Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX HOTREM LEMON
 
Denumire COLDREX HOTREM LEMON
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru suspensie orala
Ambalaj Cutie x 10 plicuri x 5 g pulb. pt. susp. orala
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare SMITHKLINE BEECHAM - SPANIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX HOTREM LEMON ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> neagu marian (vizitator) : care este intervalul de administrare
>> i.c. : Un plic la 6-8 ore.
>> mihaela (vizitator) : pot sa iau coldrex pliculete in timpul sarcinii? am 33 de saptamani
>> M.G. : Mai bine luati Oscilococcinum.
>> Tudorancea nicoleta (vizitator) : coldrex hotrem poate reduce efectul anticonceptionalelor? multumesc.
>> Dr. Petre : Forte putin probabil.
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX HOTREM LEMON, pulbere pentru suspensie orala       

COLDREX HOTREM LEMON 

Compozitie:

Fiecare plic contine 750 mg paracetamol, 10 mg clorhidrat de fenilefrina, 60 mg acid ascorbic. Ambalajul contine 5 plicuri, fiecare plic continand 5 g pulbere.

Indicatii:

Pulberile Coldrex HotRem Lemon produc o ameliorare temporara a simptomelor gripei, racelilor. Aceste simptome includ: dureri de cap, tremuraturi, nevralgii si dureri, nas congestionat si infundat, durerile din sinuzita si durerile de gat.

Caracteristici:

Pulberile de Coldrex HotRem Lemon contin paracetamol - analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina - decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic - ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor.

Contraindicatii:

A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor afectiuni hepatice sau renale grave; in caz de hipertiroidie, diabet sau daca sunteti sub tratament pentru hipertensiune arteriala sau afectiuni cardiace; daca luati antidepresive triciclice, medicamente beta-blocante; daca luati sau daca ati luat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza.

Precautii:

In cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon. Daca sunteti insarcinata sau alaptati, consultati medicul inainte de a lua Coldrex HotRem Lemon.

Administrare:

Goliti continutul unui plic intr-o ceasca si umpleti cu apa foarte fierbinte. Agitati pana la dizolvare. Adulti si copii ( in varsta de 12 ani si peste 12 ani): 1 plic la fiecare 4 ore. A nu se administra mai mult de 3-4 plicuri in 24 de ore. A nu se administra copiilor sub varsta de 12 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau.

Efecte secundare:

Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate sa produca greturi, cefalee, mici cresteri ale tensiunii arteriale si foarte rar palpitatii. Aceste efecte sunt trecatoare. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

Data expirarii:

Nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Producator:

Smithkline Beecham

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...
RACEALA SI GRIPA la copii - Cauze, simptome si tratament Urmariti un interviu video cu dr. Rodica Lazar Contes, Medic Primar Pediatru. Intrebari la care pediatrul ofera mamicilor raspunsuri: 1. Care este diferenta dintre raceala si gripa? 2. Cand este cazul sa ii dam unui bebelus antibiotic? 3. Se face exces de antibiotic? 4. Cum prevenim racelile? 5...
GfK(studiu): Insomnia, locul 2 după răceală între cele mai frecvente probleme de sănătate la nivel global Jumătate din populaţia globului spune că a suferit de răceală în ultimele 12 luni şi peste un sfert dintre cei chestionaţi acuză stări de insomnie sau tulburări ale somnului, potrivit rezultatelor unui studiu online realizat de GfK, remis miercuri AGERPRES.
Raceala gripa sau viroza - cum facem diferenta? Nas infundat, usturime in gat si febra – simptome cu care toti ne-am confruntat la un moment dat, insa fara sa stim daca este vorba de o simpla raceala, gripa sau o viroza de sezon. Care este diferenta intre aceste boli si mai ales cum le putem trata? Desi la prima vedere pot avea manifestari...
Cum tratăm răceala şi gripa Răceala este cea mai frecventă afecţiune în sezonul rece. www.Catena.ro
Tuica fiarta cu piper - cel mai bun leac pentru raceala si un plus de beneficii pentru sanatate Tuica fiarta cu piper este unul dintre cele mai bune "leacuri babesti" contra racelii si una dintre cele mai eficiente metode de a ne incalzi in zilele friguroase. De asemenea, atunci cand este consumata cu moderatie, tuica fiarta mai are si alte beneficii ce ne feresc de multe alte boli. Despre...