Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Denumire THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Descriere Theraflu Sinus răceală şi gripă conţine o combinaţie de calmant al febrei şi durerii (paracetamol) cu un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru solutie orala
Ambalaj Cutie x 6 plicuri unidoza din hartie PET/PEJD/AL/PEJD x 14,875 g pulb. pt. sol. orala
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare FAMAR FRANCE - FRANTA
Autorizatie de punere pe piata NOVARTIS CONSUMER HEALTH GMBH - GERMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> olga (vizitator) : buna am fetita de 3 ani si stranuta si tuseste tare, pot sai dau jumate de pachet de teraflu la 200ml...
>> dr. Oana Iordache : Nu.
>> Dr. Vladoiu Mirela : luati medicamente pt copii NU pt adulti.
>> un baiat racit : teraflu are un gust naspa, e foarte acru si nu-mi place. La ce sa te astepti ? La nimic! Eu am luat modafen...
>> Dr. Vladoiu Mirela : pai nu aveati de ce muri.
>> DanielA (vizitator) : Alaptez Si am luat un teraflusinus ..trebuie sa ma mulg ca sa. Nu ii dau fetiței prin lapte sau o pot...
>> dr. Oana Iordache : Pt Daniela. Puteti alapta.
>> Mari (vizitator) : Pot sa iau antibiotic azitrox cu teraflu??
>> Dr. Vladoiu Mirela : da, puteti
>> dr. Oana Iordache : Pt Mari. Da.
Prospect si alte informatii despre THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 166/2007/01-02                                           Anexa 1

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ, pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se

îmbunătăţesc după 3 zile.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ

nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau

farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Theraflu Sinus răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

3.       Cum să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Theraflu Sinus răceală şi gripă

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Theraflu Sinus răceală şi gripă conţine o combinaţie de calmant al febrei şi durerii (paracetamol)

cu un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor.

Substanţele active din Theraflu Sinus răceală şi gripă acţionează împreună pentru reducerea

temporară a simptomelor majore asociate răcelii şi gripei, inclusiv:

-durerile sinusale

-durerea de cap cauzată de sinuzită

-congestia sinusală

-congestia nazală

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Nu utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă dacă:

sunteţi alergic la oricare dintre componentele sale

1

■     aţi luat, pe baza de prescripţie, un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburărilor psihice şi emoţionale sau a bolii Parkinson. Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul)

■     utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol

■     suferiţi de o boală de plămâni (inclusiv astm bronşic)

■     suferiţi de hipertiroidism

■     aveţi sub 12 ani

■     prezentaţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD)

■     sunteţi însărcinată sau alăptaţi

■     suferiţi de boli de inimă, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe

■     suferiţi de ulcer peptic stenozant

■     prezentaţi o îngustare piloroduodenală

■     aveţi hipertensiune arterială severă

■     aveţi diabet zaharat

■     suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută) cu unghi închis

■     suferiţi de adenom de prostată

■     suferiţi de epilepsie

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

Dacă suferiţi de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;

- Dacă aveţi vârsta peste 70 ani şi aveţi tulburări cardiovasculare;

Alte aspecte de avut în vedere la utilizarea Theraflu Sinus răceală şi gripă :

Nu utilizaţi cantităţi mai mari sau pentru perioade mai lungi decât cele recomandate.

Theraflu Sinus răceală şi gripă conţine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului şi afectarea rinichiului la doze mai mari decât cele recomandate, sau la utilizarea prelungită.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Theraflu Sinus răceală şi gripă cu alimente şi băuturi

Consumul băuturilor alcoolice trebuie evitat în timpul tratamentului cu Theraflu Sinus răceală şi gripă, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, când este utilizat împreună cu alcoolul.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice

medicament.

Theraflu Sinus răceală şi gripă nu trebuie utilizat dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Nu sunt cunoscute efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Theraflu Sinus răceală şi gripă

Datorită colorantului Sunset yellow FCF (E 110) pot apare reacţii alergice.

