Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX SINUS +
Denumire COLDREX SINUS +
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica DECONGESTIONANTE NAZALE DE UZ SISTEMIC SIMPATOMIMETICE
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Ambalaj Cutie x 1 blist. Al/PVC-PE-PVDC x 12 compr. film.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC R01BA52
Firma - Tara producatoare GLAXOSMITHKLINE DUNGARVAN LTD. - GRECIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX SINUS + ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX SINUS +, comprimate filmate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5681/2005/01-02-03-04-05-06-07                                  Anexa 1

Prospect

COLDREX SINUS +

Comprimate filmate

Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect înainte de a utiliza Coldrex Sinus +. Dacă aveţi întrebări sau dacă aveţi nelămuriri, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Păstraţi acest prospect, poate veţi avea nevoie să-l citiţi din nou.

Ce este în cutie?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg, clohidrat de pseudoefedrină 30 mg. Comprimatele filmate au două straturi, unul alb şi altul albastru deschis, inscripţionate cu cifra 2 într-un cerc, pe suprafaţa de culoare albă.

Coldrex Sinus+

Ambalajul secundar conţine 2, 10, 12, 16, 24, 30, 32 comprimate.

Comprimatul filmat conţine ca excipienţi:

Croscarmeloză sodică, povidonă, amidon pregelatinizat, crospovidonă, acid stearic, celuloză

microcristalină, dioxid de siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu, indigo Carmine

aluminium lake (E 132), Opadry clear YS-1-19025-A, ceară carnauba.

Cine produce Coldrex Sinus+?

Deţinătorul Autorizaţiei de Punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Export Ltd., GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, Brentford, TW8 9GS, Marea Britanie

Producătorul:

GlaxoSmithKline

Dungarvan Ltd., Co. Waterford, Irlanda

sau

Famar SA,

7, Anthoussa Street 153 44, Anthoussa Atena, Grecia

Cum acţionează Coldrex Sinus +?

Coldrex Sinus + conţine paracetamol care este un analgezic (ameliorează durerea) şi antipiretic (reduce temperatura corpului atunci când aveţi febră). De asemenea, Coldrex Sinus + conţine pseudoefedrina, un decongestiv al mucoasei nazale, care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor.

Pentru ce se utilizează Coldrex Sinus +?

Coldrex Sinus + este utilizat pentru ameliorarea disconfortului din răceală şi gripă, precum congestia nazală şi nasul infundat, durerea de cap, frisoanele, durerile, durerile în gât, febra şi durerea asociată cu sinusurile înfundate.

Verificaţi înainte de a utiliza Coldrex Sinus + IMPORTANT

* Nu luaţi acest medicament împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.

*  Nu luaţi acest medicament împreună cu alte medicamente indicate pentru răceală şi gripă, congestie nazală şi nas înfundat.

* Nu luaţi acest medicament împreună cu inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) prescrise de către medic pentru depresie. De asemenea, nu trebuie să le fi luat în ultimele două săptămâni.

1

*  Nu luaţi acest medicament dacă sunteţi alergic la paracetamol, pseudoefedrina sau oricare dintre excipienţii menţionaţi mai sus.

În timpul tratamentului trebuie evitat consumul de băuturi alcoolice.

Adresaţi-vă medicului sau farmacistului înainte de a utiliza acest medicament, dacă

*  Aveţi tulburări renale sau hepatice, hipertiroidism, o boală de inimă, hipertensiune arterială, mărirea de volum a prostatei, diabet zaharat sau glaucom (presiune crescută la nivelul ochilor).

* Daca utilizaţi alte medicamente, în special:

- antihipertensive, de exemplu alfa- sau beta- blocante, metil-dopa

- anticoagulante, de exemplu warfarina.

Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi

Ca şi pentru celelalte medicamente, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a utiliza Coldrex Sinus + dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi. Ar trebui să folosiţi acest produs numai dacă medicul dumneavoastră considera că este necesar.

Cum se administrează Coldrex Sinus +?

Medicamentul se administrează pe cale orală.

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi peste 12 ani:

Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Sinus + de maxim 3 ori pe zi, la

nevoie, pentru ameliorarea simptomelor. Intervalul minim între administrări este de 4 ore. Nu se

vor administra mai mult de 3 doze in 24 de ore.

Nu administraţi copiilor mai mici de 12 ani.

Nu depăsiţi doza recomandată.

Dacă manifestările persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Ce trebuie să faceţi dacă aţi luat o doză prea mare?

Administrarea unui număr mai mare de comprimate Coldrex Sinus + decât doza recomandată pe ambalaj sau prospect poate fi dăunatoare. În eventualitatea unei supradoze, solicitaţi imediat sfatul medicului, chiar dacă vă simţiţi bine, datorită riscului de leziuni hepatice grave.

Coldrex Sinus + vi se potriveşte?

Coldrex Sinus + este de obicei bine tolerat atunci când este administrat conform instrucţiunilor,

însă ocazional pot surveni reacţii alergice de tip erupţie cutanată.

De asemenea, s-au raportat ameţeli, gura uscată, insomnie, nervozitate şi agitaţie, însă acestea

sunt de obicei uşoare. În cazul în care aveţi prostată mărita de volum, puteţi avea dificultăţi la

urinat.

De asemenea, s-au raportat rar reacţii de hipersensibilitate inclusiv angioedem (edem la nivelul

gâtului). Aceste efecte ar trebui să dispară de îndată ce opriţi administrarea medicamentului.

Dacă sunteţi îngrijorat de aceste efecte sau în situaţia în care Coldrex Sinus + vă afectează în alt

mod, opriţi administrarea şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Păstrare

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

A nu se utilize după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Data ultimei verificări a prospectului

August, 2005

2

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...