Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

CALMOGRIPIN
Denumire CALMOGRIPIN
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ACID SALICILIC SI DERIVATI
Prescriptie P-RF/S - Stupefiante/psihotrope cu prescriptie care se retine in farmacie
Forma farmaceutica Comprimate
Ambalaj Cutie x 80 blist. PVC/ Al x 10 compr.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BA51
Firma - Tara producatoare REMEDIA SRL - ROMANIA
Autorizatie de punere pe piata REMEDIA SRL - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre CALMOGRIPIN ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



Prospect si alte informatii despre CALMOGRIPIN, comprimate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1401/2009/01-02                                                 Anexa 1`

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR CALMOGRIPIN, comprimate

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament.

-         Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-         Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

-         Acest medicament a fost prescris pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le poate face rău, chiar dacă au aceleaşi simptome cu ale dumneavoastră.

-         Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.          Ce este CALMOGRIPIN şi pentru ce se utilizează

2.          Înainte să utilizaţi CALMOGRIPIN

3.          Cum să utilizaţi CALMOGRIPIN

4.          Reacţii adverse posibile

5.          Cum se păstrează CALMOGRIPIN

6.          Informaţii suplimentare

1. CE ESTE CALMOGRIPIN ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

CALMOGRIPIN va fi prescris de medicul dumneavoastră pentru tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerilor de intensitate moderată până la severă, cu diferite localizări: dureri de cap, migrenă, dureri de dinţi, dureri ale muşchilor sau articulaţiilor sau în caz de menstruaţie dureroasă şi tratamentul stărilor febrile.

2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI CALMOGRIPIN

Nu utilizaţi CALMOGRIPIN

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină, codeină sau la oricare dintre celelalte componente ale CALMOGRIPIN,

- la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani,

- dacă aveţi probleme severe ale ficatului,

- dacă aveţi probleme renale severe,

- dacă aveţi ulcer gastro-duodenal activ,

- dacă aveţi hemoragie digestivă,

- dacă aveţi boli hemoragice sau alte boli cu risc de sângerare,

- dacă aţi avut în trecut astm bronşic indus de administrarea salicilaţilor sau a unor substanţe cu acţiune similară, în special antiinflamatoare nesteroidiene,

-  dacă aveţi astm bronşic, secreţii traheobronşice crescute sau probleme respiratorii severe (datorită prezenţei codeinei),

-  în caz de leziuni ale capului şi de tensiune intracraniană mare (de exemplu ca urmare a unei hemoragii cerebrale sau tumori cerebrale),

- dacă aveţi diaree acută infecţioasă,

-  dacă suferiţi de ileus paralitic (o situaţie în care musculatura intestinelor nu permite deplasarea mâncării prin ele, rezultând un blocaj intestinal),

- dacă aţi suferit recent o intervenţie chirurgicală la nivelul ficatului, vezicii biliare sau ductului biliar (tract biliar),

1

- dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei numite IMAO (inhibitori de monoaminooxidază – medicamente pentru tratarea depresiei) sau aţi luat astfel de medicamente în ultimele 2 săptămâni,

- în caz de alcoolism acut (datorită prezenţei codeinei),

- dacă pacientul este în comă (nu trebuie administrate analgezice opioide, de exemplu codeină),

-  dacă luaţi în acelaşi timp şi metotrexat în doze de peste 15 mg pe săptămână (datorită prezenţei acidului acetilsalicilic),

- dacă ştiţi că aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază,

- în caz de sarcină şi alăptare.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi CALMOGRIPIN

Legate de acid acetilsalicilic

La pacienţii cu astm bronşic şi alte afecţiuni alergice respiratorii, ca şi la cei cu hipersensibilitate la

antiinflamatoare nesteroidiene pot fi declanşate crize de astm bronşic şi alte reacţii alergice de tip

anafilactic.

Este necesară prudenţă în caz de antecedente de ulcer sau hemoragii digestive, în insuficienţa renală şi

hepatică uşoară până la moderată.

Nu se recomandă administrarea în gută, deoarece dozele terapeutice mari scad eliminarea acidului

uric.

