Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

ALGOPIRIN(R)
Denumire ALGOPIRIN(R)
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ACID SALICILIC SI DERIVATI
Prescriptie OTC/S - Medicamente eliberate in locatii speciale (spitale) fara prescriptie speciala
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Ambalaj Cutie x 200 blist. PVC/Al x 10 compr. film.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BA51
Firma - Tara producatoare LABORMED PHARMA SA - ROMANIA
Autorizatie de punere pe piata LABORMED PHARMA SA - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre ALGOPIRIN ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Maria (vizitator) : Buna ziua de ce nu se mai gaseste Algopirin era tare bun va rog daca va reaparea acest medicament va...
>> little jhon : tocmai a reaparut il fabrica POLIPHARMA em gasit la cluj TOCmai ce a aparut
>> mihai (vizitator) : daca am rinita alergica sau daca am curent la dinti si masele(abcces) de vreo luna pot folosi algopirin
>> dr. Oana Iordache : Pt rinita alergica ar fi utila medicatie antialergica iar pt abcese dentare medicatie antibiotica.Inainte...
>> ionut (vizitator) : algopirinul este la fel cu antinevralgicul?
>> dr. Oana Iordache : Nu avem aceasta informatie.
>> dr. Oana Iordache : Nu.
Prospect si alte informatii despre ALGOPIRIN(R), comprimate filmate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5108/2005/01-02-03                                               Anexa 1

Prospect

ALGOPIRIN®

Comprimate filmate

Compoziţie

Un comprimat filmat conţine acid acetilsalicilic 125 mg, paracetamol 75 mg, cafeină anhidră 15 mg, maleat de clorfeniramină 2 mg şi excipienţi: amidon de porumb parţial pregelatinizat, celuloză microcristalină, dioxid de siliciu coloidal, ulei hidrogenat din seminţe de bumbac, talc, acid stearic, Opaglos 2 97W20520 Blue, Opadry fx 62W28547 Silver, zaharină sodică.

Grupa farmacoterapeutică: analgezice antipiretice; derivaţi de acid salicilic; combinaţii

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic în dureri de intensitate medie cu diferite localizări (cefalee, migrene, mialgii, artralgii, dureri dentare sau din sfera ORL, dismenoree), în stări febrile, congestie nazală.

Contraindicaţii

Hipersensibilitate la oricare dintre componenţii produsului. Copii sub 12 ani cu febră produsă de afecţiuni virale. Insuficienţă hepatocelulară. Insuficienţă renală severă.

Ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestivă, boli hemoragice şi alte boli cu risc hemoragic.

Deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază.

Adenom de prostată, glaucom cu unghi închis, stenoză pilorică, ileus paralitic, miastenie.

Precauţii

Este necesară prudenţă la pacienţii supuşi intervenţilor chirurgicale, chiar minore (de exemplu extracţii dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persistă câteva zile, existând risc de accidente hemoragice.

Interacţiuni

Alte antiinflamatoare nesteroidiene: risc nefrotoxic şi hemoragic crescut.

Metotrexat: creşte riscul toxicităţii hematologice a metotrexatului.

Sulfamide antidiabetice: creşte efectul sulfamidelor, cu posibilitatea apariţiei accidentelor hipoglicemice.

Spironolactonă: scade eficacitatea acesteia, deoarece acidul acetilsalicilic favorizează retenţia de sodiu.

Anticoagulante: creşte riscul hemoragic.

Medicamente inductoare enzimatice şi băuturi alcoolice: creşte riscul hepatotoxicităţii.

Algopirin, prin conţinutul său în paracetamol, poate modifica rezultatele dozării acidului uric sanguin şi a glicemiei.

Acţiunea deprimantă asupra sistemului nervos central a maleatului de clorfeniramină poate fi potenţată de alcoolul etilic şi de medicamente cu aceeaşi acţiune.

Alimentele întârzie absorbţia acidului acetilsalicilic.

Colestiramina scade absorbţia paracetamolului.

1

Atenţionări speciale

La pacienţii cu astm bronşic şi alte afecţiuni alergice respiratorii, ca şi la cei cu hipersensibilitate la analgezice antiinflamatoare pot fi declanşate crize de astm bronşic şi alte reacţii alergice de tip anafilactic.

