Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

PARACETAMOL PENTRU COPII
Denumire PARACETAMOL PENTRU COPII
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Sirop
Concentratia 120mg/5ml
Ambalaj Cutie x 1 flacon din sticla bruna x 100 ml + 1 lingurita dozatoare
Valabilitate ambalaj 2 ani
Volum ambalaj 100ml
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare TERAPIA SA - ROMANIA
Autorizatie de punere pe piata TERAPIA SA - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre PARACETAMOL PENTRU COPII ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> ades (vizitator) : fetita mea de 1 an stranuta mult si ii curge nasucul si i-am dat nurofen si paracetamol la 6 ore ca nu...
>> dr. Oana Iordache : Mergeti cu ea la medic.
>> rebeca (vizitator) : se poate administra eurespal la bebe de3 luni?
>> dr. Oana Iordache : Se poate administra.
>> ancuta (vizitator) : 1. baietelul meu are 2 ani si 6 luni,kt sirop de paracetamol(acetaminophen) 80 mg per 0.8 ml pot sa-i...
>> Ionut : Buna seara, As vrea sa va prezint urmatorul medicament [...reclama...] care se poate aplica pentru ...
>> alina (vizitator) : La un copil de 1an SI 6luni cu o greutate de 15-16kg.,care este doza de paracetamol sirop,recomandata...
>> gadalean lacrimioara (vizitator) : cum se poate comanda paracetamol sirop ptr copii ca nu mai gasesc in farmacii
>> Dr. Vladoiu Mirela : incercati panadol sau schimbati cu nurofen pt copii.
>> dr. Oana Iordache : Pt Lacramioara. Incercati panadol.
Prospect si alte informatii despre PARACETAMOL PENTRU COPII, sirop   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1111/2008/01

Anexa 1'

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Paracetamol pentru copii 120 mg/5 ml, sirop

Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Paracetamol pentru copii cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-         Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-         Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-         Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele copilului dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.

-         Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Paracetamol pentru copii şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi Paracetamol pentru copii

3.       Cum să utilizaţi Paracetamol pentru copii

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Paracetamol pentru copii

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE PARACETAMOL PENTRU COPII ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Paracetamol pentru copii conţine conţine ca substanţă activă paracetamol care aparţine grupului de medicamente denumite analgezice-antipiretice. Este indicat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară până la moderată şi scăderea febrei la copii cu vârsta cuprinsă între 1 lună şi 12 ani.

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI PARACETAMOL PENTRU COPII

Nu utilizaţi Paracetamol pentru copii

-         dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Paracetamol pentru copii. Semnele unei reacţii alergice pot include: erupţii pe piele, mâncărimi, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor sau limbii;

-         dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă hepatică gravă;

-         dacă copilul dumneavoastră a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Paracetamol pentru copii

-         dacă copilul dumneavoastră prezintă insuficienţă renală severă sau are afectare hepatică;

-         dacă îi daţi concomitent copilului dumneavoastră alte medicamente care conţin paracetamol;

-         nu utilizaţi Paracetamol pentru copii timp îndelungat. Dacă în timpul tratamentului cu paracetamol febra persistă mai mult de 3 zile sau simptomatologia se agravează, vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

1

În special, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă administraţi copilului dumneavoastră alte medicamente cum sunt: metoclopramidă, domperidonă (pentru senzaţia de greaţă), colestiramină (pentru a scade cantitatea de grăsimi din sânge), anticolinergice (cum sunt butilscopolamină, propantelină, pirenzepină), warfarină sau alte medicamente care subţiază sângele, barbiturice sau alte medicamente pentru tratamentul epilepsiei, antiinflamatoare nesteroidiene.

Dacă copilului dumneavoastră urmează să i se efectueze analize vă rugăm informaţi medicul că este în tratament cu paracetamol, deoarece în unele cazuri pot să apară rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).

Utilizarea Paracetamol pentru copii cu alimente şi băuturi

În timpul tratamentului cu Paracetamol pentru copii trebuie evitate băuturile alcoolice sau alte preparate care conţin etanol.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Paracetamolul pentru copii nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Paracetamol pentru copii

Paracetamol pentru copii conţine etanol (5,6 g etanol/100 ml sirop). Acest lucru trebuie avut în vedere la copii şi grupuri cu risc crescut cum sunt pacienţi cu boli hepatice sau epilepsie.

Paracetamol pentru copii conţine propilenglicol, care poate să determine simptome asemănătoare celor provocate de consumul de etanol.

Paracetamol pentru copii conţine sorbitol (E420). Pacienţii cu afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoză nu trebuie să utilizeze acest medicament. Sorbitolul poate avea un uşor efect laxativ.

Paracetamol pentru copii conţine p-hidroxibenzoat de metil (E 218), şi p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216), care pot să determine reacţii alergice (chiar întârziate).