Este necesară prudenţă la pacienţii supuşi intervenţilor chirurgicale, chiar minore (de exemplu extracţii

dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persistă câteva zile,

existând risc de accidente hemoragice.

Medicamentul poate fi utilizat în caz de insuficienţă cardiacă necompensată numai după evaluarea

atentă a raportului risc potenţial/beneficiu terapeutic.

Medicamentele conţinând acid acetilsalicilic trebuie să fie utilizate în cazul adolescenţilor cu stări

febrile, varicelă sau afecţiuni virale (inclusiv gripă) numai după evaluarea atentă a raportului risc

potenţial/beneficiu terapeutic, datorită posibilităţii apariţiei sindromului Reye, o afecţiune rară, dar

severă.

Legate de paracetamol

Dozele trebuie reduse sau intervalele dintre doze trebuie prelungite în cazurile de mai jos:

– tulburări ale funcţiei hepatice (de exemplu boli hepatice cronice, consum de alcool etilic pe

termen lung). La pacienţii cu sindrom Gilbert în anumite situaţii poate apărea scăderea

metabolizării paracetamolului. În astfel de cazuri, doza trebuie redusă. – tulburări ale funcţiei renale şi la pacienţii dializaţi.

Când este necesar tratamentul pe termen lung, trebuie monitorizate enzimele hepatice. În studiile la animale, dozele mari de paracetamol au dus la atrofie testiculară şi inhibarea spermatogenezei. Prin urmare, trebuie analizată oportunitatea tratamentului cu CALMOGRIPIN la bărbaţii care urmează tratament pentru fertilitate scăzută.

În cazul utilizării pe termen lung a dozelor mari de paracetamol, care nu respectă recomandările, au fost raportate cazuri de cefalee, care nu trebuie tratate prin mărirea dozei de medicament. În aceste cazuri, se impune întreruperea tratamentului.

Legate de cafeină

Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni

cardiovasculare (hipertensiune arterială, aritmii).

Deoarece cafeina poate determina insomnie, nelinişte, anxietate, nu se recomandă administrarea

medicamentului spre sfârşitul zilei.

Consumul de cantităţi excesive de cafea sau ceai împreună cu utilizarea comprimatelor poate provoca

senzaţia de tensiune şi iritare.

Legate de codeină

Codeina administrată în doze mari, timp îndelungat, poate dezvolta dependenţă.

La pacienţii cu colecistectomie, codeina poate determina un sindrom dureros abdominal acut, de tip

biliar sau pancreatic, asociat de obicei cu modificări biologice, care indică spasmul sfincterului Oddi.

Codeina poate împiedica eliminarea secreţiilor traheo-bronşice la pacienţii cu tuse productivă. Se

impune prudenţă la bolnavii cu limitarea funcţiei respiratorii, emfizem pulmonar, fibroză pulmonară,

bronhopneumopatie cronică obstructivă, bronhoree, tuberculoză gravă, traumatisme toracice (codeina

2

deprimă respiraţia şi interferă cu mecanismele compensatorii declanşate de deficitul ventilaţiei pulmonare). La astmatici poate agrava fenomenele obstructive (favorizează bronhospasmul). Datorită conţinutului în codeină se impun precauţii în următoarele cazuri: persoane în vârstă sau debilitate fizic (risc de deprimare respiratorie), leziuni craniene (risc de deprimare respiratorie), hipertensiune intracraniană (risc de agravare a hipertensiunii intracraniene), insuficienţă adrenocorticală, miastenia gravis, abdomen acut (poate masca simptomatologia clinică), hipotiroidism (risc de deprimare respiratorie şi deprimare nervos centrală), hipertrofie de prostată sau stricturi uretrale (retenţie de urină), constipaţie cronică.

Utilizarea codeinei nu este recomandată la bolnavii cu colită ulceroasă (poate produce dilataţia toxică a colonului). Utilizarea trebuie evitată şi la pacienţii cu pancreatită. Hipovolemia, cordul pulmonar cronic, infarctul miocardic acut, starea de şoc favorizează accidentele hipotensive. Riscul convulsiv poate fi crescut când codeina se administrează la pacienţi cu edem cerebral şi la epileptici. Stările confuzive pot fi agravate.

