suport@medipedia.ro 021.242.04.28 (Luni-Vineri: 8:00-16:30)
Unde caut?
  • Tot continutul
  • Articole
  • Dictionar
  • Forum
  • Unitati medicale

Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX MAXGRIP LEMON
 
Denumire COLDREX MAXGRIP LEMON
Descriere Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru solutie orala
Ambalaj Cutie x 5 plicuri x 6,427 g pulb. orala
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare SMITHKLINE BEECHAM SA - SPANIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX MAXGRIP LEMON ?  Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> elena (vizitator) : pot administra coldrex max grip copilului de 8 ani cu greutatea corporala de 30 kg?cate plicuri la ce...
>> daniel84 (vizitator) : se poate lua coldrex impreuna cu antibiotice sau cu aspirin complex?
>> anda (vizitator) : am voie sa iau coldrex daca alaptez
>> any.vizitator (vizitator) : eu sunt cardiaca iau plavix ,omacor,betaloc,lipantil poate face reactii cu coldrexul max grip ?
>> dr. Oana Iordache : Se pot asocia
>> dr. Oana Iordache : Pt any Datorita faptului ca luati betablocant aveti contraindicatie la acest medicament,
>> maria : se poate lua coldrex maxgrip lemon concomitent cu eritromicina ?
>> dr. Oana Iordache : Da
>> eli : Se poate lua coldrex cu detralex?sau este nevoie sa fac pauza?
>> dr. Oana Iordache : Se pot asocia.
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze)
Comprimate de supt
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie)
Comprimate de supt
>> COLDREX BRONCHO
Sirop, 100mg/5ml
>> COLDREX COMPRIMATE
Comprimate
>> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT
Pulbere pentru suspensie orala
>> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON
Pulbere pentru suspensie orala
>> COLDREX HOTREM LEMON
Pulbere pentru suspensie orala
>> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE
Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg
>> COLDREX JUNIOR HOTREM
Pulbere pentru suspensie orala
>> COLDREX JUNIOR SIROP
Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX MAXGRIP LEMON, pulbere pentru solutie orala       

Compozitie:

Un plic contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg si acid ascorbic (Vitamina C) 40 mg, ca substante active. Fiecare plic mai contine excipienti: zahar, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aroma de lamaie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru si curcumina (E 100).

Forma de prezentare:

Cutie cu 5 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.
Cutie cu 10 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.

Actiune:

Coldrex MaxGrip Lemon contine:
- paracetamol - analgezic (calmeaza durerile) si antipiretic (reduce febra). Doza de paracetamol este doza maxima, pentru o administrare
- clorhidrat de fenilefrina - decongestionant al mucoasei nazale (desfunda nasul si ca ajuta sa respirati mai usor)
- acid ascorbic (vitamina C) - ingredient obisnuit al preparatelor pentru raceala si gripa, inclusiv pentru a inlocui pierderile de vitamina C care pot sa apara in stadiile initiale ale gripei si racelii.
Substantele active din Coldrex MaxGrip Lemon nu determina somnolenta.

Indicatii:

Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

Contraindicatii:

Nu utilizati acest medicament cu alte produse care contin paracetamol. Nu utilizati acest medicament cu alte produse pentru tratarea racelii, gripei sau a congestiei nazale.
Nu utilizati Coldrex MaxGrip Lemon daca:
- sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C sau la oricare dintre excipientii produsului
- aveti insuficienta hepatica sau renala severa
- aveti hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in tratament pentru hipertensiune arteriala sau boli cardiace
- sunteti in tratament cu antidepresive, blocante beta-adrenergice sau daca utilizati sau ati utilizat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO) - aveti tulburari congenitale de absorbtie a zaharului. Fiecare plic contine 4g zahar.

Reactii adverse:

Reactiile adverse determinate de paracetamol sunt rare.
Pot sa apara reactii adverse ca de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate determina greata, cefalee, cresterea usoara a tensiunii arteriale si foarte rar, palpitatii. Aceste reactii sunt tranzitorii.
Adresati-va medicului dumneavoastra daca prezentati reactii adverse neobisnuite.

Mod de administrare:

Dizolvati continutul unui plic intr-o cana cu apa fierbinte. Amestecati pana la dizolvarea completa. Adaugati apa rece cat este necesar si zahar, daca doriti. Se administreaza oral.

Adulti si copii cu varsta >12 ani. Doza uzuala este de un plic la interval de 4-6 ore. Nu se vor depasi 4 plicuri in 24 ore. Nu se administreaza mai frecvent de 4 ore interval.

Se administreaza copiilor sub 12 ani numai la recomandarea medicului.
Nu se administreaza mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului dumneavoastra.
Nu se vor depasi dozele recomandate.

Precautii:

Inainte de a utiliza Coldrex MaxGrip Lemon cereti sfatul medicului dumneavoastra:
- daca utilizati metoclopramida, domperidona (utilizate in caz de greata si varsaturi) sau colestiramina, utilizata pentru tratamentul hipercolesterolemiei
- daca utilizati anticoagulante (de exemplu warfarina)
- daca dieta dumneavoastra este hiposodata; fiecare plic contine 0,12 g sodiu
- daca sunteti insarcinata sau alaptati.

Producator:

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare - Marea Britanie

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Afectiuni de sezon ale aparatului respirator Cele mai frecvente afectiuni in sezonul rece sunt guturaiul si gripa. Afectiunea cu cele mai mari implicatii este gripa. Gripa este produsa de o serie de virusuri gripale (Myxovirus influenzae) apartinand familiei Orthomyxoviridae, tipurile A, B, si C cel mai des intalnite la om fiind tipul A...
RACEALA SI GRIPA la copii - Cauze, simptome si tratament Urmariti un interviu video cu dr. Rodica Lazar Contes, Medic Primar Pediatru. Intrebari la care pediatrul ofera mamicilor raspunsuri: 1. Care este diferenta dintre raceala si gripa? 2. Cand este cazul sa ii dam unui bebelus antibiotic? 3. Se face exces de antibiotic? 4. Cum prevenim racelile? 5...
Diferenţa dintre răceală şi gripă Deşi la prima vedere, răcealaşi gripa au manifestări comune, fiecare are particularităţi ce le diferenţiază una de cealaltă. Astfel, încă de la debut, organismul oferă semnale distincte ce ajută la deosebirea acestor două tipuri de viroze respiratorii, iar pacientul poate lua din timp...
Luati-va cel putin o zi libera in caz de raceala sau gripa! Indiferent ca suntem gripati sau doar raciti majoritatea dintre noi avem tendinta de a merge in continuare la serviciu. Sfatul nostru: NU o faceti !
Cum tratăm răceala şi gripa Răceala este cea mai frecventă afecţiune în sezonul rece. www.Catena.ro
Fereste-te de raceala si gripa! A inceput sezonul racelilor. E mai putina lumina, ba e cald ,ba e frig si corpul uman nu face fata prea bine schimbarilor. Urmareste clipul pentru a afla cateva trucuri pentru a te feri de raceli si de gripa. http://www.amyslist.tv/
Copyright © 2014 Info World. Termeni si conditii.