Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

DALERON
Denumire DALERON
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate
Concentratia 500mg
Ambalaj Cutie x 2 blist. Al/PVC x 6 compr.
Valabilitate ambalaj 5 ani
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare KRKA D.D. - SLOVENIA
Autorizatie de punere pe piata KRKA D.D. - SLOVENIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre DALERON ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



Prospect si alte informatii despre DALERON, comprimate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 4931/2004/01

Anexa 1

Prospect

DALERON

Comprimate, 500 mg

- Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament.

- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să aveţi nevoie să-l recitiţi.

- Dacă aveţi întrebări, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

- Acest medicament a fost prescris numai pentru dumneavoastră şi nu trebuie să-l recomandaţi altor persoane. Le poate face rău, chiar dacă au aceleaşi simptome cu ale dumneavoastră.

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este Daleron şi pentru ce se utilizează?

2. Înainte să utilizaţi Daleron

3. Cum se utilizează Daleron

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Daleron?

Compoziţie

Un comprimat Daleron conţine paracetamol 500 mg şi excipienţi: amidon de porumb, povidonă, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu, cazein formaldehidă, sorbat de potasiu.

Grupa farmacoterapeutică: analgezice, antipiretice.

1. Ce este Daleron şi pentru ce se utilizează?

Daleron comprimate conţine paracetamol, care inhibă sinteza de prostaglandine din sistemul nervos central, scăzând astfel temperatura crescută a corpului şi ameliorând durerea. Acţiunea de ameliorare a durerii (analgezică) şi diminuare a temperaturii (antipiretică) produsă de paracetamol este egală cu a acidului acetilsalicilic, dar efectul antiinflamator (antiflogistic) este mai slab.

Daleron comprimate este indicat în:

- ameliorarea durerilor uşoare-moderate (dureri de cap, dureri dentare, dureri menstruale, mialgii şi dureri reumatice) în special la pacienţi cu tulburări gastrice;

- ameliorarea durerilor apărute după leziuni, proceduri chirurgicale, medicale sau dentare;

- ameliorarea mialgiilor şi artralgiilor apărute în răceală şi gripă;

- reducerea febrei din timpul infecţiilor bacteriene sau virale.

2. Înainte să utilizaţi Daleron

Nu utilizaţi Daleron dacă :

-  aveţi sau aţi avut hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii produsului;

- aveţi insuficienţă hepatică sau renală severă.

Aveţi grijă deosebită cu Daleron

Nu utilizaţi Daleron comprimate concomitent cu alte medicamente ce conţin paracetamol. Nu depăşiţi dozele recomandate.

Dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală uşoară sau moderată puteţi utiliza paracetamol numai sub supraveghere medicală.

1

Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu paracetamol. Nu utilizaţi doze mari de Daleron dacă suferiţi de alcoolism cronic deoarece există risc de toxicitate hepatică.

Nu utilizaţi Daleron mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. Dacă starea clinică nu se ameliorează sau chiar se înrăutăţeşte vă rugăm să consultaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Medicamentul nu este recomndat copiilor cu vârsta sub 6 ani. Se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate.

Dacă aveţi nelămuriri, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Spuneţi medicului dumneavoastră înainte de a utiliza Daleron dacă:

-  utilizaţi medicamente care conţin metoclopramidă, domperidonă, colestiramină sau warfarină;

-    utilizaţi medicamente care conţin antiepileptice, barbiturice, rifampicină şi cloramfenicol.

Asiguraţi-vă că aţi spus medicului dumneavoastră despre toate medicamentele pe care le utilizaţi, indiferent dacă acestea sunt recomandate de medic sau sunt fără prescripţie medicală.

Sarcina şi alăptarea

Siguranţa utilizării paracetamolului în sarcină şi alăptare nu a fost evaluată. Puteţi utiliza Daleron în timpul sarcinii sau alăptării numai după consult medical şi pe o scurtă perioadă de timp şi pe cât posibil numai în doză unică.

În general, cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza orice medicament.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Daleron nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

3. Cum se utilizează Daleron

Urmaţi întotdeauna instrucţiunile medicului dumneavoastră referitoare la modul de administrare al medicamentului; farmacistul vă poate sfătui, de asemenea, dacă nu sunteţi sigur.

