Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

NO-SPALGIN(R)
Denumire NO-SPALGIN(R)
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate
Ambalaj Cutie x 2 blist. Al/Al x 6 compr.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare CHINOIN PHARMACEUTICALS & CHEMICAL WORKS CO. LTD - UNGARIA
Autorizatie de punere pe piata CHINOIN PHARMACEUTICALS & CHEMICAL WORKS CO. LTD - UNGARIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre NO-SPALGIN ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> NO - SPA(R) 40 mg Comprimate, 40mg >> NO - SPA(R) FORTE 80 mg Comprimate, 80mg >> NO-SPA 40 mg/2 ml Solutie injectabila, 40mg/2ml
Prospect si alte informatii despre NO-SPALGIN(R), comprimate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5498/2005/01                                                        Anexa 1

Prospect

NO-SPALGIN®

Comprimate

Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect, înainte de a începe utilizarea acestui medicament.

Acest prospect conţine informaţii importante despre medicamentul dumneavoastră.

Dacă aveţi nelămuriri după ce aţi citit prospectul, vă rugăm să vă adresaţi medicului

dumneavoastră sau farmacistului. Acest medicament v-a fost eliberat dumneavoastră personal şi

nu trebuie să îl daţi altcuiva. Acest medicament poate face rău altor persoane, chiar dacă au

simptome identice cu ale dumneavoastră.

Păstraţi acest prospect, s-ar putea să aveţi nevoie să îl recitiţi.

Ce fel de medicament este NO-SPALGIN ?

No-Spalgin este o combinaţie analgezică (o asociere de mai multe substanţe active care calmează durerea).

Ce conţine NO-SPALGIN ?

Substanţele active din No-Spalgin sunt: paracetamol, drotaverină şi codeină.

Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, clorhidrat de drotaverină 40 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 8 mg şi următorii excipienţi: povidonă, oxid galben de fer (E 172), acid ascorbic, stearat de magneziu, crospovidonă, talc, amidon de porumb, celuloză microcristalină, amidon pregelatinizat.

Pentru ce este utilizat NO-SPALGIN ?

Acest medicament este utilizat pentru calmarea durerilor uşoare şi moderate; pentru calmarea durerilor de cap (forme acute şi cronice), inclusiv durerea de cap datorată oboselii şi epuizării din stresul acut.

Cine NU trebuie să utilizeze NO-SPALGIN ?

Nu trebuie să utilizaţi acest medicament:

-  dacă aţi avut o reacţie neplăcută (alergie) la una dintre substanţele pe care le conţin comprimatele;

-  dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică severe sau insuficienţă cardiacă severă;

-  dacă suferiţi de insuficienţă respiratorie sau astm bronşic;

-  dacă urmaţi un tratament cu inhibitori de monoaminooxidază (în ultimele 14 zile) ;

-  dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;

-  la copii sub 6 ani;

-  în caz de alcoolism cronic sau dependenţă medicamentoasă;

-  dacă aveţi leziuni craniene sau hipertensiune intracraniană;

-  dacă durerea de cap este determiantă de alte medicamente (analgezice, ergotamină).

Cum trebuie administrat NO-SPALGIN ? Adulţi

Doza recomandată în caz de durere de cap este de 1 -2 comprimate No-Spalgin o dată. Dacă este nevoie, această doză poate fi repetată după 8 ore.

În tratamentul de scurtă durată (cel mult 3 zile), nu trebuie depăşită doza de 6 comprimate No-Spalgin pe zi.

În tratament de lungă durată, nu trebuie depăşită doza de 4 comprimate No-Spalgin pe zi.

În cazul administrării cronice, trebuie să se supravegheze testele sanguine: numărul de leucocite şi de trombocite, creatinina şi enzimele hepatice.

1

Pentru un efect rapid, se recomandă administrarea medicamentului înainte de masă sau la două ore după masă.

Copii

No-Spalgin nu se administrează la copii datorită absenţei studiilor clinice specifice.

Vârstnici

Se recomandă doza obişnuită la adulţi. Doza trebuie ajustată în caz de insuficienţă renală sau hepatică severă.

Ce reacţii adverse poate determina NO-SPALGIN ?

La utilizarea în dozele terapeutice recomandate apar rareori reacţii adverse.

Reacţii la nivelul pielii

La pacienţii susceptibili, pot să apară reacţii de hipersensibilitate (alergice), de exemplu erupţii cutanate şi înroşirea feţei.

Reacţii cardiovasculare

Rareori, pot să apară hipotensiune arterială şi palpitaţii.

Reacţii la nivelul sistemului nervos central

Rareori, pot să apară dureri de cap, ameţeli şi somnolenţă.

Reacţii gastro-intestinale

Rareori, pot să apară greaţă şi constipaţie.

Reacţii hematologice

Rareori, pot să apară reacţii alergice care implică măduva hematogenă.

Reacţii alergice sistemice

Foarte rar, pot apărea reacţii alergice sistemice - astm bronşic, febra fânului, edem al mucoasei nazele şi, posibil, methemoglobinemie tranzitorie.

Reacţii hepatice

La doze mari, în special în administrare prelungită, acest medicament poate determina leziuni toxice hepatice, iar la doze foarte mari, poate determina leziuni hepatice letale (necroză tisulară ireversibilă). Simptomele precoce sunt: paloare, anorexie, vărsături, transpiraţii şi stare de rău.

