suport@medipedia.ro 021.242.04.28 (Luni-Vineri: 8:00-16:30)
Unde caut?
  • Tot continutul
  • Articole
  • Dictionar
  • Forum
  • Unitati medicale

Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

THERAFLU EXTRA RACEALA SI GRIPA
Denumire THERAFLU EXTRA RACEALA SI GRIPA
Descriere Teraflu Extra răceală şi gripă conţine o combinaţie de: calmant al febrei şi durerii (paracetamol); un antihistaminic care ajută la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramină) şi un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor.
Substanţele active din Theraflu Extra răceală şi gripă acţionează împreună pentru reducerea temporară a simptomelor asociate răcelii şi gripei.
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Pulbere pentru solutie orala
Ambalaj Cutie x 10 plicuri unidoza din hartie/PET/PEJD/Al/PEJD x 14,888 g pulb. pt. sol. orala
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare FAMAR FRANCE - FRANTA
Autorizatie de punere pe piata NOVARTIS CONSUMER HEALTH GMBH - GERMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre THERAFLU EXTRA RACEALA SI GRIPA ?  Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> marinela (vizitator) : se administreaza in timpul alaptarii?
>> Carmen : Paracetamolul din compozitie nu ar fi o problema, dar celelalte componente pot fi. Vezi si prospectul...
>> Bloju Alex (vizitator) : Teraflu Extra este indicat in glaucom?
>> dr. Oana Iordache : Este contraindicat.
>> dr. Oana Iordache : Nu se indica in alaptare.
>> dana (vizitator) : se poate administra la un pacient cu astm intermitent pe baza alergica
>> dr. Oana Iordache : Este contra indicat in astm.
>> laura (vizitator) : Poate fi administrat si in timpul alaptarii?
>> mihaela : citeste si tu raspunsul de mai sus... sau prospectul... Theraflu nu se administreaza in timpul alaptarii...
>> dr. Oana Iordache : Nu.
>> THERAFLU EXTRA RACEALA SI GRIPA
Pulbere pentru solutie orala
>> THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Pulbere pentru solutie orala
>> THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Pulbere pentru solutie orala
Prospect si alte informatii despre THERAFLU EXTRA RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 167/2007/01-02                                           Anexa 1

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ, pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Maleat de feniramină/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se

îmbunătăţesc după 3 zile.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ

nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau

farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Theraflu Extra răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

3.       Cum să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Theraflu Extra răceală şi gripă

6.       Informaţii suplimentare

1. CE ESTE THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Teraflu Extra răceală şi gripă conţine o combinaţie de: calmant al febrei şi durerii (paracetamol); un antihistaminic care ajută la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramină) şi un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor. Substanţele active din Theraflu Extra răceală şi gripă acţionează împreună pentru reducerea temporară a simptomelor asociate răcelii şi gripei, inclusiv:

■     febră şi frisoane

■     dureri musculare şi articulare

■     dureri de cap

■     congestie nazală

■     strănut şi curgerea nasului

1

2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Nu utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă dacă:

■     sunteţi alergic la oricare dintre componentele sale;

■     aţi luat, pe baza de prescripţie, un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburărilor psihice şi emoţionale sau a bolii Parkinson. Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul);

■     utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol;

■     suferiţi de o boală de plămâni (inclusiv astm bronşic);

■     suferiţi de hipertiroidism;

■     aveţi sub 12 ani;

■     prezentaţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD)

■     sunteţi însărcinată sau alăptaţi.

■     suferiţi de boli de inimă, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe

■     suferiţi de ulcer peptic stenozant

■     prezentaţi o îngustare piloroduodenală

■     aveţi hipertensiune arterială severă

■     aveţi diabet zaharat

■     suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută) cu unghi închis

■     suferiţi de adenom de prostată

■     suferiţi de epilepsie.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

-dacă suferiţi de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;

-dacă aveţi vârsta peste 70 ani şi aveţi tulburări cardiovasculare;.

Alte aspecte de avut în vedere la utilizarea Teraflu Extra răceală şi gripă :

-Nu utilizaţi cantităţi mai mari sau pentru perioade mai lungi decât cele recomandate. -Theraflu Extra răceală şi gripă conţine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului şi afectarea rinichiului la doze mai mari decât cele recomandate, sau la utilizarea prelungită.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Theraflu Extra răceală şi gripă cu alimente şi băuturi

Consumul băuturilor alcoolice trebuie evitat în timpul tratamentului cu Theraflu Extra răceală şi gripă, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, când este utilizat împreună cu alcoolul.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice

medicament.

Theraflu Extra răceală şi gripă nu trebuie utilizat dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Theraflu Extra răceală şi gripă poate determina somnolenţă. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje în timp ce utilizaţi acest medicament.

2

Informaţii importante privind unele componente ale Theraflu Extra răceală şi gripă

Datorită colorantului Sunset yellow FCF (E 110) pot apare reacţii alergice.

