suport@medipedia.ro 021.242.04.28 (Luni-Vineri: 8:00-16:30)
Unde caut?
  • Tot continutul
  • Articole
  • Dictionar
  • Forum
  • Unitati medicale

Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

ANTINEVRALGIC(R) P
Denumire ANTINEVRALGIC(R) P
Descriere Analgezic si antiseptic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol; stimulent psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ACID SALICILIC SI DERIVATI
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate
Ambalaj Cutie x 1 blist.Al/Aclar-PVC x 10 compr.
Valabilitate ambalaj 18 luni
Cod ATC N02BA51
Firma - Tara producatoare ZENTIVA SA - ROMANIA
Autorizatie de punere pe piata ZENTIVA SA - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre ANTINEVRALGIC P ?  Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> mischu (vizitator) : Lipsa compozitie comprimate in mg.
>> Medipedia : Din prospect : "ANTINEVRALGIC P: Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg...
>> dr. Oana Iordache : gasiti in prospect.

AUTORIZATIE DE PUNERE PE PIATA NR. 5499/2005/01-02                                                           Anexa 1

Prospect

ANTINEVRALGIC P

Comprimate

Compozitie

Un comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg, cafeină anhidră 20 mg si excipienti: lactoza monohidrat, polividona K 29/32, amidonglicolat de sodiu, acid stearic, amidon de porumb, celuloza microcristalina, croscarmeloza sodica, povidona K 30, dioid de siliciu coloidal.

Grupa farmacoterapeutica: alte analgezice si antipiretice, acid salicilic si derivati, combinatii.

Indicatii terapeutice

Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, nevralgii, dentalgii, mialgii, artralgii, dureri postoperatorii). Stari febrile Dismenoree

Contraindicatii

Hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului. Insuficienta hepatocelulara. Insuficienta renala severa.

Ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, afectiuni hemoragice sau cu risc hemoragic

Deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza Copii cu varsta sub 15 ani. Sarcina si alaptare.

Precautii

Este necesara prudenta la pacientii supusi unor interventii chirurgicale, chiar minore (de exemplu, extractii dentare), deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persista cateva zile, existand risc de accidente hemoragice.

Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Antinevralgic P se poate administra dupa mese.

Interactiuni

Asocierea cu alte antiinflamatoare nesteroidiene prezinta risc nefrotoxic si hemoragic crescut.

Asocierea cu anticoagulantele orale creste riscul accidentelor hemoragice.

In cazul asocierii cu sulfamidele antidiabetice creste efectul acestora cu posibilitatea aparitiei accidentelor hipoglicemice.

Efectul antihipertensiv al beta-blocantelor sau al diureticelor poate fi scazut.

De asemenea, a fost semnalata cresterea toxicitatii litiului si a metotrexatului in cazul administrarii concomitente.

Asocierea cu medicamente uricozurice este urmata de scaderea activitatii acestora.

Se va evita administrarea concomitenta cu glucocorticoizi, datorita riscului crescut de reactii adverse, in special la nivel gastro-intestinal.

Asocierea cu medicamente inductoare enzimatic (fenobarbital si alte antiepileptice, rifampicina, etc) creste hepatotoxicitatea.

Abuzul de bauturi alcoolice mareste, de asemenea, riscul accidentelor hepatotoxice.

1

Prin continutul in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric si a glicemiei.

Atentionari speciale

La pacientii cu astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la antiinflamatorii nesteroidiene pot fi declansate crize de astm bronsic si alte reactii alergice de tip anafilactic.

Se recomanda precautie in caz de antecedente de ulcer sau hemoragii digestive, in insuficienta renala si hepatica forme usoare sau moderate.

In caz de insuficienta renala se recomanda administrarea dozelor la interval de 8 ore.

In timpul tratamentului cu Antinevralgic P trebuie evitat consumul de bauturi alcoolice

Nu se recomanda administrarea Antinevralgic P inainte de culcare.

Copii

Se recomanda precautie in cazul administrarii la copii si adolescenti cu gripa, viroze respiratorii sau varicela (datorita posibilitatii aparitiei sindromului Reye).

Se recomanda evitarea administrarii Antinevralgic P la copii sau adolescenti cu boli febrile acute, pana la precizarea diagnosticului.

Varstnici

Vezi pct. “Doze si mod de administrare”.

Sarcina si alaptarea

Nu se recomanda administrarea Antinevralgic P in timpul sarcinii si alaptarii.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Antinevralgic P poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare

Adulti si copii cu varsta peste 15 ani: doza recomadata este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 7 comprimate Antinevralgic P pe zi.

Varstnici: doza recomadata este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fara a depasi 5 comprimate Antinevralgic P pe zi.

Antinevralgic P nu trebuie utilizat in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului.

Reactii adverse

Antinevralgic P este un medicament relativ bine suportat in tratamente de scurta durata. Utilizarea indelungata creste riscul aparitiei reactiilor adverse.

Legate de acid acetilsalicilic

Gastro-intestinale: greata, varsaturi, hemoragii digestive acute grave sau oculte si ulceraţii gastro-intestinale (in cazul administrarii orale timp inlungat).

