Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX MAXGRIP LEMON
 
Denumire COLDREX MAXGRIP LEMON
Descriere Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru suspensie orala
Ambalaj Cutie x 10 plicuri x 6,427 g pulb. orala
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare SMITHKLINE BEECHAM SA - SPANIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX MAXGRIP LEMON ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Marius (vizitator) : Coldrex max grip este pe lista de doping pentru sportivi ?
>> dr. Oana Iordache : Pt Vio. La ce interval?
>> dr. Oana Iordache : Pt Marius. Trebuie sa discutati cu un medic de medicina sportiva.
>> Dr. Vladoiu Mirela : da.
>> Dr. Vladoiu Mirela : DA!
>> Alexandra (vizitator) : Pot sa iau coldrex daca iau noliterax?
>> dr. Oana Iordache : Pt Alexandra. Da.
>> Dr. Vladoiu Mirela : da, se pot combina.
>> MARIA (vizitator) : POT SA IAU COLDREX DACA IAU METROPROLOL
>> Dr. Vladoiu Mirela : da.
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX MAXGRIP LEMON, pulbere pentru suspensie orala       

Compozitie:

Un plic contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg si acid ascorbic (Vitamina C) 40 mg, ca substante active. Fiecare plic mai contine excipienti: zahar, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aroma de lamaie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharina sodica, dioxid de siliciu coloidal anhidru si curcumina (E 100).

Forma de prezentare:

Cutie cu 5 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.
Cutie cu 10 plicuri a cate 6,4 g pulbere orala.

Actiune:

Coldrex MaxGrip Lemon contine:
- paracetamol - analgezic (calmeaza durerile) si antipiretic (reduce febra). Doza de paracetamol este doza maxima, pentru o administrare
- clorhidrat de fenilefrina - decongestionant al mucoasei nazale (desfunda nasul si ca ajuta sa respirati mai usor)
- acid ascorbic (vitamina C) - ingredient obisnuit al preparatelor pentru raceala si gripa, inclusiv pentru a inlocui pierderile de vitamina C care pot sa apara in stadiile initiale ale gripei si racelii.
Substantele active din Coldrex MaxGrip Lemon nu determina somnolenta.

Indicatii:

Coldrex MaxGrip Lemon este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor gripei, racelii comune, starilor febrile, frisoanelor, inclusiv a cefaleei, durerilor faringiene, disconfortului general, congestiei nazale, sinuzitei si durerii asociate acesteia si a catarului nazal acut.

Contraindicatii:

Nu utilizati acest medicament cu alte produse care contin paracetamol. Nu utilizati acest medicament cu alte produse pentru tratarea racelii, gripei sau a congestiei nazale.
Nu utilizati Coldrex MaxGrip Lemon daca:
- sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C sau la oricare dintre excipientii produsului
- aveti insuficienta hepatica sau renala severa
- aveti hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in tratament pentru hipertensiune arteriala sau boli cardiace
- sunteti in tratament cu antidepresive, blocante beta-adrenergice sau daca utilizati sau ati utilizat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza (IMAO) - aveti tulburari congenitale de absorbtie a zaharului. Fiecare plic contine 4g zahar.

Reactii adverse:

Reactiile adverse determinate de paracetamol sunt rare.
Pot sa apara reactii adverse ca de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate determina greata, cefalee, cresterea usoara a tensiunii arteriale si foarte rar, palpitatii. Aceste reactii sunt tranzitorii.
Adresati-va medicului dumneavoastra daca prezentati reactii adverse neobisnuite.

Mod de administrare:

Dizolvati continutul unui plic intr-o cana cu apa fierbinte. Amestecati pana la dizolvarea completa. Adaugati apa rece cat este necesar si zahar, daca doriti. Se administreaza oral.

Adulti si copii cu varsta >12 ani. Doza uzuala este de un plic la interval de 4-6 ore. Nu se vor depasi 4 plicuri in 24 ore. Nu se administreaza mai frecvent de 4 ore interval.

Se administreaza copiilor sub 12 ani numai la recomandarea medicului.
Nu se administreaza mai mult de 7 zile fara recomandarea medicului dumneavoastra.
Nu se vor depasi dozele recomandate.

Precautii:

Inainte de a utiliza Coldrex MaxGrip Lemon cereti sfatul medicului dumneavoastra:
- daca utilizati metoclopramida, domperidona (utilizate in caz de greata si varsaturi) sau colestiramina, utilizata pentru tratamentul hipercolesterolemiei
- daca utilizati anticoagulante (de exemplu warfarina)
- daca dieta dumneavoastra este hiposodata; fiecare plic contine 0,12 g sodiu
- daca sunteti insarcinata sau alaptati.

Producator:

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare - Marea Britanie

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Afectiuni de sezon ale aparatului respirator Cele mai frecvente afectiuni in sezonul rece sunt guturaiul si gripa. Afectiunea cu cele mai mari implicatii este gripa. Gripa este produsa de o serie de virusuri gripale (Myxovirus influenzae) apartinand familiei Orthomyxoviridae, tipurile A, B, si C cel mai des intalnite la om fiind tipul A...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...
Alergiile, sinuzita, otita şi barotraumatismele Alergiile, sinuzita, otita sau guturaiul în cazul persoanelor care călătoresc cu avionul sau se scufundă în mare acutizează simptomele barotraumatismului, afecţiune cauzată de schimbările de presiune. Barotraumatismul dispare de obicei spontan, însă uneori durează câteva zile şi este necesară consultarea...
Cele mai comune 5 boli dobândite în gospodărie: răcelile și gripa, sinuzita, bronșita, infecțiile cu stafilococi și alte infecții virale Un studiu efectuat pe mai multe mii de gospodării din Statele Unite ale Americii alcătuiește un top al celor mai frecvente boli dobândite de membrii unei familii în interiorul domiciliului. Prima poziție pe această listă este ocupată de răceli și gripă, acestea fiind urmate de alte infecții virale, sinuzită...
Antibioticele nu au efect în tratarea sinuzitelor (studiu) Antibioticele sunt fără efect împotriva majorităţii infecţiilor de sinus, deşi sunt deseori prescrise de medici în astfel de cazuri, relevă un studiu publicat marţi în Journal of the American Medical Association (JAMA), relatează AFP.
Sinuzitele acute Dr. Elena Bănică - medic primar ORL - CMI vorbeşte despre sinuzitele acute, condiţile în care ele apar, tabloul lor simptomatic şi de asemenea sugerează soluţii terapeutice. Sinuzita cronică poate cauza complicaţii, dintre care unele destul de serioase aşa cum sunt: atacurile de astm, meningita...