Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

NUROFEN(R) RACEALA SI GRIPA
Denumire NUROFEN(R) RACEALA SI GRIPA
Descriere Nurofen Raceala si Gripa este folosit pentru tratamentul simptomatic al racelii si gripei asociate cu congestie nazala.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica DECONGESTIONANTE NAZALE DE UZ SISTEMIC SIMPATOMIMETICE
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Ambalaj Cutie x 2 blist. a cate 12 compr. film.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC R01BA52
Firma - Tara producatoare RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL LIMITED - MAREA BRITANIE
Autorizatie de punere pe piata RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL LIMITED - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre NUROFEN RACEALA SI GRIPA ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> flori (vizitator) : sotul meu a fost diagnosticat cu viroza respiratorie si i s-a prescris Tavanic de 5oomg.1 cps la 12 ore...
>> dr. Oana Iordache : Aveti raspuns la o alta postare.
>> dr. Oana Iordache : Corect.
>> dr. Oana Iordache : Pt Flori. Foarte probabil sunt reactii adverse.
>> Daniela D (vizitator) : Buna ziua. Pot asocia Nurofen Raceala si Gripa cu Amoxicilina? Multumesc anticipat.
>> dr. Oana Iordache : Da.
>> dr. Oana Iordache : Cu placere.
>> sorin (vizitator) : pot lua nurofen forte daca am luat si strepsils?
>> dr. Oana Iordache : Pt Sorin. Da.
>> Dr. Vladoiu Mirela : da, le puteti combina.
>> NUROFEN FORTE Drajeuri, 400mg >> NUROFEN GEL Gel, 5% >> NUROFEN PENTRU COPII Comprimate orodispersabile, 100mg >> NUROFEN(R) 200 mg Drajeuri, 200mg >> NUROFEN(R) NON-AQUA Comprimate orodispersabile, 200mg >> NUROFEN(R) PENTRU COPII, cu aroma de capsuni Suspensie orala, 100mg/5ml >> NUROFEN(R) PENTRU COPII, cu aroma de portocala Suspensie orala, 100mg/5ml >> NUROFEN(R) PLUS Comprimate filmate >> NUROFEN(R) RACEALA SI GRIPA Comprimate filmate
Prospect si alte informatii despre NUROFEN(R) RACEALA SI GRIPA, comprimate filmate       

Compozitie:

Substantele active sunt ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg. Celelalte componente sunt celuloza microcristalina, croscarmeloza sodica, polividona, fosfat de calciu tribazic, stearat de magneziu, hipromeloza, talc, Opaspray yellow M-1F-6168 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E 171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110) sau Mastercote Yellow FA 0156 solid (alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza, dioxid de titan E171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110), BlackOpacode S-1-8152 HV solid (Shellac, oxid de fer negru (E 172), lecitina din soia, antispumant DC 1510) sau Black Printing Ink (Shellac, oxid de fer negru (E172), propilenglicol).

Indicatii:

Nurofen Raceala si Gripa contine doua substante active: ibuprofen - un antiinflamator nesteroidian si pseudoefedrina - un decongestionant nazal care actioneaza impreuna pentru ameliorarea simptomelor racelii. Nurofen Raceala si Gripa amelioreaza durerea, reduce inflamatia, scade febra si decongestioneaza sinusurile si caile respiratorii superioare.
Nurofen Raceala si Gripa este folosit pentru tratamentul simptomatic al racelii si gripei (incluzand durere, cefalee, febra, dureri de gat, obstructie nazala si sinusala) asociate cu congestie nazala.

Contraindicatii:

Nu luati Nurofen Raceala si Gripa daca:
- sunteti alergic la vreunul dintre componentii mentionati mai sus, la acidul acetilsalicilic sau medicamente asemanatoare
- daca ati avut sau aveti ulcer (sau o alta afectiune a stomacului)
- daca ati suferit o inrautatire a astmului bronsic sau ati avut rinita sau urticarie asociate administrarii acidul acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene
- daca suferiti de: insuficienta hepato-celulara severa, insuficienta renala severa, lupus eritematos sistemic, glaucom cu unghi inchis, afectiuni uretro-prostatice cu risc de retentie urinara, hipertensiune arteriala severa, boala coronariana severa
- daca faceti tratament concomitent cu iproniazida (inhibitor de monoaminooxidaza non-selectiv) sau daca ati luat inhibitori de monoaminooxidaza in ultimele 14 zile
- daca sunteti gravida in ultimele trei luni de sarcina
- daca suferiti de insuficienta cardiaca severa.

