Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg
 
Denumire SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg
Descriere Comprimatele efervescente Solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism, sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenei, durerilor menstruale, in cazul luxatiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gat si febrei, precum si pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate efervescente
Concentratia 500mg/8mg/30mg
Ambalaj Cutie cu 6 folii din hartie-PE-Al-PE x 2 compr. eff.
Valabilitate ambalaj 4 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare GLAXOSMITHKLINE DUNGARVAN LTD. - IRLANDA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> SOLPADEINE Comprimate >> SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg Comprimate efervescente, 500mg/8mg/30mg >> SOLPADEINE CAPSULE Capsule
Prospect si alte informatii despre SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg, comprimate efervescente       

Compozitie:

Fiecare comprimat efervescent contine paracetamol 500 mg, fosfat de codeina hemihidrat 8 mg si cofeina 30 mg. Ambalajul contine 12 comprimate efervescente.

Indicatii:

Comprimatele efervescente Solpadeine sunt recomandate pentru ameliorarea durerilor care apar in reumatism, sciatica si lumbago. Sunt de asemenea recomandate pentru tratamentul durerilor de cap, migrenei, durerilor menstruale, in cazul luxatiilor, durerilor dentare, nevralgiilor, sinuzitei, durerilor de gat si febrei, precum si pentru ameliorarea simptomelor din raceli si gripa.

Caracteristici:

Comprimatele efervescente Solpadeine contin trei compusi activi: paracetamol- analgezic si antipiretic, fosfat de codeina - analgezic si cofeina, pentru ameliorarea puternica si rapida a durerii.

Contraindicatii:

A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Nu se administreaza in astm sau in crizele astmatice.

Avertismente/Precautii de utilizare:

inainte de a lua Solpadeine cereti sfatul medicului daca: suferiti de afectiuni renale sau hepatice grave; sunteti insarcinata; vi s-au recomandat medicamente pentru stari depresive sau daca sunteti in tratament pentru probleme respiratorii; luati medicamente recomandate de medic pentru tratarea greturilor si vomei sau a concentratiei crescute de colesterol in sange. Comprimatele efervescente de Solpadeine pot produce somnolenta. Daca somnolenta este prezenta, nu conduceti vehicule sau nu manevrati masini si unelte.

Administrare:

Comprimatele de Solpadeine se dizolva in apa. Adulti: A se administra 2 comprimate dizolvate intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi, daca este necesar. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore sau nu se vor depasi 4 doze (8 comprimate) in 24 de ore. Copii( 7-12 ani): 1/2 comprimat pana la 1 comprimat, dizolvat intr-un pahar cu apa, de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se va repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 4 comprimate in 24 de ore. Nu se recomanda copiilor sub varsta de 7 ani. Nu se va administra copiilor Solpadeine mai mult de 3 zile fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau.

Efecte secundare:

Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Codeina poate produce constipatie, greata, ameteli sau somnolenta, dar efectele secundare sunt foarte rare daca se respecta administrarea corecta a produsului. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea de Solpadeine poate produce iritabilitate sau nervozitate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

Data expirarii:

Nu utilizati acest medicament dupa data expirarii indicata pe ambalaj.

Conditii de pastrare:

A se pastra la temperaturi sub 25 grade Celsius. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Producator:

Smithkline Beecham

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Medical Forum Bucureşti a ajuns la a VI-a ediţie În perioada 8-9 mai, mf – Ziarul Medicului de Familie în parteneriat cu Societatea Naţională de Medicina Familiei organizează a VI-a ediţie a Medical Forum Bucureşti.
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...
Alergiile, sinuzita, otita şi barotraumatismele Alergiile, sinuzita, otita sau guturaiul în cazul persoanelor care călătoresc cu avionul sau se scufundă în mare acutizează simptomele barotraumatismului, afecţiune cauzată de schimbările de presiune. Barotraumatismul dispare de obicei spontan, însă uneori durează câteva zile şi este necesară consultarea...
Cele mai comune 5 boli dobândite în gospodărie: răcelile și gripa, sinuzita, bronșita, infecțiile cu stafilococi și alte infecții virale Un studiu efectuat pe mai multe mii de gospodării din Statele Unite ale Americii alcătuiește un top al celor mai frecvente boli dobândite de membrii unei familii în interiorul domiciliului. Prima poziție pe această listă este ocupată de răceli și gripă, acestea fiind urmate de alte infecții virale, sinuzită...
Antibioticele nu au efect în tratarea sinuzitelor (studiu) Antibioticele sunt fără efect împotriva majorităţii infecţiilor de sinus, deşi sunt deseori prescrise de medici în astfel de cazuri, relevă un studiu publicat marţi în Journal of the American Medical Association (JAMA), relatează AFP.
Sinuzitele acute Dr. Elena Bănică - medic primar ORL - CMI vorbeşte despre sinuzitele acute, condiţile în care ele apar, tabloul lor simptomatic şi de asemenea sugerează soluţii terapeutice. Sinuzita cronică poate cauza complicaţii, dintre care unele destul de serioase aşa cum sunt: atacurile de astm, meningita...