Reacţii renale

Administrarea timp îndelungat, de doze mari, poate determina afectarea funcţiilor renale.

De ce trebuie să se ţină seama dacă se folosesc simultan şi alte medicamente ?

Anumite medicamente pot interacţiona cu No-Spalgin şi pot determina reacţii nedorite.

-  În cazul administrării concomitente cu levodopa, folosită în tratamentul bolii Parkinson, efectul antiparkinsonian al acesteia poate fi redus, de exemplu, se pot agrava rigiditatea şi tremorul.

-  În cazul administrării concomitente cu inductori enzimatici (salicilamidă, barbiturice, antiepileptice, antidepresive triciclice, alcool etilic, rifampicină), este posibil să crească nivelurile metaboliţilor toxici ai paracetamolului.

-  În cazul administrării concomitente cu cloramfenicol, timpul de înjumătăţire plasmatică prin eliminare şi toxicitatea acestuia cresc.

-  În cazul administrării concomitente cu anticoagulante orale, timpul de protrombină este prelungit, iar riscul de hemoragie creşte.

-  Administrarea concomitentă cu doxorubicină creşte riscul toxicităţii hepatice.

-  Metoclopramida şi domperidona cresc absorbţia paracetamolului, iar colestiramina o scade.

-  Dozele mari de paracetamol întârzie efectul insulinei.

-  Paracetamolul poate creşte absorbţia ionului feros.

-  Efectul deprimant al codeinei este crescut de alte deprimante ale sistemului nervos central, cum sunt anestezice, anxiolitice, hipnotice, antidepresive triciclice, antipsihotice.

-  Codeina poate creşte efectul alcoolului etilic la nivelul sistemului nervos central.

-  Ciclizina poate contracara beneficiile hemodinamice ale opioidelor.

2

Cimetidina şi alţi antagoniştii histaminici H2 pot creşte efectul codeinei.

-  Administrarea concomitentă poate întârzia absorbţia mexiletinului sau poate contracara efectele cisapridei, metoclopramidei sau domperidonei.

-  Anumite medicamente utilizate în tratamentul infecţiei HIV pot creşte efectul codeinei.

Ce trebuie luat în considerare în timpul tratamentului cu NO-SPALGIN ?

Paracetamolul este analgezicul de preferat, mai ales la pacienţii la care sunt contraindicaţi salicilaţii; No-Spalgin poate fi folosit ca analgezic la aceşti pacienţi.

Pentru a obţine un efect rapid, se recomandă administrarea la distanţă de masă.

Nu trebuie depăşită doza recomandată.

Nu se recomandă administrarea concomitentă cu alte medicamente care conţin paracetamol.

În timpul administrării No-Spalgin şi pe durata efectului, este contraindicat consumul de alcool etilic.

În cazul insuficienţei renale sau hepatice, doza trebuie ajustată individual, în funcţie de gradul insuficienţei. În astfel de cazuri trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza acest medicament.

Tratamentul prelungit peste 3 zile trebuie făcut sub supraveghere medicală.

No-Spalgin este recomandat ca analgezic pe termen scurt la pacienţii care urmează un tratament cronic cu anticoagulante orale. A fost demonstrat un risc crecut de sângerare la pacienţii care utilizează concomitent, în mod regulat, paracetamol.

Datorită drotaverinei, se recomandă administrare cu prudenţă în caz de hipotensiune arterială.

Datorită codeinei, în cazul tratamentului de lungă durată se recomandă supravegherea medicală, deoarece există posibilitatea instalării dependenţei.

După întreruperea tratamentului de lungă durată, pot să apară simptome ale sindromului de sevraj (excitaţie nervoasă, insomnie).

Folosirea în timpul sarcinii sau alăptării

Deşi toate cele trei substanţe active au fost folosite timp de mulţi ani fără a se observa efecte toxice asupra fătului, administrarea acestui medicament în timpul sarcinii (în special în timpul primului trimestru) şi în perioada de alăptare trebuie evitată.

Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje

Deoarece, ocazional, acest medicament poate determina somnolenţă, se recomandă prudenţă la persoanele care conduc vehicule sau care folosesc utilaje.

Supradozaj

Simptomele principale ale supradozajului cu codeină sunt greaţă, vărsături, colaps circulator şi deprimare respiratorie.

Starea pacienţilor care au ingerat doze foarte mari de paracetamol poate fi bună în primele 3 zile, iar semnele de hepatotoxicitate pot fi observate mai târziu. Simptomele precoce ale supradozajului paracetamolului sunt paloare, anorexie, greaţă, vărsături, transpiraţii şi stare de rău.

Dacă observaţi oricare dintre reacţiile menţionate mai sus, adresaţi-vă imediat medicului.

Păstrare

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Ambalaj

Cutie cu 2 blistere din Al/Al a câte 6 comprimate.

3

Producător

Chinoin Pharmaceutical and Chemical Works Co. Ltd., Ungaria

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

Chinoin Pharmaceutical and Chemical Works Co. Ltd. Tó utca 1-5, 1045 Budapesta, Ungaria

Data ultimei verificări a prospectului

Iunie 2005

4

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.