La întreruperea bruscă a tratamentului după utilizarea prelungită de doze mari de analgezice, care nu respectă recomandările, poate apărea cefalee, precum şi fatigabilitate, dureri musculare, nervozitate şi semne vegetative. Aceste semne dispar după câteva zile de la întrerupere. Tratamentul nu se relua decât la recomandarea medicului.

Deoarece codeina se metabolizează la nivel hepatic şi se elimină pe cale renală, se recomandă supravegherea atentă a pacienţilor cu insuficienţă hepatică şi renală; dozele se ajustează în funcţie de severitatea insuficienţei.

Legate de CALMOGRIPIN

Pacienţii trebuie avertizaţi să nu utilizeze concomitent alte medicamente pe bază de paracetamol şi

codeină.

Sportivii trebuie atenţionaţi că acest medicament conţine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Legate de acid acetilsalicilic

Alte antiinflamatoare nesteroidiene: risc nefrotoxic şi hemoragic crescut.

Acidul acetilsalicilic poate creşte riscul de hemoragie gastro-intestinală la administrarea simultană cu

glucocorticoizi sau alcool etilic.

Anticoagulante: creşte riscul hemoragic.

Administrarea concomitentă de trombolitice sau alte medicamente antiagregante plachetare, de

exemplu ticlopidina: risc hemoragic crescut.

Administrarea concomitentă a digoxinei, duce la creşterea concentraţiilor plasmatice ale digoxinei

datorită scăderii excreţiei renale.

Acidul acetilsalicilic intensifică efectele litiului, triiodotironinei, sulfonilureicelor, anticoagulantelor,

barbituricelor. Efectele următoarelor medicamente sunt reduse de acidul acetilsalicilic: antagonişti

aldosteronici şi diuretice de ansă, antihipertensive, interferon alfa, uricozuricele (chiar şi la doze mici,

acidul acetilsalicilic reduce excreţia acidului uric, putând declanşa guta la pacienţii cu tendinţă de a

avea o excreţie scăzută a acidului uric).

Se recomandă un interval de 1–3 ore între administrarea acidului acetilsalicilic şi tetraciclinelor

(administrarea concomitentă produce complecşi neresorbabili).

Se recomandă precauţie la administrarea concomitentă a acidului acetilsalicilic cu metotrexat în

doze < 15 mg pe săptămână. Este contraindicată administrarea concomitentă a acidului acetilsalicilic

cu metotrexatul utilizat în doze ≥ 15 mg pe săptămână, datorită creşterii toxicităţii hematologice a

metotrexatului (în general, antiinflamatoarele scad clearance-ul renal al metotrexatului şi salicilaţii

deplasează metotrexatul de pe locurile de legare de proteinele plasmatice).

Acidul valproic: acidul acetilsalicilic creşte toxicitatea acidului valproic datorită deplasării sale de pe

locurile de legare de proteinele plasmatice.

Sulfamide antidiabetice: creşte efectul sulfamidelor, cu posibilitatea apariţiei accidentelor

hipoglicemice.

3

Probenecid sau alte uricozurice: acidul acetilsalicilic împiedică acţiunea de creştere a eliminării de

uraţi.

Spironolactonă: scade eficacitatea acesteia, deoarece acidul acetilsalicilic favorizează retenţia de

sodiu.

Legate de paracetamol

În cazul utilizării concomitente cu alte medicamente şi substanţe care determină deprimarea activităţii

sistemului nervos central (de exemplu sedative sau hipnotice, antihistaminice cu efect sedativ,

neuroleptice, antidepresive cu efect sedativ, alcool etilic), a fost raportată potenţarea efectului sedativ

şi deprimarea funcţiei respiratorii.

