depăşi 4 grame pe zi.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.
ANMDM atrage atenţia asupra importanţei respectării dozelor recomandate de medicamente Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale (ANMDM) atenţionează cu privire la respectarea dozelor recomandate de medicamente pentru a se evita pe cât posibil apariţia reacţiilor adverse, punctând că din informaţiile din prospectul medicamentelor pe bază de paracetamol, armonizate...