Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

CALPOL SUSPENSIE PENTRU COPII MICI
 
Denumire CALPOL SUSPENSIE PENTRU COPII MICI
Descriere CALPOL ® Suspensie pentru copii indeparteaza durerile, ca de exemplu cele dentare. Este de asemenea indicat si in cazul febrei. Daca febra este ridicata, durerea severa sau persistenta, contactati medicul.
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Suspensie orala
Concentratia 120mg/5ml
Ambalaj Cutie x 1 flacon din sticla galben-bruna x 140 ml susp. orala
Valabilitate ambalaj 3 ani
Volum ambalaj 140ml
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare GLAXO WELLCOME GMBH & CO - MAREA BRITANIE
Autorizatie de punere pe piata GLAXO WELLCOME UK LTD. - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre CALPOL SUSPENSIE PENTRU COPII MICI ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> SILVIA : De 3 ori pe zi, si mai alterneaza-l cu ibuprofen... Poti da si 5 zile daca ii dai dozele mai rar (dar...
>> elena (vizitator) : pot folosi calpol si la un an de la deschiderea flaconului?
>> Dr. Petre : NU
>> lidia (vizitator) : cat timp poti pastra calpol, dupa ce desfaci sticluta
>> RUSU MARIAN (vizitator) : de a ce farmacii din romania se poate cumpara
>> gabi oprea (vizitator) : face febra pe spate in dreptul plaminilor si transpira foarte tare, are 3 ani
>> dr. Oana Iordache : Trebuie sa mergeti la un medic pediatru.
>> dr. Oana Iordache : Nu avem aceasta informatie.
>> Eugenia (vizitator) : Spuneți-mi Vă rog, pentru bebelușul de 2 luni, ce doză se administrează?
>> Dr. Vladoiu Mirela : Copii sub 3 luni O lingurita mica (2,5 ml) cand copilul are febra in urma vaccinarii.
Prospect si alte informatii despre CALPOL SUSPENSIE PENTRU COPII MICI, suspensie orala       

CALPOL ® TREI PLUS , Suspensie pentru copii

 

Contine paracetamol

 

Acest prospect contine informatii sumare despre CALPOL ® Suspensie pentru copii. Cititi-l cu atentie inainte de folosirea medicamentului.

 

CALPOL ® Suspensie este indicat copiilor cu varsta mai mica de 6 ani. Poate fi indicat si adultilor care prefera suspensia in locul tabletelor. Farmacistul va poate ajuta daca doriti sa stiti mai multe despre afectiunea dumneavoastra sau despre medicament.

 

Ce contine CALPOL ® Suspensie pentru copii?

 

Acest flacon contine 100 ml CALPOL ® Suspensie pentru copii. Fiecare 5 ml suspensie contine 120 mg Paracetamol Ph Eur. Aceasta este substanta activa. CALPOL ® Suspensie contine, de asemenea si ingredienti inactivi. Acestia sunt: glicerol, sorbitol, metil hidroxibenzoat, xantan si apa purificata. Suspensia are aroma de capsuni, iar colorantul este carmoizina (E122).

 

Ce fel de medicament este CALPOL ® Suspensie pentru copii?

 

CALPOL ® Suspensie pentru copii este analgezic (indeparteaza durerea) si antipiretic (scade febra).

 

Pentru ce este indicat CALPOL ® Suspensie?

 

CALPOL ® Suspensie pentru copii indeparteaza durerile, ca de exemplu cele dentare. Este de asemenea indicat si in cazul febrei. Daca febra este ridicata, durerea severa sau persistenta, contactati medicul.

 

Pentru cine este indicat CALPOL ® Suspensie?

 

Acest medicament este indicat majoritatii copiilor 6 ani (si eventual adultilor). Puneti urmatoarele intrebari oricarei persoane care doreste sa foloseasca CALPOL ® Suspensie pentru copii:

 

Ati avut vreodata alergie sau reactii adverse la paracetamol? Daca da, atunci NU folositi CALPOL ® Suspensie pentru copii si anuntati medicul sau farmacistul.

Suferiti de afectiuni grave ale rinichilor sau ficatului? Daca da, consultati medicul sau farmacistul INAINTE sa folositi CALPOL ® Suspensie pentru copii.

CALPOL ® Suspensie pentru copii si alte medicamente

 

Inaintea utilizarii acestui medicament asigurati-va ca farmacistul cunoaste ce medicament luati in mod curent (inclusiv medicamentele pe care le-ati cumparat singur). Nu folositi in timpul tratamentului cu CALPOL ® Suspensie pentru copii alte medicamente care contin paracetamol.

 

In cazul adultilor se poate folosi CALPOL ® Suspensie concomitent cu administrarea contraceptivelor orale ("pilula zilnica") sau a tabletelor pentru epilepsie, dar se poate sa nu aiba acelasi efect asupra durerii sau febrei.