3. CUM SĂ UTILIZAŢI PARACETAMOL PENTRU COPII

Utilizaţi întotdeauna Paracetamol pentru copii exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Paracetamol pentru copii se administrează oral, cu ajutorul linguriţei dozatoare: o linguriţă dozatoare mare (5 ml) = 120 mg paracetamol; o linguriţă dozatoare mică (2,5 ml) = 60 mg paracetamol.

Doza recomandată pentru o dată este de 15 mg paracetamol/kg; doza zilnică recomandată este de 60 mg paracetamol/kg.

În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:

- copii cu vârsta cuprinsă între 1-3 luni: 2,5 ml sirop (60 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;

- copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni-1 an: 2,5-5 ml sirop (60 - 120 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;

- copii cu vârsta cuprinsă între 1-6 ani: 5-10 ml sirop (120 - 240 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;

- copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: 10-20 ml sirop (240 - 480 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi.

Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg/zi la copii cu greutate sub 37 kg.

2

La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g pe zi.

La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi.

Frecventa administrărilor

Stabilirea frecvenţei administrării se va face în funcţie de intensitatea durerii sau a febrei. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.

La copil, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, se preferă un intervalul între administrări, de 6 ore.

Este necesară reevaluarea tratamentului dacă simptomele durerii sau febrei se agravează sau nu se ameliorează după 3 zile.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Paracetamol pentru copii

În cazul în care copilul dumneavoastră a utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată din Paracetamol pentru copii, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital chiar în condiţiile în care copilul dumneavoastră se simte bine (datorită riscului de leziuni hepatice grave, chiar întârziate).

Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol pentru copii

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4.       REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Paracetamol pentru copii poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

La dozele recomandate paracetamolul este în general bine tolerat.

Pot să apară rar reacţii de hipersensibilitate cum sunt:, înroşirea trecătoare a pielii, mâncărimi, erupţii pe piele. Dacă observaţi apariţia acestor reacţii adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră.

Pot să apară foarte rar: trombocitopenie (scăderea marcată a numărului plachetelor sanguine), leucopenie (scăderea numărului globulelor albe), neutropenie (scăderea numărului unui anumit tip de globule albe).

Tratamentul îndelungat (cu doze terapeutice timp de 1 an sau mai mult) poate determina afectare hepatică sau renală.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5.   CUM SE PĂSTREAZĂ PARACETAMOL PENTRU COPII

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A se utiliza în maxim 90 zile după prima deschidere a flaconului.

3

Nu utilizaţi Paracetamol pentru copii după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Paracetamol pentru copii

-         Substanţa activă este paracetamolul. 5 ml sirop conţin paracetamol 120 mg.

-         Celelalte componente sunt: alcool etilic 96%, propilenglicol, glicerină, sorbitol soluţie 70%(E 420), zaharină sodică, p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216), aromă de piersici, apă purificată.

Cum arată Paracetamol pentru copii şi conţinutul ambalajului

Paracetamol pentru copii se prezintă sub formă de lichid limpede, incolor, cu miros aromat de piersici şi gust dulce şi este ambalat în cutii cu un flacon din sticlă brună a 100 ml sirop şi o linguriţă dozatoare.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

S.C. Terapia S.A.

Str. Fabricii nr. 124, Cluj-Napoca

România

Producătorul

S.C. Terapia S.A.

Splaiul Independenţei nr. 313, Bucureşti

România

Acest prospect a fost aprobat în Octombrie 2008

4

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Analgezicele uzuale distrug ficatul şi pot duce la comă Aproape 20.000 de americani sunt spitalizaţi anual cu leziuni hepatice din cauza consumului excesiv de Acetaminofen, cunoscut sub numele de Paracetamol, relatează în ultimul său număr New Scientist.
Autorităţile canadiene avertizează în legătură cu riscurile consumului excesiv de paracetamol Medicamentele împotriva durerii care conţin paracetamol trebuie de acum să afişeze în mod clar potenţialele pericole pentru ficat în cazul consumului excesiv al acestor produse, au declarat săptămâna trecută autorităţile canadiene din domeniul sănătăţii.
Cuprariu (ANM): Nu trebuie să se depăşească doza recomandată de paracetamol Purtătorul de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Medicamentului Anca Cuprariu a afirmat că trebuie respectată doza zilnică recomandată de paracetamol de 1-2 comprimate pe zi fără a se depăşi 4 grame pe zi.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.
ANMDM atrage atenţia asupra importanţei respectării dozelor recomandate de medicamente Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale (ANMDM) atenţionează cu privire la respectarea dozelor recomandate de medicamente pentru a se evita pe cât posibil apariţia reacţiilor adverse, punctând că din informaţiile din prospectul medicamentelor pe bază de paracetamol, armonizate...