Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

PANADOL 1 g
Denumire PANADOL 1 g
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie P-RF - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala care se retine la farmacie
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Concentratia 1g
Ambalaj Flacon din PEID x 20 compr. film.
Valabilitate ambalaj 5 ani
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare GLAXOSMITHKLINE LTD. - IRLANDA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre PANADOL 1 g ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> diana (vizitator) : buna, iau karissa de vreo 3 ani si in tot acest timp am luat ocazional cate un paracetamol, la cate o...
>> dr. Oana Iordache : Pt Diana. Nu se va intampla nimic daca nu leuti cantitati mari. Pot exista tulburari ale functiei hepatice...
>> Dr. Vladoiu Mirela : poate afecta doza de anticonceptional din sange.
>> PANADOL 1 g Comprimate filmate, 1g >> PANADOL 500 mg Comprimate efervescente, 500mg >> PANADOL BABY Suspensie orala, 120mg/5ml >> PANADOL RAPIDE Comprimate filmate, 500mg >> PANADOL(R) Comprimate filmate, 500mg >> PANADOL(R) EXTRA Comprimate filmate
Prospect si alte informatii despre PANADOL 1 g, comprimate filmate       

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Panadol 1 g comprimate filmate
Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Panadol 1 g şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Panadol 1 g
3. Cum să utilizaţi Panadol 1 g
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Panadol 1 g
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Panadol 1 g şi pentru ce se utilizează

Panadol 1 g conţine paracetamol care este analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra). Panadol 1 g este indicat pentru tratamentul durerii uşoare-moderate de tipul migrenei, cefaleei (durerii de cap), dismenoreei (dureri menstruale), durerilor în gât, febrei şi durerii postvaccinale, durerii dentare după proceduri stomatologice-extracţii dentare precum şi dureri de dinţi.
Ameliorează febra.

Panadol 1 g este, de asemenea, recomandat pentru ameliorarea simptomatică a durerii uşoare-moderată asociată osteoartritei, în tratamentul de scurtă durată al afecţiunilor musculo-scheletale şi al durerii reumatice.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Panadol 1 g

Nu utilizaţi Panadol 1 g:
- dacă sunteţi alergic la substanţa activă sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).


Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Panadol 1 g, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Discutaț i cu medicul în special dacă:
- aveţi afecţiuni ale rinichilor sau ficatului, inclusiv boli hepatice datorate consumului de alcool;
- aţi avut vreodată o reacţie adversă la paracetamol.

Vă rugăm să informaţi medicul dacă oricare din situaţiile mai sus menţionate sunt valabile sau au fost valabile pentru dumneavoastră.

Nu depăşiţi dozele recomandate.
Nu utilizaţi Panadol 1 g pe o perioadă mai mare de 3 zile, fără consult medical.
Nu luaţi concomitent mai multe medicamente conţinând paracetamol.

Dacă manifestările persistă, solicitaţi consult medical.
Este interzis consumul de băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.


Panadol 1 g împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.

Efectele altor medicamente pot fi modificate sau aceste medicamente pot modifica efectele Panadol 1 g, dacă acestea sunt administrate concomitent. În acest caz, medicul dumneavoastră poate schimba tratamentul dumneavoastră sau instrucţiunile de dozare.

Informaţi medicul dumneavoastră dacă utilizaţi sau dacă trebuie să utilizaţi unul din următoarele medicamente:
- anticoagulante (medicamente folosite pentru subţierea sângelui, de exemplu warfarină sau cumarinice) şi trebuie să folosiţi un analgezic zilnic, timp îndelungat; totuşi puteţi lua Panadol 1 g în mod ocazional.
- metoclopramid sau domperidon – medicamente utilizate pentru tratamentul senzaţiei de greaţă sau vărsătură;
- colestiramină - medicament utilizat pentru tratamentul colesterolului crescut ;
- barbiturice (somnifere);
- antidepresive triciclice – medicamente folosite pentru tratamentul depresiei;
- anticonvulsivante;
- contraceptive orale;

Nu luaţi Panadol 1 g împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, informaţi-l pe medicul dumneavoastră că luaţi acest medicament, deoarece pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metode oxidative sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.


Panadol 1 g împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele. Este interzis consumul de băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.


Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi- vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Panadol 1 g se poate administra în timpul sarcinii sau al alăptării în doze terapeutice. Ca pentru orice alt medicament, solicitaţi mai întâi sfatul medicului.


Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

3. Cum să utilizaţi Panadol 1 g

Luaţi utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Se administrează pe cale orală.

Panadol 1 g comprimate filmate se administrează cu apă.