 

Daca luati anumite antidepresive, sedative, medicamente pentru epilepsie sau consumati cantitati mari de alcool, puteti fi mai susceptibil la efectele adverse ale paracetamolului.

 

Daca nu sunteti siguri ca vreunul din medicamentele pe care le luati face parte din din cele mentionate mai sus, atunci adresati-va farmacistului.

 

Cum se administreaza CALPOL ® Suspensie pentru copii?

 

CALPOL ® Suspensie pentru copii are o aroma placuta de capsuni si este usor de administrat. In pachet se gaseste o lingurita cu doua capete. Capatul cel mare al linguritei contine 5 ml, iar cel mic 2,5 ml. Verificati tabelul alaturat pentru a afla ce cantitate de CALPOL ® Suspensie pentru copii trebuie administrata.

 

Varsta Dozaj 

Copii sub 3 luni  O lingurita mica (2,5 ml) cand copilul are febra in urma vaccinarii. Daca copilul este bolnav din alt motiv, consultati medicul. Nu folositi CALPOL ® Suspensie pentru copii fara acordul medicului.

Copii de la 3 luni la 1 an  Una sau doua lingurite mici (2,5 ml) de maxim 4 ori pe zi.

Copii de la 1 an la 6 ani  Una sau doua lingurite mari (5 ml) de maxim 4 ori pe zi.

Copii peste 6 ani  CALPOL ® Sase Plus.

 

Repetati doza la fiecare 4 sau 6 ore daca durerea sau febra persista.

 

Nu administrati mai mult de 4 doze pe zi.

 

Nu administrati mai multe lingurite cu acest medicament decat sunt recomandate in tabel.

 

Daca durerea sau febra nu cedeaza dupa cateva zile, consultati medicul.

 

Nu administrati copilului dumneavoastra CALPOL ® Suspensie pentru copii mai mult de trei zile fara a consulta medicul.

 

In caz de supradozare, chiar daca starea generala a copilului pare buna, consultati medicul deoarece exista riscul aparitiei unor afectiuni hepatice.

 

Are CALPOL ® Suspensie pentru copii efecte secundare?

 

In majoritatea cazurilor CALPOL ® Suspensie pentru copii nu are nici un efect secundar. Putine persoane pot avea eruptii cutanate sau alte forme de alergie.

 

Foarte rar, persoanele care folosesc paracetamol pot simti o oboseala neobisnuita, pot observa contuzii neasteptate, sangerari sau pot face mai multe infectii decat de obicei (de exemplu raceli). Daca observati una din aceste manifestari, consultati medicul.

 

Daca observati orice efecte neplacute produse de acest medicament, chiar daca acestea nu sunt mentionate in prospect, incetati administrarea de CALPOL ® Suspensie pentru copii. Consultati medicul sau farmacistul.

 

Efecte secundare in situatii speciale

 

Persoanele care folosesc in fiecare zi, timp indelungat (cateva luni sau mai mult) medicamente ce contin paracetamol, pot avea efecte secundare. Persoanele predispuse la astfel de efecte sunt alcoolicii cronici. Aceste efecte secundare includ afectiuni ale ficatului si rinichilor. Persoanele care folosesc paracetamol, in mod obisnuit, pentru perioade scurte de timp nu au astfel de probleme.

 

Cum se pastreaza CALPOL ® Suspensie pentru copii?

 

Pastrati medicamentul in flaconul original la temperatura obisnuita (sub 25°C).

 

Nu folositi medicamentul dupa data expirarii.

 

Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

 

Acest lucru este foarte important.

 

Feriti medicamentul de caldura si lumina directa. CALPOL ® este marca inregistrata.

Producator:

Glaxo Wellcome

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Analgezicele uzuale distrug ficatul şi pot duce la comă Aproape 20.000 de americani sunt spitalizaţi anual cu leziuni hepatice din cauza consumului excesiv de Acetaminofen, cunoscut sub numele de Paracetamol, relatează în ultimul său număr New Scientist.
Autorităţile canadiene avertizează în legătură cu riscurile consumului excesiv de paracetamol Medicamentele împotriva durerii care conţin paracetamol trebuie de acum să afişeze în mod clar potenţialele pericole pentru ficat în cazul consumului excesiv al acestor produse, au declarat săptămâna trecută autorităţile canadiene din domeniul sănătăţii.
Cuprariu (ANM): Nu trebuie să se depăşească doza recomandată de paracetamol Purtătorul de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Medicamentului Anca Cuprariu a afirmat că trebuie respectată doza zilnică recomandată de paracetamol de 1-2 comprimate pe zi fără a se depăşi 4 grame pe zi.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.
ANMDM atrage atenţia asupra importanţei respectării dozelor recomandate de medicamente Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale (ANMDM) atenţionează cu privire la respectarea dozelor recomandate de medicamente pentru a se evita pe cât posibil apariţia reacţiilor adverse, punctând că din informaţiile din prospectul medicamentelor pe bază de paracetamol, armonizate...