suport@medipedia.ro 021.242.04.28 (Luni-Vineri: 8:00-16:30)
Unde caut?
  • Tot continutul
  • Articole
  • Dictionar
  • Forum
  • Unitati medicale

Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

SOLPADEINE CAPSULE
Denumire SOLPADEINE CAPSULE
Descriere  
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Capsule
Ambalaj Cutie x 1 blist. Al/PVC x 12 caps.
Valabilitate ambalaj 5 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare GLAXO WELLCOME PRODUCTION - FRANTA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre SOLPADEINE CAPSULE ?  Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Tamara Pampu (vizitator) : De ce nu se mai gaseste solpadeine ?
>> ioana (vizitator) : de ce nu se mai gaseste in farmacii?
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg
Comprimate efervescente, 500mg/8mg/30mg
>> SOLPADEINE CAPSULE
Capsule
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE
Comprimate
>> SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg
Comprimate efervescente, 500mg/8mg/30mg
>> SOLPADEINE 500 mg/8 mg/30 mg
Comprimate efervescente, 500mg/8mg/30mg
Prospect si alte informatii despre SOLPADEINE CAPSULE, capsule   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5626/2005/01-02-03-04                                        Anexa 1

Prospect

SOLPADEINE CAPSULE

Capsule

Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect.

Compoziţie

O capsulă conţine paracetamol 500 mg, fosfat de codeină hemihidrat 8 mg şi cafeină anhidră 30 mg.

De asemenea mai conţine şi excipienţi: stearat de magneziu, amidon de porumb, dioxid de titan (E 171), gelatină, eritrozină (E 127), patent blue V (E 131), Quinoline Yellow (E 104).

Grupa farmacoterapeutică: sistem nervos, analgezice, alte analgezice şi antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii).

Indicaţii terapeutice

Solpadeine capsule este recomandat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară -moderată din reumatism, sciatică şi lumbago.

De asemenea, este recomandat pentru ameliorarea rapidă a cefaleei (inclusiv din sinuzite), migrenelor, durerilor menstruale, durerilor determinate de luxaţii, durerilor dentare, nevralgiilor, durerilor în gât, a febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.

Solpadeine capsule conţine trei substanţe active: paracetamol – cu acţiune analgezică (calmează durerea) şi antipiretică (scade febra), fosfat de codeină - ca analgezic şi cafeină -pentru calmarea rapidă a durerilor de intensitate uşoară – moderată.

Contraindicaţii

Nu trebuie să utilizaţi Solpadeine capsule dacă:

- Utilizaţi şi alte medicamente care conţin paracetamol.

- Sunteţi alergic la paracetamol, codeină, cafeină sau la oricare dintre excipienţi.

- Suferiţi de astm bronşic sau de afecţiuni însoţite de deprimare respiratorie sau presiune intracraniană crescută, aveţi un traumatism cranio-cerebral sau după intervenţii chirurgicale la nivelul căilor biliare.

-Aveţi diagnosticul de insuficienţă hepatocelulară. Solpadeine capsule nu trebuie utilizat la copii sub 12 ani

Înainte de a utiliza Solpadeine capsule, cereţi sfatul medicului:

- dacă suferiţi de afecţiuni severe renale sau hepatice, inclusiv afectare hepatică alcoolică

- dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi,

- dacă sunteţi în tratament pentru depresie (de exemplu cu inhibitori de monoaminoxidază) sau probleme respiratorii,

-   dacă utilizaţi medicamente recomandate de medicul dumneavoastră pentru greaţă, vărsături (metoclopramidă, domperidonă), hipercolesterolemie (colestiramină),

-   dacă utilizaţi anticoagulante (warfarină, alte cumarinice) – medicamente pentru prevenirea cheagurilor – şi aveţi nevoie de un analgezic ca tratament cronic. Paracetamolul creşte concentraţia acestora şi creşte riscul de sângerare. Puteţi utiliza însă doze ocazionale de paracetamol.