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:

Doza recomandată este de 1 comprimat (1 g) la fiecare 4–6 ore, la nevoie.
Nu se administrează mai frecvent de 4 ore interval.
Nu se administrează mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.

Nu este recomandat copiilor mai mici de 12 ani.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Nu folosiţi produsul mai mult de 3 zile. Dacă simptomele nu se ameliorează, consultaţi medicul. Utilizarea îndelungată fără recomandarea medicului poate fi periculoasă.


Dacă utilizaţi mai mult Panadol 1 g decât trebuie
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă.


Dacă uitaţi să utilizaţi Panadol 1 g
Dacă aţi uitat să administraţi o doză la timpul potrivit nu vă îngrijoraţi. Administraţi următoarea doză imediat ce v-aţi amintit, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit.

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.


Dacă încetaţi să utilizaţi Panadol 1 g
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 utilizator din 10
Frecvente: care afectează 1 până la 10 utilizatori din 100
Mai puţin frecvente: care afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000
Rare: care afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000
Foarte rare: afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000
Cu frecvenţă necunoscută care nu poate fi estimată din datele disponibile

Încetaţi să mai luaţi Panadol 1 g şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse care sunt rare, dar pot apărea: reacţii alergice cum ar fi iritaţii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefacţie la nivelul buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei; iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale; vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată; dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină), ibuprofen şi/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

Dacă observaţi oricare alt efect advers nemenţionat în acest prospect, vă rugăm informaţi medicul sau farmacistul dumneavoastră.


Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează Panadol 1 g

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi Panadol 1 g după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Panadol 1 g
- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat filmat conţine 1 g paracetamol.
- Celelalte componente sunt: nucleu: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, Povidonă K 25, sorbat de potasiu, talc, acid stearic; film: hipromeloză, triacetat de glicerol.


Cum arată Panadol 1 g şi conţinutul ambalajului
Comprimate filmate de culoare albă, în formă de capsulă, cu margini plane, cu şanţ median pe ambele feţe şi marcate cu „PAN 1G” pe una din feţe.

Cutie cu un blister din Al/PVC a 10 comprimate filmate.


Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GlaxoSmithKline Export Limited, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare ,
980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW8 9 GS, Marea Britanie.

Fabricantul
GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd,
Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford,
Irlanda.

Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare SRL, Opera Center 1, Str. Costache Negri nr. 1-5, cod 050552,
Bucureşti, România, Tel: 021 302 8 208.


Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2014.

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Afectiuni de sezon ale aparatului respirator Cele mai frecvente afectiuni in sezonul rece sunt guturaiul si gripa. Afectiunea cu cele mai mari implicatii este gripa. Gripa este produsa de o serie de virusuri gripale (Myxovirus influenzae) apartinand familiei Orthomyxoviridae, tipurile A, B, si C cel mai des intalnite la om fiind tipul A...
S-a dovedit că matematica dă cu adevărat dureri de cap (studiu) A trebuit ceva timp până să se dovedească ceea ce elevii bănuiau de multă vreme: ecuaţiile matematice provoacă migrene. Oameni de ştiinţă de la Universitatea din Chicago au arătat că anxietatea declanşată de problemele matematice poate duce la dureri de cap, scrie huffingtonpost.fr.
De ce muzica lui Wagner provoacă uneori dureri de cap Compozitorul german Richard Wilhelm Wagner suferea de dureri de cap recurente, iar durerea sa s-a transformat în muzică, notează, luni, cotidianul francez Le Figaro.
GfK: Aproape jumătate dintre români suferă de dureri de cap Aproape jumătate dintre români (46%) acuză dureri de cap, migrene sau cefalee cel puţin o dată pe lună şi mai mult de jumătate din cei afectaţi acuză astfel de simptome săptămânal, relevă un studiu Omnibus realizat de GfK România, în luna februarie 2010.
CEFALEEA Prin cefalee se intelege durerea localizata in extremitatea cefalica, respectiv la nivelul craniului, exceptand durerea de la nivelul fetei, faringelui si a regiunii cervicale si este rezultatul actiunii unor stimuli nocivi asupra structurilor sensibile de la nivelul craniului situate...
Testul cu paharul, util în diagnosticarea meningitei Koln, 10 ian/Agerpres/ - Dureri de cap, gât rigid, degete reci la mâini şi picioare, febră şi vomă - sunt câteva din simptomele meningitei. O metodă cunoscută sub numele de testul cu paharul poate arăta dacă un copil a contractat boala, spune Ulrich Fegeler de la Asociaţia germană a medicilor pediatri...