Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX HOTREM LEMON
 
Denumire COLDREX HOTREM LEMON
Descriere Pulberile Coldrex HotRem Lemon produc o ameliorare temporara a simptomelor gripei, racelilor. Aceste simptome includ: dureri de cap, tremuraturi, nevralgii si dureri, nas congestionat si infundat, durerile din sinuzita si durerile de gat.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru suspensie orala
Ambalaj Cutie x 5 plicuri x 5 g pulb. pt. susp. orala
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare SMITHKLINE BEECHAM - SPANIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX HOTREM LEMON ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> neagu marian (vizitator) : care este intervalul de administrare
>> i.c. : Un plic la 6-8 ore.
>> mihaela (vizitator) : pot sa iau coldrex pliculete in timpul sarcinii? am 33 de saptamani
>> M.G. : Mai bine luati Oscilococcinum.
>> Tudorancea nicoleta (vizitator) : coldrex hotrem poate reduce efectul anticonceptionalelor? multumesc.
>> Dr. Petre : Forte putin probabil.
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX HOTREM LEMON, pulbere pentru suspensie orala       

COLDREX HOTREM LEMON 

Compozitie:

Fiecare plic contine 750 mg paracetamol, 10 mg clorhidrat de fenilefrina, 60 mg acid ascorbic. Ambalajul contine 5 plicuri, fiecare plic continand 5 g pulbere.

Indicatii:

Pulberile Coldrex HotRem Lemon produc o ameliorare temporara a simptomelor gripei, racelilor. Aceste simptome includ: dureri de cap, tremuraturi, nevralgii si dureri, nas congestionat si infundat, durerile din sinuzita si durerile de gat.

Caracteristici:

Pulberile de Coldrex HotRem Lemon contin paracetamol - analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina - decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic - ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor.

Contraindicatii:

A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor afectiuni hepatice sau renale grave; in caz de hipertiroidie, diabet sau daca sunteti sub tratament pentru hipertensiune arteriala sau afectiuni cardiace; daca luati antidepresive triciclice, medicamente beta-blocante; daca luati sau daca ati luat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza.

Precautii:

In cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon. Daca sunteti insarcinata sau alaptati, consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon.

Administrare:

Goliti continutul unui plic intr-o ceasca si umpleti cu apa foarte fierbinte. Agitati pana la dizolvare. Adulti si copii ( in varsta de 12 ani si peste 12 ani): 1 plic la fiecare 4 ore. A nu se administra mai mult de 3-4 plicuri in 24 de ore. A nu se administra copiilor sub varsta de 12 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau.

Efecte secundare:

Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate sa produca greturi, cefalee, mici cresteri ale tensiunii arteriale si foarte rar palpitatii. Aceste efecte sunt trecatoare. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

Data expirarii:

Nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Producator:

Smithkline Beecham

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...
Afectiuni de sezon ale aparatului respirator Cele mai frecvente afectiuni in sezonul rece sunt guturaiul si gripa. Afectiunea cu cele mai mari implicatii este gripa. Gripa este produsa de o serie de virusuri gripale (Myxovirus influenzae) apartinand familiei Orthomyxoviridae, tipurile A, B, si C cel mai des intalnite la om fiind tipul A...
Guturaiul se poate vindeca cu multă bere Se pare că berea are proprietăţi antivirale: potrivit unui studiu finanţat de firma japoneză Sapporo, hameiul din bere ar conţine un ingredient miraculos numit humulon. Acesta ar fi eficient împotriva virusului sinciţial respirator şi ar avea şi efect anti-inflamator, scrie AFP.
Somnul insuficient duce la scăderea rezistenţei organismului la guturai (studiu) Persoanele care dorm mai puţin de şapte ore pe noapte întâmpină un risc de trei ori mai mare de a se îmbolnăvi de guturai, decât cele care dorm opt ore sau mai mult, conform unui studiu publicat luni în revista americană Archives of Internal Medicine, informează AFP
Alergiile, sinuzita, otita şi barotraumatismele Alergiile, sinuzita, otita sau guturaiul în cazul persoanelor care călătoresc cu avionul sau se scufundă în mare acutizează simptomele barotraumatismului, afecţiune cauzată de schimbările de presiune. Barotraumatismul dispare de obicei spontan, însă uneori durează câteva zile şi este necesară consultarea...
RĂCEALA COMUNĂ ȘI GRIPA Odată cu începerea sezonului rece, pentru fiecare din noi crește riscul îmbolnăvirii de guturai (răceala comună) sau în cazuri extreme, de gripă. În ambele situații se produce “întâlnirea” dintre sistemul imunitar deficitar și agentul cauzator de boală, un virus.