În cazul utilizării concomitente cu medicamente cu efect inductor asupra enzimelor hepatice, de

exemplu anumite hipnotice, antiepileptice (printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină,

carbamazepină), rifampicină, doze terapeutice de paracetamol, pot determina tulburări hepatice.

Acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic.

Paracetamolul creşte timpul de înjumătăţire plasmatică prin eliminare a cloramfenicolului.

În cazul administrării cronice concomitente de warfarină sau de derivaţi de cumarină cu paracetamol

în doze mari (peste 2 g pe zi), a fost raportată o creştere a efectului anticoagulant, cu manifestări

hemoragice. Prin urmare, este de preferat să se monitorizeze mai frecvent timpul de protrombină în

cazul tratamentului concomitent.

În cazul utilizării concomitente de medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de

exemplu propantelină, absorbţia poate fi încetinită şi debutul efectului paracetamolului poate fi

întârziat.

În cazul administrării concomitente de paracetamol cu lamotrigină, s-a raportat reducerea eficacităţii

lamotriginei, datorită creşterii clearance-ului său hepatic.

Contraceptivele orale pot creşte clearance-ul paracetamolului.

Viteza de absorbţie a paracetamolului poate fi crescută de metoclopramidă sau domperidonă şi poate fi

redusă de colestiramină.

În cazul utilizării concomitente a paracetamolului şi zidovudinei a fost raportată o accentuare a

tendinţei de apariţie a neutropeniei şi hepatotoxicităţii. Prin urmare, acest medicament trebuie utilizat

concomitent cu zidovudina numai după o evaluare atentă a raportului risc/beneficiu.

Administrarea concomitentă pe termen lung de paracetamol şi AINS (în principal acid acetilsalicilic)

în doze mari creşte riscul de nefropatie analgezică şi de alte reacţii adverse renale.

Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50%

concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicităţii acestuia.

Pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metoda oxidaze/peroxidaze sau o

creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.

Creşterile timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi

transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.

Legate de cafeină

Cafeina este un antagonist al multor sedative, cum sunt barbituricele sau antihistaminicele. Cafeina agravează tahicardia determinată de către simpatomimetice, tiroxină etc. Pentru medicamentele cu o gamă largă de acţiuni (de exemplu benzodiazepinele), interacţiunile se pot manifesta sub diferite forme şi nu pot fi prevăzute. Contraceptivele orale, cimetidina şi disulfiramul întârzie metabolizarea cafeinei, iar barbituricele şi fumatul o accelerează. Cafeina diminuează potenţialul de producere a dependenţei al unor substanţe precum efedrina. Administrarea concomitentă al unor inhibitori ai girazei poate prelungi perioada de eliminare a cafeinei şi a metabolitului său paraxantina. Enoxacina determină creşteri importante ale concentraţiilor plasmatice ale cafeinei în organism, datorită diminuării metabolismului hepatic al cafeinei, putând duce la agitaţii şi halucinaţii. De asemenea, ciprofloxacina şi norfloxacina determină creşteri importante ale concentraţiilor plasmatice ale cafeinei în organism datorită diminuării metabolismului hepatic al cafeinei. Cafeina potenţează efectul antimigrenos al ergotaminei favorizându-i absorbţia intestinală.

Legate de codeină

Agonişti-antagonişti morfinici (nalbufină, buprenorfină, pentazocină): diminuarea efectului analgezic

prin blocaj competitiv al receptorilor µ, cu riscul apariţiei unui sindrom de abstinenţă.

4

Alcool etilic: asocierea cu băuturile alcoolice sau cu medicamente care conţin alcool etilic creşte riscul apariţiei fenomenelor de deprimare psihomotorie. Naltrexona: risc de diminuare a efectului analgezic.

Hipnoticele, sedativele, tranchilizantele, anestezicele generale, antihistaminicele sedative, alţi derivaţi morfinici acţionează aditiv cu codeina privind efectul sedativ şi deprimant respirator. Codeina nu se asociază cu IMAO (inhibitori de monoaminooxidază) datorită riscului toxic mare. Asocierea codeinei cu medicamente antihipertensive creşte riscul accidentelor hipotensive. Asocierea codeinei cu medicaţia expectorantă favorizează retenţia secreţiilor traheobronşice.