Deoarece conţine zahăr, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele

categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Adulţii şi copiii cu vârsta peste 12 ani: se dizolvă conţinutul unui plic în aproximativ 200 ml de

apă fierbinte. Se obţine o băutură cu aromă de lămâie, care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu

administraţi mai mult de un plic, o dată. Doza poate fi repetată la intervale de 4 - 6 ore, după

necesităţi, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore.

Nu depăşiţi doza recomandată şi nu administraţi medicamentul pentru mai mult de 5 zile

consecutiv.

Încetaţi tratamentul şi adresaţi-vă medicului dacă:

-simptomele nu se ameliorează după 3 zile sau se manifestă cu febră;

-tusea persistă mai mult de 5 zile, recidivează sau se manifestă cu febră, erupţii pe piele sau dureri

de cap persistente;

-durerea de gât persistă mai mult de 2 zile şi se manifestă cu febră, dureri de cap, erupţii pe piele,

greaţă sau vărsături.

Acestea pot fi semne ale unei stari grave.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Theraflu Extra răceală şi gripă

In caz de supradozaj, contactaţi imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar dacă nu prezentaţi nici un fel de simptome.

Dacă uitaţi să utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă

Acest medicament se administrează la intervale de 4 - 6 ore, atât timp cât persistă simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore şi nu mai mult de 5 zile consecutiv. Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o cât mai repede după ce vă amintiţi, apoi continuaţi tratamentul după 4 ore, dacă este necesar.

Pentru informaţii suplimentare privind modul de administrare şi pentru stabilirea duratei tratamentului se recomandă ca pacientul să se adreseze medicului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Theraflu Extra răceală şi gripă poate determina reacţii adverse, deşi nu apar la toate persoanele.

Cele mai frecvente reacţii adverse sunt reacţii alergice cutanate uşoare, somnolenţă, greaţă, ameţeală, uscăciunea gurii sau a gâtului, oboseala, durerea de cap, insomnia, iritabilitatea şi nervozitatea, tahicardia (accelerarea bătăilor inimii) şi palpitaţiile.

De asemenea, se pot manifesta tulburări gastrointestinale, care includ constipaţia, diareea sau balonarea, precum şi, ocazional, starea de agitaţie şi tulburări de somn.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

3

5. CUM SE PĂSTREAZĂ THERAFLU EXTRA RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Theraflu Extra răceală şi gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Theraflu Extra răceală şi gripă

-Substanţele active sunt : paracetamol 650 mg, maleat de feniramină 20 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

-Celelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrină M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aromă de lămâie sortul ,, Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91’’acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arată Theraflu Extra răceală şi gripă şi conţinutul ambalajului

Theraflu Extra răceală şi gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă, care curg uşor şi sunt lipsite de aglomerări.

Cutie cu 6 plicuri unidoză din hârtie PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri unidoză din hârtie PET/PEJD/AL/PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Novartis Consumer Health GmbH, Zielstattstrasse 40, 81379 München, Germania

Producătorul

Famar France,

1 Avenue du Champ de Mars, F-45072, Orleans Cedex 02, Franţa

Acest prospect a fost aprobat în

Iulie/2007

4

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
RACEALA SI GRIPA la copii - Cauze, simptome si tratament Urmariti un interviu video cu dr. Rodica Lazar Contes, Medic Primar Pediatru. Intrebari la care pediatrul ofera mamicilor raspunsuri: 1. Care este diferenta dintre raceala si gripa? 2. Cand este cazul sa ii dam unui bebelus antibiotic? 3. Se face exces de antibiotic? 4. Cum prevenim racelile? 5...
Fereste-te de raceala si gripa! A inceput sezonul racelilor. E mai putina lumina, ba e cald ,ba e frig si corpul uman nu face fata prea bine schimbarilor. Urmareste clipul pentru a afla cateva trucuri pentru a te feri de raceli si de gripa. http://www.amyslist.tv/
Diferenţa dintre răceală şi gripă Deşi la prima vedere, răcealaşi gripa au manifestări comune, fiecare are particularităţi ce le diferenţiază una de cealaltă. Astfel, încă de la debut, organismul oferă semnale distincte ce ajută la deosebirea acestor două tipuri de viroze respiratorii, iar pacientul poate lua din timp...
Cum tratăm răceala şi gripa Răceala este cea mai frecventă afecţiune în sezonul rece. www.Catena.ro
Cinci greseli care agraveaza raceala si gripa “Ia o aspirina si o sa-ti treaca“ – un sfat comun pe care-l primim atunci cand ne confruntam cu primele semne ale racelii. Cu toate acestea, ignorarea simptomelor timpurii este una dintre cele mai comune greseli care agraveaza majoritatea afectiunilor, inclusiv virozele respiratorii sau gripa...
Afectiuni de sezon ale aparatului respirator Cele mai frecvente afectiuni in sezonul rece sunt guturaiul si gripa. Afectiunea cu cele mai mari implicatii este gripa. Gripa este produsa de o serie de virusuri gripale (Myxovirus influenzae) apartinand familiei Orthomyxoviridae, tipurile A, B, si C cel mai des intalnite la om fiind tipul A...
Copyright © 2014 Info World. Termeni si conditii.