Medicamentul este rezervat tratamentului adulţilor şi copiilor peste 6 ani.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 6 ani: doza recomandată este de 1-2 comprimate Daleron (500-1000 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi. Intervalul dintre prize trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Doza maximă zilnică recomandată este de 8 comprimate Daleron (4000 mg paracetamol).

Copii cu vârste între 6-12 ani: doza recomandata este de ½ - 1 comprimat Daleron (250-500 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi. Intervalul dintre prize trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Doza maximă zilnică recomandată este de 4 comprimate Daleron (2000 mg paracetamol).

Medicamentul se administrează pe cale orală.

Dacă luaţi mai multe comprimate decât trebuie

Dacă aţi luat mai multe comprimate Daleron decât trebuie, contactaţi imediat medicul dumneavoastră sau adresaţi-vă celui mai apropiat spital. Semnele şi simptomele de intoxicaţie pot fi evidente numai după câteva zile.

Doze de paracetamol mai mari decât cele recomandate pot provoca greaţă, vărsături şi insuficienţă hepatică severă, în special la pacienţii cu boli hepatice sau renale.

4. Reacţii adverse posibile

Ca şi alte medicamente, Daleron poate determina reacţii adverse.

În dozele recomandate reacţiile adverse ale medicamentului sunt rare şi uşoare. Ocazional, pot să apară greaţă şi reacţii alergice cutanate (erupţii cutanate, urticarie, prurit).

Dacă apar oricare alte reacţii adverse, care nu sunt menţionate în prospect, contactaţi imediat medicul dumneavoastră sau farmacistul.

2

5. Cum se păstrează Daleron?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Ambalaj

Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte 6 comprimate.

Producător

KRKA d.d. Novo mesto, Slovenia

Deţinătorul Autorizaţiei de punere de piaţă

KRKA d.d. Novo mesto

Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia

Data ultimei verificări a prospectului

Noiembrie 2004

3

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
CE PASTILE ÎNGRAȘÃ? Se pare ca anumite medicamnte actioneaza in mai multe moduri asupra siluetei. Unele pot creste pofta de mancare sau pot actiona hormonal. Cateva exemple ar fi: pastilele pentru alergii, depresie, hipertensiune si raceli. Medicamentele care folosesc la tratarea alergiilor contin o substanta cu efect sedativ...
Cele mai comune 5 boli dobândite în gospodărie: răcelile și gripa, sinuzita, bronșita, infecțiile cu stafilococi și alte infecții virale Un studiu efectuat pe mai multe mii de gospodării din Statele Unite ale Americii alcătuiește un top al celor mai frecvente boli dobândite de membrii unei familii în interiorul domiciliului. Prima poziție pe această listă este ocupată de răceli și gripă, acestea fiind urmate de alte infecții virale, sinuzită...
Scapă de simptomele răcelii cu remedii tibetane Răceli, viroze, gripe. Toate vin odată cu sezonul de tranziţie, unele mai agresive, altele cu simptome mai uşoare. Nasul înfundat, durerile de cap sau durerile musculare sunt câteva dintre semnalele pe care corpul le transmite atunci când intră în contact cu un virus.
Un nou remediu natural împotriva infecţiilor respiratorii Infecţiile respiratorii au o frecvenţă ridicată, două treimi din populaţie răceşte minimum o dată pe an iar la copiii de 10 ani frecvenţa este de patru răceli pe an, a subliniat miercuri, cu prilejul lansării unui nou produs pentru infecţii respiratorii, dr. Ana Culcer, şefa Departamentului de Neonatologie...
Dieta recomandata in caz de raceala sau gripa! In zilele noastre, mai mult ca oricand, suntem constienti ca o alimentatie adecvata este necesara pentru a ne mentine sanatatea, pentru a ne intari sistemul imunitar si a ne ajuta sa ne recuperam mai repede si mai usor dupa o boala. Atunci cand organismul nostru se lupta cateva zile sau chiar saptamani...
Sucul de ridiche neagră Recunoscut ca deosebit de important pentru acţiunea lui de "curăţire" şi regenerare a mucoaselor, este folosit în cazuri de sinuzite sau rinite. Sucul rezultat din simpla tăiere în felii, presărate cu sare sau stropite cu miere, are proprietăţi pectorale, constituind un adjuvant preţios în bronşită sau...