Deoarece conţine zahăr, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele

categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

2

3. CUM SĂ UTILIZAŢI THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: se dizolvă conţinutul unui plic în aproximativ 200 ml de apă

fierbinte. Se obţine o băutură cu aromă de lămâie, care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu

administraţi mai mult de un plic, o dată. Doza poate fi repetată la intervale de 4 - 6 ore, după

necesităţi, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore.

Nu depăşiţi doza recomandată şi nu administraţi medicamentul pentru mai mult de 5 zile

consecutiv.

Încetaţi tratamentul şi adresaţi-vă medicului dacă: -simptomele nu se ameliorează după 3 zile sau prezentaţi febră; Acestea pot fi semne ale unei stări grave.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Theraflu Sinus răceală şi gripă

În caz de supradozaj, contactaţi imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar dacă nu prezentaţi nici un fel de simptome.

Dacă uitaţi să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

Acest medicament se administrează la intervale de 4 - 6 ore, atât timp cât persistă simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore şi nu mai mult de 5 zile consecutiv. Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o cât mai repede după ce vă amintiţi, apoi continuaţi tratamentul după 4 ore, dacă este necesar.

Pentru informaţii suplimentare privind modul de administrare şi pentru stabilirea duratei tratamentului se recomandă ca pacientul să se adreseze medicului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Theraflu Sinus răceală şi gripă poate determina reacţii adverse, deşi nu apar la toate persoanele.

Cele mai frecvente reacţii adverse sunt reacţii alergice cutanate uşoare, somnolenţă, greaţă, ameţeală, uscăciunea gurii sau a gâtului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea şi nervozitatea, tahicardia (accelerarea bătăilor inimii) şi palpitaţiile.

De asemenea, se pot manifesta tulburări gastrointestinale, care includ constipaţia, diareea sau balonarea, precum şi, ocazional, starea de agitaţie şi tulburări de somn.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

3

Nu utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP:. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Theraflu Sinus răceală şi gripă

-Substanţele active sunt paracetamol 650 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg. -Celelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aromă de lămâie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91’’acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arată Theraflu Sinus răceală şi gripă şi conţinutul ambalajului

Theraflu Sinus răceală şi gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă, care curg uşor şi sunt lipsite de aglomerări

Cutie cu 6 plicuri unidoză din hârtie PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală.

Cutie cu 10 plicuri unidoză din hârtie PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Novartis Consumer Health GmbH, Zielstattstrasse 40, 81379 München, Germania

Producătorul

Famar France,

1 Avenue du Champ de Mars, F-45072, Orleans Cedex 02, Franţa

Acest prospect a fost aprobat în

Iulie/2007

4

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Analgezicele uzuale distrug ficatul şi pot duce la comă Aproape 20.000 de americani sunt spitalizaţi anual cu leziuni hepatice din cauza consumului excesiv de Acetaminofen, cunoscut sub numele de Paracetamol, relatează în ultimul său număr New Scientist.
Autorităţile canadiene avertizează în legătură cu riscurile consumului excesiv de paracetamol Medicamentele împotriva durerii care conţin paracetamol trebuie de acum să afişeze în mod clar potenţialele pericole pentru ficat în cazul consumului excesiv al acestor produse, au declarat săptămâna trecută autorităţile canadiene din domeniul sănătăţii.
Cuprariu (ANM): Nu trebuie să se depăşească doza recomandată de paracetamol Purtătorul de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Medicamentului Anca Cuprariu a afirmat că trebuie respectată doza zilnică recomandată de paracetamol de 1-2 comprimate pe zi fără a se depăşi 4 grame pe zi.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.
ANMDM atrage atenţia asupra importanţei respectării dozelor recomandate de medicamente Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale (ANMDM) atenţionează cu privire la respectarea dozelor recomandate de medicamente pentru a se evita pe cât posibil apariţia reacţiilor adverse, punctând că din informaţiile din prospectul medicamentelor pe bază de paracetamol, armonizate...