Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX MAXGRIP
Denumire COLDREX MAXGRIP
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate
Ambalaj Cutie carton/PVC tip portofel x 1 blist. PVC/Al x 12 compr.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare GLAXOSMITHKLINE DUNGARVAN - IRLANDA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE EXPORT LTD. - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX MAXGRIP ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> cristina (vizitator) : buna seara!!!eu iau contraceptive ,,,shi azi am citit in prospect ca "nu se poate" coldrex, e vre-o problema...
>> Dr. Petre : Nu este aceasta contraindicatie. In ce prospect ati citit? Cel mult poate avea loc o crestere a metabolizarii...
>> johanna (vizitator) : cu ce alt comprimat poate fi luat, de exemplu cu nurofen raceala si gripa? multumesc!
>> radu (vizitator) : este contraindicat la cei cu tensiune arteriala mare?
>> Dr. Vladoiu Mirela : da, alternativ la 4-6 ore
>> Dr. Vladoiu Mirela : nu , daca luati tratamentu si mancati nesarat.
>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX MAXGRIP, comprimate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1755/2009/01-02-03                                               Anexa 1`

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR Coldrex Maxgrip, comprimate

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Maxgrip, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-         Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-         Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-         Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.

-         Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Coldrex Maxgrip şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să luaţi Coldrex Maxgrip

3.       Cum să luaţi Coldrex Maxgrip

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Coldrex Maxgrip

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE COLDREX MAXGRIP ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Maxgrip este utilizat la adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând febră, durere de cap, dureri la nivelul membrelor, durere la nivelul gâtului, precum şi a simptomelor asociate inflamaţiei sinusurilor.

Conţine cinci substanţe active:

- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura când aveţi febră;

- cafeină, cu un efect stimulant uşor;

- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor;

- terpinhidrat, un expectorant care favorizează eliminarea secreţiilor provenite din căile respiratorii;

- vitamina C (acid ascorbic), care ajută la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile iniţiale de răceală şi gripă.

2.       ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP

Nu luaţi Coldrex Maxgrip

     dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină, terpinhidrat, vitamina C sau oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip

     dacă aveţi boli renale sau hepatice severe

     dacă aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază

1

     dacă aveţi tensiune arterială mare

     dacă aveţi o tiroidă hiperactivă

     dacă aveţi diabet zaharat

     dacă aveţi boli de inimă sau ale vaselor de sânge

     dacă urmaţi tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidază-IMAO (inclusiv o perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia) sau dacă urmaţi tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente)

     dacă aveţi glaucom cu unghi închis. Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Maxgrip

-     dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii);

-     dacă aveţi insuficienţă renală gravă (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);

-     dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.

-     dacă sunteţi bărbat şi urmaţi un tratament pentru fertilitate scăzută.

Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.

Trebuie evitată utilizarea concomitentă a altor medicamente pentru răceală, decongestionante sau care conţin paracetamol.

Deoarece cafeina poate determina insomnie, nelinişte, anxietate, nu se recomandă administrarea medicamentului spre sfârşitul zilei.

Consumul de cantităţi excesive de cafea sau ceai împreună cu utilizarea comprimatelor poate provoca senzaţia de tensiune şi iritare.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicul.

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul:

- dacă luaţi antidepresive triciclice;

- dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;

-dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace şi a tensiunii arteriale mari. În acest caz nu trebuie să utilizaţi Coldrex Maxgrip.

În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:

- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;

- medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelină;

- colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);

- metoclopramidă (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);

- domperidonă (utilizată în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături);

- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic);

2

- contraceptive orale;

- zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);

- probenecid (utilizat în tratamentul gutei);

- warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca să vi se subţieze sângele);

- lamotrigină (utilizată în tratamentul epilepsiei);

- cloramfenicol (un antibiotic);

- barbiturice (medicamente care vă fac să vă simţiţi somnolent);

- antihistaminice (medicamente utilizate în alergii);

- tiroxină (un hormon tiroidian);

- benzodiazepine (medicamente cu efecte sedative, care induc somnul şi/sau relaxante musculare);

- cimetidină (utilizată în tratarea unor probleme gastro-intestinale);

- disulfiram (medicament utilizat în tratarea alcoolismului);

- efedrină (medicamente utilizate pentru tratamentul valorilor scăzute ale tensiunii arteriale, a şocului sau astmului bronşic);

- enoxacină (antibiotic utilizat în tratarea anumitor infecţii);

- ciprofloxacină şi norfloxacină (antibiotice utilizate în tratarea anumitor infecţii);

- ergotamină (utilizată în tratamentul migrenelor);

- medicamente care conţin aluminiu;

- deferoxamină (antidot specific utilizat în intoxicaţiile acute cu fer). Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.

Folosirea Coldrex Maxgrip cu alimente şi băuturi

Evitaţi să beţi prea multă cafea sau ceai când luaţi acest medicament.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice

medicament.

Coldrex Maxgrip nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră

acest lucru strict necesar.

Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Coldrex Maxgrip nu are nicio influenţă sau are influenţă neglijabilă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Maxgrip

Colorantul Eurocol galben amurg (E 110) din compoziţia medicamentului poate provoca reacţii alergice.

3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP

Pentru administrare orală.

Adulţi, adolescenţi şi vârstnici

Doza uzuală este de 1-2 comprimate administrate de 3-4 ori pe zi, fără a se depăşi doza de 8 comprimate

în 24 de ore.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani

Doza uzuală este de ½- 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, fără a se depăşi doza de 4 comprimate în 24 de ore.

Copii cu vârsta sub 6 ani

Coldrex Maxgrip nu se administrează copiiilor cu vârsta sub 6 ani, datorită formei farmaceutice

inadecvate.

3

Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, situaţia clinică trebuie reevaluată.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Maxgrip

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă v-a sfătui ce trebuie să faceţi.

Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.

Dacă uitaţi să luaţi o doză de Coldrex Maxgrip

Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4.       REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex Maxgrip, comprimate poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente:                       care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente:                                care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente:                  care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare:                                       care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare:                               care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută:         care nu poate fi estimată din datele disponibile

Reacţii adverse foarte rare includ:

-     scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);

-     erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;

-     îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);

-     afecţiuni ale ficatului.

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută includ:

-     vărsături, diaree;

-     creştere a tensiunii arteriale;

-     dureri de cap;

-     ameţeli;

-     incapacitate de a dormi (insomnie);

-     perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii). Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Coldrex Maxgrip.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5.       CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MAXGRIP

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.

4

Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor

ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Maxgrip

-         Substanţele active sunt paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină, terpinhidrat şi acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 mg şi acid ascorbic 38 mg.

-         Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidonă, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.

Cum arată Coldrex Maxgrip şi conţinutul ambalajului

Comprimate în formă de capsulă, colorate în două straturi, de culoare albă pe o parte şi de culoare portocalie şi marcate cu „Coldrex” pe cealaltă parte.

Cutie cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate

Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 12 comprimate.

Cutie din carton/PVC tip portofel cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GlaxoSmithKline Export Ltd. Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Producătorul

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd, Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda

Acest prospect a fost aprobat în Iunie 2009

5

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...