Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE
Denumire COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Concentratia 250mg/100mg/5mg
Ambalaj Cutie x 2 blist. PVC-LDPE-PVDC/Al x 8 compr. film.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare FAMAR SA - GRECIA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> mariancurelea (vizitator) : modul de administrare
>> Dr. Petre : Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani : Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza...
>> travnic lacramioara (vizitator) : am administrat un comprimat de coldrex junior unui copil de patru ani si nu a avut reactii adverse imediat...
>> Dr. Petre : Daca durata tratamentului este scurta in od normal nu apar reactii adverse. Recomandarea pentru administrare...
>> stefanescu (vizitator) : ce se intampla daca este administrat coldrex junior la un copil de 4ani si jumatate?
>> dr. Oana Iordache : Nu este indicat la copii sub 6 ani.Daca a primit doar un comprimat nu cred ca va pati nimic.
>> stefanescu (vizitator) : Cat de eficient este isoprinosine pentru imunizarea copiilor si cat este indicat sa fie durata tratamentului...
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE, comprimate filmate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5687/2005/01-02                                                   Anexa 1

Prospect

COLDREX JUNIOR

Comprimate filmate

Ce trebuie să ştiţi despre Coldrex Junior

Vă rugăm citiţi cu atenţie prospectul înainte de a utiliza medicamentul, în special secţiunea „verificaţi înainte de a lua acest medicament”. Dacă aveţi întrebări sau nu sunteţi siguri de ceva, întrebaţi medicul dumneavostră sau farmacistul.

Păstraţi acest prospect, s-ar putea să fie nevoie să-l citiţi din nou.

Ce conţine acest ambalaj?

Coldrex Junior

Cutie cu 1 blister din PVC-LDPE-PVDC/Al a 8 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere din PVC-LDPE-PVDC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Ce este Coldrex Junior?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 250 mg, guaifenezină 100 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg. Comprimatele conţin de asemenea lactoză, celuloză microcristalină, amidon de porumb pregelatinizat, talc purificat, amidon de porumb, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal, polividonă, sorbat de potasiu, apă purificată, Opadry II OY-LS-28913.

Cine fabrică Coldrex Junior?

Deţinătorul Autorizaţiei de Punere pe piaţă este:

GlaxoSmithKline Export Ltd. GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Este produs în numele companiei GlaxoSmithKline Consumer Healthcare de către:

Famar SA,

7, Anthoussa Street 153 44, Anthoussa Atena, Grecia

Cum acţionează Coldrex Junior?

Paracetamolul este un analgezic (ameliorează durerea) şi un antipiretic (reduce temperatura corporală în condiţii de febră). Guaifenezina este un expectorant care fluidifică secreţiile respiratorii şi ameliorează tusea productivă. Clorhidratul de fenilefrină este un decongestiv simptomatic al mucoasei nazale care vă ajută să respiraţi mai uşor. Nu putem scrie ca actioneaza si la nivelul sinusurilor?

Verificaţi înainte de a lua acest medicament

IMPORTANT

Nu uitaţi: Coldrex Junior conţine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte

medicamente care conţin paracetamol.

Coldrex Junior conţine un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte

medicamente pentru ameliorarea simptomatologiei din răceală, gripă sau congestiei nazale.

Nu se va administra Coldrex Junior dacă:

    Sunteţi alergic la paracetamol, guaifenezină sau clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre excipienţii medicamentului.

    Sunteţi în tratament pentru depresie (inclusiv inhibitori de monoaminooxidază, cunoscuţi, de asemenea, ca IMAO).

1

Solicitaţi consult medical sau sfatul farmacistului înainte de a lua acest medicament dacă:

    Aveţi afecţiuni renale sau hepatice, hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteţi în îngrijire medicală pentru hipertensiune arterială sau boală cardiacă (inclusiv cu betablocante şi anticoagulante, de exemplu warfarină)

    vă aflati sub supraveghere medicală sau sunteţi în tratament cu medicamente care se eliberează pe bază de prescripţie medicală

Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi:

    Ca pentru orice alt medicament, solicitaţi sfatul medicului înainte de a lua Coldrex Junior dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi. Utilizaţi acest medicament în această perioadă numai dacă medicul dumneavoastră consideră că este adecvat şi necesar.

Cum se administrează Coldrex Junior?

Adulti şi adolescenţi peste 12 ani :

Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore,

dacă este necesar. Doza maximă este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.

Copii intre 6 si 12 ani:

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore,

dacă este necesar. Doza maximă este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.

Dozele recomandate nu trebuie depăşite.

Nu se administrează copiilor sub 6 ani.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Ce trebuie făcut dacă aţi luat o doză prea mare?

Poate fi dăunătoare administrarea unei doze mai mari decât cea menţionată. Solicitaţi imediat consult medical în caz de supradozaj, chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece întârzierile într-o astfel de situaţie pot determina leziuni hepatice.

Ce reacţii adverse poate determina Coldrex Junior?

Substanţele active din Coldrex Junior sunt în general bine tolerate dacă sunt utilizate în dozele recomandate. Paracetamolul a fost asociat ocazional cu erupţii cutanate şi alte manifestări alergice. Guaifenezina poate determina disconfort abdominal şi diaree. Au fost raportate câteva cazuri de creştere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameţeli, disconfort abdominal şi diaree, insomnie şi palpitaţii datorită fenilefrinei. Aceste reacţii adverse ar trebui să se remită dacă opriţi administrarea medicamentului.

Dacă sunteţi îngrijoraţi de aceste reacţii adverse, solicitaţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Coldrex Junior?

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Data ultimei verificări a prospectului

August, 2005

2

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...
Luati-va cel putin o zi libera in caz de raceala sau gripa! Indiferent ca suntem gripati sau doar raciti majoritatea dintre noi avem tendinta de a merge in continuare la serviciu. Sfatul nostru: NU o faceti !
Raceala gripa sau viroza - cum facem diferenta? Nas infundat, usturime in gat si febra – simptome cu care toti ne-am confruntat la un moment dat, insa fara sa stim daca este vorba de o simpla raceala, gripa sau o viroza de sezon. Care este diferenta intre aceste boli si mai ales cum le putem trata? Desi la prima vedere pot avea manifestari...
Paracetamolul nu este mai eficient în cazul durerilor provocate de lumbago decât un produs placebo (studiu) Paracetamolul nu este mai eficient decât un produs placebo în cazul durerilor lumbago, arată un studiu realizat de o echipă de cercetători australieni pe circa 1.600 de pacienţi cu dureri lombare acute, relatează joi AFP.
Paracetamolul combate nu doar durerile de cap, ci şi angoasa existenţială Paracetamolul poate combate nu doar durerea fizică, ci şi traumele emoţionale şi stările de anxietate, potrivit The Daily Mail şi Rbc Daily.
RACEALA SI GRIPA la copii - Cauze, simptome si tratament Urmariti un interviu video cu dr. Rodica Lazar Contes, Medic Primar Pediatru. Intrebari la care pediatrul ofera mamicilor raspunsuri: 1. Care este diferenta dintre raceala si gripa? 2. Cand este cazul sa ii dam unui bebelus antibiotic? 3. Se face exces de antibiotic? 4. Cum prevenim racelile? 5...