Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

NUROFEN(R) PLUS
 
Denumire NUROFEN(R) PLUS
Descriere Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei si simptomelor din raceala si gripa.
Denumire comuna internationala COMBINATII (IBUPROFENUM+CODEINUM)
Actiune terapeutica ANTIINFLAMATOARE SI ANTIREUMATICE NESTEROIDIENE DERIVATI DE ACID PROPIONIC
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Ambalaj Cutie x 2 blist. x 12 compr. film.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC M01AE51
Firma - Tara producatoare RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL LIMITED - MAREA BRITANIE
Autorizatie de punere pe piata RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL LIMITED - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre NUROFEN PLUS ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> lamurire (vizitator) : mi s-a prescris de catre medic ORL-ist nurofen plus pentru sinuzita cronica. Dupa ce am citit prospectul...
>> i.c. : Nu e o problema.
>> laura (vizitator) : care i diferenta intre nurofen plus si nurofen capsule moi? care isi face mai repede efectul pt dureri...
>> dr. Oana Iordache : Exista diferente in ceea ce priveste compozitia celor 2 preparate.Pt ce patologie doriti sa luati medicatia...
>> laura : pt dismenoree, am dureri foarte puternice de spate si am incercat cu nurofen forte o pastila, insa nu...
>> dr. Oana Iordache : Incercati cu supozitoare cui ndometacin sau carpicon.
>> Laura Cristina (vizitator) : Nurofen plus poate da dependenta datorita codeinei? Care este doza administrata zilnic de o persoana...
>> dr. Oana Iordache : Adminsitrarea cronica poate da fie o problema.
>> dr. Oana Iordache : Doza depinde de greutatea persoanei si de modul in care se metabolizeaza acest medicament.
>> NUROFEN FORTE Drajeuri, 400mg >> NUROFEN GEL Gel, 5% >> NUROFEN PENTRU COPII Comprimate orodispersabile, 100mg >> NUROFEN(R) 200 mg Drajeuri, 200mg >> NUROFEN(R) NON-AQUA Comprimate orodispersabile, 200mg >> NUROFEN(R) PENTRU COPII, cu aroma de capsuni Suspensie orala, 100mg/5ml >> NUROFEN(R) PENTRU COPII, cu aroma de portocala Suspensie orala, 100mg/5ml >> NUROFEN(R) PLUS Comprimate filmate >> NUROFEN(R) RACEALA SI GRIPA Comprimate filmate
Prospect si alte informatii despre NUROFEN(R) PLUS, comprimate filmate       

Compozitie:

Un comprimat filmat contine ca substante active ibuprofen 200 mg si fosfat de codeina hemihidrat 12,8 mg. De asemenea, contine excipienti pentru: nucleu - celuloza microcristalina, amidon glicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloza, amidon pregelatinizat sifilm - Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloza, talc.
*) Compozitia Opaspray alb M-1-7111B solid: hidroxipropilmetilceluloza, dioxid de titan (E171).

Indicatii:

Nurofen Plus contine ibuprofen care apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, inflamatie si febra. Codeina este un analgezic puternic care scade transmiterea mesajului dureros in organism.
Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui, reumatice, musculare, in migrena si nevralgii, reducerea febrei si simptomelor din raceala si gripa.

Contraindicatii:

Nu trebuie sa utilizati Nurofen Plus, daca:
- ati avut o reactie alergica la ibuprofen, codeina, acid acetilsalicilic sau orice alt component enumerat mai sus
- ati suferit o inrautatire a astmului bronsic, o eruptie alergica, mancarime sau rinoree la administrarea ibuprofenului, acidului acetilsalicilic sau medicamentelor similare
- aveti sau ati avut ulcer gastric si duodenal
- suferiti de constipatie cronica
- aveti dificultati in respiratie
- aveti varsta sub 12 ani
- aveti insuficienta cardiaca severa

Reactii adverse:

In general, Nurofen Plus este bine tolerat de majoritatea persoanelor. Totusi, pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric, scaun colorat in negru, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, constipatie, deprimare respiratorie, supresia tusei, rareori, descuamarea pielii, aparitia cu usurinta a vanatailor sau umflarea fetei. Daca prezentati oricare dintre aceste simptome sau aveti orice alte simptome neobisnuite, intrerupeti administrarea medicamentului si spuneti medicului dumneavoastra.
Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral.