Atenţionare pentru sportivi

Sportivii trebuie atenţionaţi că medicamentul poate influenţa rezultatele testelor antidoping.

1

Sarcina şi alăptarea

Cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza orice medicament în timpul sarcinii sau alăptării.

Capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje

Deşi nu este probabil să determine afectarea capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, la anumite persoane este posibil să apară somnolenţă în timpul tratamentului.

Care este doza recomandată?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani:

1 - 2 capsule Solpadeine capsule de 3 - 4 ori pe zi, dacă este necesar. Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore şi nu se depăşesc 4 administrări (8 capsule) în 24 ore.

Copii

Medicamentul nu este recomandat la copii sub 12 ani.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră.

Nu depăşiţi dozele recomandate. Dacă aţi depăşit doza recomandată, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau la cel mai apropiat spital, chiar dacă nu vă simţiţi rău. Supradozajul poate determina insuficienţă hepatică.

Ce reacţii adverse poate avea Solpadeine capsule?

Reacţiile adverse ale paracetamolului sunt rare. Pot să apară reacţii alergice (erupţii cutanate). Codeina poate determina greaţă, vărsături, constipaţie, ameţeli sau somnolenţă, dar aceste reacţii adverse apar foarte rar în cazul utilizării medicamentului în dozele recomandate. Consumul excesiv de cafea sau ceai în timpul tratamentului cu Solpadeine capsule poate determina iritabilitate şi excitabilitate nervoasă.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră în cazul apariţiei oricăror reacţii adverse.

Ce trebuie făcut dacă depăşiţi doza recomandată?

Dacă aţi depăşit accidental doza recomandată, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau celui mai apropiat spital, chiar dacă nu vă simţiţi rău.

Păstrare

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Ambalaj

Cutie cu un blister din Al/PVC a câte Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte Cutie cu 4 blistere din Al/PVC a câte

Producător

Glaxo Wellcome Production, Franţa

Deţinătorul Autorizaţiei de punere de piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

980 Great West Road, Brentford TW8 9GS, Middlesex, Marea Britanie

Data ultimei verificări a prospectului

Iulie 2005

12 capsule. 8 capsule. 12 capsule. 8 capsule.

2

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Medical Forum Bucureşti a ajuns la a VI-a ediţie În perioada 8-9 mai, mf – Ziarul Medicului de Familie în parteneriat cu Societatea Naţională de Medicina Familiei organizează a VI-a ediţie a Medical Forum Bucureşti.
Durerea de cap si migrena Nu se poate aprecia cate persoane din intreaga lume sufera cu regularitate dureri de cap. Dar statisticile medicale arata ca aproape 90 la suta dintre durerile de cap sunt clasificate drept o contractie musculara sau, cum se spune de obicei, „dureri de cap din cauza incordarii".
Exercitii pentru sciatica (lb. engl.) Un mod rapid si simplu pentru usurarea durerilor provocate de sciatica
Aerul conditionat Aparatul de aer conditionat a devenit in ultimele decade unul din elementele de patogenie rinosinusobronsica atat prin cresterea incidentei episoadelor de nevralgii, alergii, rinosinuzita, cat si a bronhopneumoniilor (riscul este mai mare la copii si adulti cu imunitate compromisa).
Paracetamolul nu este mai eficient în cazul durerilor provocate de lumbago decât un produs placebo (studiu) Paracetamolul nu este mai eficient decât un produs placebo în cazul durerilor lumbago, arată un studiu realizat de o echipă de cercetători australieni pe circa 1.600 de pacienţi cu dureri lombare acute, relatează joi AFP.
Sciatica Sciatica este caracterizata prin dureri provocate datorita unor procese inflamatorii sau prin compresiunea nervului sciatic sau altor cauze. Nevralgia sciatica are la baza, de obicei, hernia de disc intervertebral insotita de contractarea musculaturii paravertebrale lombare si hipotania muschilor...
Copyright © 2014 Info World. Termeni si conditii.