Reactii adverse:

Ca toate medicamentele, Nurofen Raceala si Gripa poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Reactiile adverse sunt rare si pot include: durei sau disconfort gastric, greata, indigestie, scaun negru sau constipatie, ulcer gastric, transpiratii, ameteli, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieritoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, dificultate la mictiune si eruptii cutanate, tulburari de vedere, tulburari hepatice sau renale, dureri de cap, ameteli si tulburari ale auzului, durere in piept, palpitatii, neliniste si insomnie. Mai putin frecvent produsul poate determina slabiciune musculara, tremor, anxietate, halucinatii si trombocitopenie.
Medicamente precum Nurofen Raceala si Gripa se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral.
Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Mod de administrare:

Luati intotdeauna Nurofen Raceala si Gripa exact asa curn v-a spus medicul dumneavoastra.Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.
Adulti si copii peste 15 ani: doza recomandata este de 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa, apoi, daca este necesar, continuati cu 1 sau 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa la fiecare 4-6 ore. Nu depasiti doza de 6 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa in 24 de ore. Nu se recomanda administrarea produsului la copii sub 15 ani.
Varstnici: nu se recomanda un dozaj special pentru pacientii varstnici, cu exceptia cazurilor cu insuficienta renala si hepatica, cand doza trebuie ajustata individual. Daca simptomele persista sau se agraveaza, cereti sfatul medicului dumneavoastra.

Precautii:

Aveti grija deosebita cand utilizati Nurofen Raceala si Gripa in situatia in care:
- aveti sau ati avut astm
- aveti afectiuni renale, cardiace sau hepatice
- utilizati orice tratament curent, in special cu alte analgezice sau produse continand acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS, medicamente antihipertensive (de exemplu diuretice), anticoagulante, antidepresive triciclice, metotrexat sau litiu, decongestionante, antihipertensive, medicare cardiaca, inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) administrati in ultimele 14 zile
- aveti tulburari ale tiroidei
- aveti hipertensiune arteriala sau boli cardiace
- sunteti insarcinata sau alaptati
- sunteti programat pentru o interventie chirurgicala
Varstnicii prezinta risc crescut de reactii adverse.
Nu se recomanda administrarea produsului la copii sub 15 ani.
Este necesara atentie la sportivi deoarece contine un principiu activ ce poate da reactii pozitive la controlul antidoping.
Medicamente precum Nurofen Raceala si Gripa se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic"). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata de 3 zile recomandate pentru tratament.
Daca aveti probleme cardiace, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti hipertensiune arteriala, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul.

Sarcina si alaptarea:

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Forma de prezentare:

Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.

Producator:

Reckitt Benckiser Healthcare International Limited - Marea Britanie

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Producătorul Nurofen face precizări după plângerea depusă în Noua Zeelandă împotriva sa Compania Reckitt Benckiser, producătorul Nurofen, a transmis o poziţie oficială cu privire la decizia Comisiei pentru Comerţ din Noua Zeelandă de a depune o plângere la Curtea Districtului Auckland, în baza Actului pentru Comerţ Echitabil din 1986, faţă de politica de marketing aplicată medicamentelor...
După Australia, compania care fabrică Nurofen, acuzată de înşelăciune la adresa consumatorilor şi în Noua Zeelandă Compania farmaceutică Reckitt Benckiser, care fabrică medicamentul Nurofen, a fost acuzată în Noua Zeelandă de înşelăciune faţă de consumatori, întrucât promovează o "gamă specifică de calmante" pentru atenuarea durerilor, deşi ingredientul activ rămâne mereu acelaşi, relatează luni surse oficiale preluate...
Precizări privind medicamentul Nurofen pentru copii suspensie Compania care produce medicamentul Nurofen a precizat, vineri, printr-un comunicat transmis presei, că, după analiza produselor Nurofen suspensie cu aromă de căpşuni pentru copii, retrase în data de 16 februarie 2010 ca urmare a unor aglomerări ale suspensiei observate în flacon, a?rezultat că?aglomerările...
Australia: Compania producătoare de Nurofen, sancţionată pentru înşelăciune Justiţia australiană a ordonat luni cunoscutei companii britanice de medicamente Reckitt Benckiser să retragă de pe rafturi unele cutii ale popularului analgezic Nurofen, din cauza publicităţii mincinoase, relatează AFP.
Febra la copiii mici Cand copilul plange, este nelinistit si nu mananca nimic ceva nu este in regula. Ii puneti mana pe frunte si va dati seama ca are febra . Cresterea temperaturii corpului peste 38 grade constituie febra
Ibuprofen: Risc cardiovascular sporit în cazul unei doze prea mari (EMA) Ibuprofenul, unul din medicamentele cel mai frecvent utilizate împotriva durerii şi inflamaţiilor, sporeşte uşor riscul unui infarct sau accident vascular cerebral în cazul unei doze prea mari, informează luni Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) cu sediu la Londra, citată de AFP.