Mod de administrare:

Adulti si copii peste 12 ani: Utilizati la nevoie 1-2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, daca este necesar, utilizati 1-2 comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4-6 ore. Comprimatele filmate trebuie inghitite intregi cu apa.
Nu depasiti doza de 6 comprimate filmate Nurofen Plus pe zi.
Produsul nu se administreaza copiilor sub 12 ani.
Daca simptomele persista sau se agraveaza adresati-va medicului. Reactiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurta perioada necesara controlarii simptomelor.

Precautii:

Intrebati medicul dumneavoastra inainte de a utiliza Nurofen Plus, daca:
- aveti sau ati avut astm bronsic
- aveti afectiuni renale, cardiace sau hepatice
- utilizati orice tratament curent, in special cu alte analgezice sau produse continand acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS, medicamente antihipertensive (de exemplu diuretice), anticoagulante, metotrexat sau litiu, inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) administrati in ultimele 14 zile
- aveti tulburari ale tiroidei
- aveti hipotensiune arteriala
- aveti presiune intracraniana crescuta sau leziuni cerebrale
- sunteti insarcinata sau alaptati.
Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata recomandate pentru tratament. Daca aveti probleme cardiace, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea fi in situatie de risc din cauza acestor afectiuni (de exemplu, daca aveti hipertensiune arteriala, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul.

Forma de prezentare:

Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere a cate 12 comprimate filmate.
Cutie cu 1 blister cu 4 comprimate filmate.
Cutie cu 1 blister cu 6 comprimate filmate.

Producator:

Reckitt Benckiser Healthcare International - Marea Britanie

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Producătorul Nurofen face precizări după plângerea depusă în Noua Zeelandă împotriva sa Compania Reckitt Benckiser, producătorul Nurofen, a transmis o poziţie oficială cu privire la decizia Comisiei pentru Comerţ din Noua Zeelandă de a depune o plângere la Curtea Districtului Auckland, în baza Actului pentru Comerţ Echitabil din 1986, faţă de politica de marketing aplicată medicamentelor...
După Australia, compania care fabrică Nurofen, acuzată de înşelăciune la adresa consumatorilor şi în Noua Zeelandă Compania farmaceutică Reckitt Benckiser, care fabrică medicamentul Nurofen, a fost acuzată în Noua Zeelandă de înşelăciune faţă de consumatori, întrucât promovează o "gamă specifică de calmante" pentru atenuarea durerilor, deşi ingredientul activ rămâne mereu acelaşi, relatează luni surse oficiale preluate...
Precizări privind medicamentul Nurofen pentru copii suspensie Compania care produce medicamentul Nurofen a precizat, vineri, printr-un comunicat transmis presei, că, după analiza produselor Nurofen suspensie cu aromă de căpşuni pentru copii, retrase în data de 16 februarie 2010 ca urmare a unor aglomerări ale suspensiei observate în flacon, a?rezultat că?aglomerările...
Australia: Compania producătoare de Nurofen, sancţionată pentru înşelăciune Justiţia australiană a ordonat luni cunoscutei companii britanice de medicamente Reckitt Benckiser să retragă de pe rafturi unele cutii ale popularului analgezic Nurofen, din cauza publicităţii mincinoase, relatează AFP.
Ibuprofen: Risc cardiovascular sporit în cazul unei doze prea mari (EMA) Ibuprofenul, unul din medicamentele cel mai frecvent utilizate împotriva durerii şi inflamaţiilor, sporeşte uşor riscul unui infarct sau accident vascular cerebral în cazul unei doze prea mari, informează luni Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) cu sediu la Londra, citată de AFP.
Fiecare copil din Piatra Neamţ contează! Sprijin în valoare de 110.000 lei pentru Maternitatea din Piatra Neamţ Piatra Neamţ, 21 noiembrie 2012 – Organizaţia Salvaţi Copiii donează secţiei de neonatologie din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Neamţ echipamente medicale performante în valoare de 110.000 lei, cu scopul de a contribui la reducerea mortalităţii infantile din judeţ. În 2011, rata mortalităţii infantile...