Hematologice: epistaxis, gingivoragii, risc crescut de hemoragii intra- si post-operatorii.

Hepatice: hepatotoxicitate; cresterea valorilor transaminazelor si fosfatazei alcaline.

Reactii alergice: de tip anafilactic, manifestate prin eruptii cutanate, mai ales urticarie, edem angioneurotic, crize de astm bronsic.

Neuropsihice: administrarea in doze mari provoaca cefalee, ameteli, tinitus, somnolenta sau excitaţie, confuzie.

Renale: tratamentul prelungit poate determina nefrită interstitiala si necroza papilara.

Legate de paracetamol

S-au raportat cazuri rare de reactii alergice, manifestate prin eruptii cutanate cu eritem sau urticarie, care au necesitat intreruperea tratamentului.

Tratamentul prelungit cu doze mari poate determina nefrita interstitiala si necroza papilara.

S-au raportat, in mod exceptional, cazuri de trombocitopenie.

2

Legate de cafeina

La doze mari pot sa apara insomnie, neliniste, palpitatii si disconfort epigastric.

Supradozaj

Simptome datorate acidului acetilsalicilic: tulburari gastro-intestinale (greata, varsaturi, epigastralgii, diaree), transpiratii, tinitus, scaderea reversibila a acuitatii auditive, cefalee, ameteli, tremor al extremitatilor, tulburari de vedere. Dozele foarte mari pot provoca acidoza respiratorie si metabolica.

Simptome datorate paracetamolului: varsaturi, hemoragii digestive; supradozajul cronic provoaca hepatotoxicitate (citoliza hepatica cu icter, fenomene de encefalopatie hepatica, coma), necroza tubulara renala, cu evolutie posibila spre insuficienta renala.

Simptome datorate cafeinei: dureri abdominale sau epigastrice, greata, varsaturi, iritabilitate, nervozitate, tremor fin al extremitatilor, insomnie, confuzie, tremor, fosfene, tinitus, cresterea diurezei.

Tratament: provocarea varsaturii sau lavaj gastric, administrarea de carbune activat; de asemenea, utilizarea cat mai precoce a antidotului specific in intoxicatia cu paracetamol: N-acetilcisteina i.v. sau metionina, asociat cu tratamentul de sustinere al functiilor vitale. administrat in clinici specializate

Pastrare

A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisă pe ambalaj. A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original. A nu se lasa la indemana copiilor.

Ambalaj

Cutie cu un blister Al/PVC a cate 10 comprimate. Cutie cu 2 blistere Al/PVC a cate 10 comprimate.

Producator

S.C. Sicomed S.A., Romania

Detinatorul Autorizatiei de punere pe piata

S.C. Sicomed S.A.

B-dul Theodor Pallady nr. 50, Sector 3, 032266 Bucuresti, Romania

Data ultimei verificari a prospectului

Iunie 2005

3

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Din farmacia bunicii - Sunătoarea Cunoscută în popor şi sub denumirile de: buruiană-de-năduf, buruiană-de-foc, iarba crucii, iarba spaimei, floarea-lui-Ion, iarba sângelui, lemnie, închegătoare, osul-iepurelui, pojarniţă, sburătoare, sunaică, şovârvariţă etc., sunătoarea este o planta erbacee recunoscută pentru proprietăţile...
CEFALEEA Prin cefalee se intelege durerea localizata in extremitatea cefalica, respectiv la nivelul craniului, exceptand durerea de la nivelul fetei, faringelui si a regiunii cervicale si este rezultatul actiunii unor stimuli nocivi asupra structurilor sensibile de la nivelul craniului situate...
Migrena - o formă de durere cu impact asupra calităţii vieţii oamenilor Migrena - o formă des întâlnită de durere de cap primară (neasociată cu alte patologii) - are un impact major asupra calităţii vieţii oamenilor.
REPORTAJ Ultimul spiţar al Brăilei prepară leacuri unicat de pe vremuri într-o clădire cu parfum de epocă Într-o perioadă în care industria farmaceutică a luat un avânt considerabil, iar la fiecare colţ de stradă întâlneşti câte o farmacie, există în Brăila un loc unde tradiţia fabricării de medicamente este păstrată neîntinată de 120 de ani, şi anume Farmacia Faltis, unde ultimul spiţar din oraşul de la...
Fentanyl, un analgezic puternic folosit ca drog, face ravagii în Canada Fentanyl, un analgezic puternic vândut pe bază de reţetă şi utilizat ca drog, face ravagii în Canada, unde este din ce în ce mai răspândit şi care a provocat deja mai multe decese, potrivit unor avertismente difuzate de mai mulţi experţi, relatează vineri canalul internaţional de televiziune France 24...
Veninul unei specii de melci marini, un analgezic mai puternic decât morfina Veninul redutabilei moluşte-răpitor, melcul marin din specia 'conus geographus', ar putea fi utilizat ca analgezic mai puternic şi care să dea mai puţină dependenţă decât morfina, informează publicaţia franceză Le Nouvel Observateur.
Copyright © 2014 Info World. Termeni si conditii.