Utilizarea CALMOGRIPIN cu alimente şi băuturi

Deoarece medicamentul conţine codeină şi paracetamol, în timpul tratamentului nu se recomandă ingestia băuturilor alcoolice.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Administrarea acidului acetilsalicilic în doze terapeutice uzuale nu a fost asociată cu o incidenţă

crescută a malformaţiilor congenitale.

Administrarea salicilaţilor în doze mari (> 300 mg pe zi) în ultimele trei luni de sarcină, poate

determina prelungirea perioadei de gestaţie, închiderea prematură a canalului arterial şi inhibarea

contracţiilor uterine. De asemenea, favorizează hemoragiile atât la mamă cât şi la făt.

Administrarea acidului acetilsalicilic în doze mari (> 300 mg pe zi) cu puţin timp înaintea naşterii

poate provoca hemoragii intracraniene, în special la prematuri.

Paracetamolul poate fi administrat pe termen scurt în cursul sarcinii, la doze terapeutice, după

evaluarea raportului beneficiu terapeutic matern/risc potenţial la făt.

Studiile preclinice au demonstrat efectul teratogen al codeinei, de aceea medicamentul este

contraindicat în timpul sarcinii.

Salicilaţii şi metaboliţii lor se excretă în cantităţi mici în laptele matern.

Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern în proporţie de 1–2% din doza

administrată.

Codeina se elimină în laptele matern; la copii s-au descris cazuri de hipotonie, apnee sau depresie

respiratorie după ingestia unor doze foarte mari de codeină de către mame.

Cafeina se excretă în laptele matern. Au fost raportate cazuri de iritabilitate şi tulburări de somn la

sugari.

Prin urmare, administrarea acestui medicament este contraindicată în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

CALMOGRIPIN are influenţă majoră asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Prin urmare, este contraindicat la persoanele care conduc vehicule sau folosesc utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale CALMOGRIPIN

Medicamentul conţine lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI CALMOGRIPIN

Utilizaţi întotdeauna CALMOGRIPIN, comprimate exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Medicamentul se administrează numai adulţilor şi adolescenţilor cu vârsta peste 15 ani.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: doza recomandată este de un comprimat CALMOGRIPIN, administrat oral, la nevoie; dacă este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4 – 6 ore, fără a depăşi 4 comprimate CALMOGRIPIN pe zi.

5

Vârstnici: iniţial se administrează jumătate din doza recomandată adulţilor, crescând eventual în

funcţie de toleranţă şi necesităţi.

Insuficienţă renală: se recomandă administrarea unor doze mai mici decât cele uzuale la adulţi.

Comprimatele trebuie înghiţite întregi cu o cantitate suficientă de lichid.

CALMOGRIPIN nu trebuie administrat în doze mari sau timp îndelungat fără recomandarea

medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din CALMOGRIPIN

Dacă utilizaţi mai mult CALMOGRIPIN decât ar fi trebuit, trebuie să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau să mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.

Dacă uitaţi să utilizaţi CALMOGRIPIN

Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, CALMOGRIPIN poate provoca reacţii adverse, cu toate că acestea nu apar la toate persoanele.

Legate de acid acetilsalicilic

Tulburări gastro-intestinale: greaţă, vărsături, senzaţie de arsură la nivelul stomacului şi a esofagului,

dureri abdominale, sângerări la nivelul stomacului acute grave sau oculte şi ulceraţii gastro-intestinale

(în cazul administrării orale timp înlungat).

Tulburări hematologice şi limfatice: sângerare nazală şi la nivelul gingiilor, sângerare spontană la

nivelul pielii, risc crescut de sângerări intraoperatorii şi postoperatorii, număr anormal de scăzut de

plachete sanguine (celule care favorizează coagularea sângelui) (trombocitopenie).

Tulburări hepatobiliare: hepatotoxicitate; creşterea valorilor serice ale transaminazelor şi fosfatazei

alcaline.