Este necesară prudenţă în caz de antecedente de ulcer gastro-duodenal sau hemoragii digestive, în insuficienţa renală şi hepatică uşoare-moderate.

Sportivii trebuie atenţionaţi că acest medicament conţine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping.

Din cauza prezenţei maleatului de clorfeniramină, se recomandă prudenţă în cazul administrării la pacienţii cu insuficienţă respiratorie.

Sarcina şi alăptarea

Nu se recomandă administrarea produsului în timpul sarcinii şi alăptării.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Produsul poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje din cauza existenţei unui risc de reacţii adverse neurologice. Este recomandat ca acest gen de activităţi să fie evitat până în momentul în care efectul asupra persoanei în cauză este bine cunoscut şi evaluat.

Doze şi mod de administrare

Se administrează un comprimat filmat la nevoie; dacă este necesar doza poate fi repetată fără a depăşi 4 comprimate filmate Algopirin pe zi.

Dacă simptomatologia nu se ameliorează, se recomandă consult medical.

Reacţii adverse

Tulburări digestive - epigastralgii, mici sângerări digestive, greaţă, vărsături, diaree, declanşarea sau agravarea unei suferinţe gastrice preexistente. Relativ rar pot să apară reacţii alergice - erupţii cutanate, edem angioneurotic, crize de astm bronşic.

În cazuri izolate poate să apară agranulocitoză (faringită, febră).

Rareori sedare accentuată, somnolenţă şi oboseală, reacţii care apar la doze mari.

Supradozaj

În caz de supradozaj pot să apară tahipnee cu alcaloză, afectare hepatică, deprimare la nivelul sistemului nervos central, tahicardie.

Se recomandă internare de urgenţă în spital, măsuri de reducere a absorbţiei digestive şi de creştere a eliminării renale, tratament simptomatic şi de susţinere. Pentru combaterea fenomenelor de hepatotoxicitate la paracetamol se va administra N-acetilcisteină.

Păstrare

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Ambalaj

Cutie cu un blister din PVC/Al a 10 comprimate filmate Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate Cutie cu 200 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate

Producător

S.C. LaborMed Pharma S.A., Romania

2

Deţinătorul Autorizaţiei de punere de piaţă

S.C. LaborMed Pharma S.A.

Splaiul Independenţei nr. 319, sector 6, Bucureşti, Romania

Data ultimei verificări a prospectului

Ianuarie 2005

3

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Veninul unei specii de melci marini, un analgezic mai puternic decât morfina Veninul redutabilei moluşte-răpitor, melcul marin din specia 'conus geographus', ar putea fi utilizat ca analgezic mai puternic şi care să dea mai puţină dependenţă decât morfina, informează publicaţia franceză Le Nouvel Observateur.
Veninul de mamba negru, cel mai bun remediu împotriva durerii Veninul de mamba neagru, un periculos şarpe african, conţine un compus chimic cu proprietăţi analgezice ce rivalizează cu morfina în suprimarea durerii, dar are efecte secundare incomparabil mai mici, au anunţat miercuri nişte cercetători francezi, transmite AFP.
Jumătate dintre părinţi tratează durerea şi febra copiilor cu medicamente nepotrivite vârstei lor (studiu) Jumătate dintre părinţii români tratează durerea şi febra copiilor (7 - 12 ani) cu medicamente nepotrivite vârstei lor, arată un studiu dat publicităţii marţi de Societatea Naţională a Medicilor de Familie.
Durerea viscerală – tema principală a Congresului Național de Durere 2013 2013 a fost declarat de către Asociația Internațională pentru Studiul Durerii (IASP) Anul Mondial de Luptă Împotriva Durerii Viscerale. Pentru a marca acest eveniment, Asociația de Algeziologie din România, alături de Universitatea de Medicină și Farmacie "Gr. T. Popa" Iași și Houston NPA organizează...
Un nou medicament împotriva durerii Un nou analgezic care calmează rapid durerea a fost lansat pe piaţa farmaceutică.
Orgasmul combate durerea şi poate trata anxietatea sau diferite dependenţe (studiu medical) Psihologul american Barry Komisaruk, în vârstă de 72 ani, cercetează de peste trei decenii beneficiile plăcerii sexuale asupra organismului femeilor. Potrivit ultimului său studiu, orgasmul stimulează zonele creierului astfel încât cercetătorul a încercat să găsească utilităţi terapeutice ale stimulării...