Tulburări ale sistemului imunitar: de tip anafilactic, manifestate prin erupţii pe piele, mai ales

urticarie, inflamaţii şi ulceraţii la nivelul pielii, umflarea feţei, laringelui, mâinilor, picioarelor şi

probleme de respiraţie, crize de astm bronşic.

Tulburări ale sistemului nervos: administrarea în doze mari provoacă dureri de cap, ameţeli, senzaţie

de zgomote în urechi, somnolenţă sau excitaţie, confuzie.

Tulburări renale şi ale căilor urinare: tratamentul prelungit poate determina nefrită interstiţială şi

necroză papilară.

Legate de paracetamol

Pot să apară, rar, reacţii de hipersensibilitate (erupţie trecătoare pe piele, parestezie, mâncărime),

trombocitopenie (în general asimptomatică, rar sângerări sau hematoame, scaune negre şi moi, sânge

în urină şi fecale, pete roşii pe tegumente), agranulocitoză (faringită şi febră, neaşteptat), dermatită,

afectare hepatică (icter conjunctival sau tegumentar), colică renală (durere lombară puternică apărută

brusc), insuficienţă renală (oligo-anurie).

La doze mari şi tratament prelungit paracetamolul poate produce afectarea funcţiei renale până la

insuficienţă renală cronică (nefropatie caracteristică analgezicelor), în special la persoane cu afectare

renală preexistentă.

S-au raportat, în mod excepţional, cazuri de scăderea anormală a numărului celulelor albe (leucopenie)

şi deficit anormal al tuturor celulelor din sânge (celule roşii, celule albe şi plachete sanguine -

pancitopenie).

Legate de cafeină

La doze mari pot să apară insomnie, nelinişte, senzaţie neplăcută de bătăi neregulate sau puternice ale

inimii (palpitaţii), tremor şi disconfort epigastric.

6

Legate de codeină

La dozele terapeutice, reacţiile adverse ale codeinei sunt moderate. Pot să apară: constipaţie, greaţă,

vărsături, somnolenţă, impresie subiectivă de rotire a corpului sau a mediului înconjurător, însoţită de

tulburări de echilibru (vertij), reacţii alergice pe piele, îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului

musculaturii (bronhospasm), deprimare respiratorie. Rar, se produc tulburări de somn, ţiuituri în urechi

(tinitus), uscăciunea gurii, dificultate în respiraţie (dispnee).

La doze mai mari decât cele terapeutice există riscul dependenţei, cu sindrom de abstinenţă la

întreruperea bruscă a tratamentului, atât la adulţi cât şi la nou-născuţii mamelor dependente de

codeină.

Dozele mari pot provoca euforie, tulburări de vedere, spasme ale musculaturii netede intestinale şi

biliare, hipotensiune arterială, pierdere temporară a stării de conştienţă (sincopă), deprimare

respiratorie, edem pulmonar, creşterea tonusului musculaturii netede a vezicii urinare.

Atenţie

Pacientul trebuie avertizat să întrerupă administrarea medicamentului la primele semne de reacţii de

hipersensibilitate, cutanate sau reacţiilor adverse hepatice şi să se prezinte imediat la medic.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ CALMOGRIPIN

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Nu utilizaţi CALMOGRIPIN după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se

referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi

farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la

protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine CALMOGRIPIN

-         Substanţele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină şi codeină. Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina anhidră 25 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 10 mg.

-         Celelalte componente sunt: amidon de porumb, amidonglicolat de sodiu, lactoză monohidrat, povidonă, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, acid stearic.

Cum arată CALMOGRIPIN şi conţinutul ambalajului

Comprimate neacoperite, rotunde, plate, de culoare albă, având gravate ,,C” pe o faţă şi ,,II” pe cealaltă faţă, cu diametrul de 12 mm.

Mărimea ambalajului:

Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate

Cutie cu 80 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

S.C. Remedia S.R.L.

Str. Păpuşoiului nr. 2, sector 5, Bucureşti, România

Acest prospect a fost aprobat în Februarie 2009

7

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.