Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

APAP C
Denumire APAP C
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate efervescente
Concentratia 500mg/300mg
Ambalaj Cutie x 1 tub din PP x 10 compr. eff.
Valabilitate ambalaj 2 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare US PHARMACIA SP. Z.O.O. - POLONIA
Autorizatie de punere pe piata US PHARMACIA SP. Z.O.O. - POLONIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre APAP C ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> APAP Comprimate filmate, 500mg >> APAP 500 mg/65mg Comprimate filmate, 500mg/65mg >> APAP C Comprimate efervescente, 500mg/300mg
Prospect si alte informatii despre APAP C, comprimate efervescente   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 368/2007/01-02-03-04-05                                Anexa 1

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

APAP C, comprimate efervescente, 500 mg/300 mg

Paracetamol/Acid ascorbic

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi APAP C, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-            Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-            Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-            Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 5 zile în cazul tratării durerilor articulare, 3 zile în cazul febrei şi 2 zile în cazul durerilor în gât însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă, sau vărsături.

-            Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacis-tului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este APAP C şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi APAP C

3.       Cum să utilizaţi APAP C

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează APAP C

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE APAP C ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Apap C conţine paracetamol şi vitamina C. Paracetamolul are acţiune analgezică şi antipiretică. În timpul răcelii şi gripei creşte necesarul de vitamină C. Apap C este indicat pentru tratamentul pe termen scurt al semnelor şi simptomelor ce apar în cazul răcelii şi gripei, cum sunt febră, durere de cap, durere în gât, durere a oaselor, articulaţiilor şi muşchilor.

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI APAP C

Nu utilizaţi APAP C

-            dacă sunteţi alergic la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale APAP C.

-            dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază.

-            dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală severă.

-            dacă aveţi hepatită virală.

-            dacă aţi fost diagnosticat cu etilism.

-            dacă aveţi fenilcetonurie.

-            dacă sunteţi în tratament cu IMAO, inclusiv timp de 2 săptămâni după întreruperea tratamentului cu aceste medicamente.

-            dacă sunteţi în tratament cu zidovudină.

-            la copii cu vârsta sub 12 ani.

1

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi APAP C

Medicamentul trebuie utilizat cu atenţie deosebită de către pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală, calculi la nivelul tractului urinar şi hemocromatoză (o tulburare a absorbţiei fierului). Riscul lezării hepatice este deosebit de mare la pacienţii malnutriţi şi la cei care consumă în mod regulat băuturi alcoolice. Dozele recomandate nu trebuie depăşite.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Acest medicament nu trebuie administrat concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Medicamentele care accelerează evacuarea gastrică (de exemplu, metoclopramida, domperidona)

accelerează absorbţia paracetamolului, în timp ce medicamentele care întârzie evacuarea gastrică pot

întârzia absorbţia paracetamolului.

Administrarea concomitentă a paracetamolului şi IMAO (medicamente pentru tratarea depresiei), ca şi

în perioada de 2 săptămâni de după întreruperea administrării IMAO, pot determina apariţia agitaţiei şi

febrei şi de aceea este contraindicată.

Administrarea concomitentă a paracetamolului şi zidovudinei (medicament utilizat în tratamentul

persoanelor infectate cu HIV) poate intensifica efectele toxice ale zidovudinei asupra măduvei

hematogene şi de aceea este contraindicată.

Medicamentul poate intensifica efectele unor medicamente antitrombotice (derivaţi cumarinici).

Administrarea concomitentă a paracetamolului şi a medicamentelor care intensifică metabolizarea

hepatică, adică unele medicmente hipnotice sau anticonvulsivante (de exemplu, fenobarbital, fenitoină,

carbamazepină) sau rifampicină poate determina apariţia leziunilor hepatice, chiar în cazul utilizării

dozelor recomandate de paracetamol.

Consumul de alcool etilic în timpul tratamentului cu paracetamol determină formarea unui metabolit

toxic ce determină necroza celulelor hepatice, ceea ce poate duce la apariţia insuficienţei hepatice.

Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului, dacă se administrează în prima oră de la ingestia de

paracetamol.

Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului.

Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze

mari creşte riscul de apariţie a afectării renale. Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe

termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel

riscul hepatotoxicităţii acestuia.

Acidul ascorbic creşte absorbţia aluminiului din medicamentele care-l conţin şi creşte absorbţia

fierului.

Pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metoda oxidaze/peroxidaze sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.

Creşterea valorilor timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.

Utilizarea APAP C cu alimente şi băuturi

Administrarea medicamentului în timpul meselor poate avea drept consecinţă scăderea absorbţiei

acestuia.

În timpul utilizării acestui medicament nu trebuie consumat alcool etilic datorită riscului de lezare

toxică a ficatului.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice me-dicament.

Apap C poate fi utilizat în sarcină sau alăptare doar dacă este absolut necesar şi numai la recomandarea medicului.

2

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Apap C nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale APAP C

Apap C conţine aspartam, care este o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu

fenilcetonurie.

Apap C conţine sodiu. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie

de sodiu.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI APAP C

Utilizaţi întotdeauna APAP C exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi copii cu vârstă peste 12 ani

Un comprimat la interval de 4-6 ore. Nu trebuie utilizate mai mult de 3 comprimate efervescente pe zi. Comprimatele trebuie dizolvate într-o jumătate de pahar cu apă înainte de administrare. Medicamentul nu trebuie administrat copiilor cu vârstă sub 12 ani.

Este necesar să vă adresaţi medicului dumneavoastră în cursul tratamentului dacă:

- durerea tratată, îndeosebi cea articulară, persistă mai mult 5 zile;

- febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;

- durerile în gât persistă mai mult de 2 zile şi sunt însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă sau vărsături.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din APAP C

Dacă aţi utilizat mai mult APAP C decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului sau farmacistului chiar dacă vă simţiţi bine, datorită riscului întârziat de afectare hepatică severă.

Intoxicaţia acută se manifestă cu tulburări gastro-intestinale (diaree, pierderea apetitului alimentar, greaţă, vărsături, crampe sau dureri abdominale), transpiraţie excesivă, somnolenţă şi slăbiciune generalizată.

Tratamentul supradozajului se instituie urgent, chiar dacă manifestările sunt minore.

Abordarea terapeutică a supradozajului cu paracetamol constă în provocarea vărsăturilor, dacă nu a

trecut mai mult de o oră de la ingestie, şi administrarea de cărbune activat.

În cazul ingestiei unor doze foarte mari se administrează antidoturi, cum este acetilcisteină intravenos

care are efect benefic în primele 48 de ore după ingestia paracetamolului. Tratamentul trebuie efectuat

într-o unitate de terapie intensivă. Trebuie monitorizată funcţia hepatică (TGO, TGP), timpul de

protrombină şi bilirubina, funcţia renală şi cardiacă.

Tratamentul de susţinere trebuie să menţină echilibrul hidro-electrolitic şi glicemia şi, la nevoie, se

administrează fitomenadionă, plasmă, factori ai coagulării.

Dacă uitaţi să utilizaţi APAP C

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul efervescent uitat.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, APAP C poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoane-le.

3

Reacţii de hipersensibilitate: erupţie trecătoare pe piele, umflarea pleoapelor, feţei, buzelor, gurii sau

limbii, dificultate la respirat, transpiraţii excesive, hipotensiune arterială (până la apariţia semnelor de

şoc), criză de astm bronşic.

Tulburări gastro-intestinale: greaţă, vărsături, simptome ale afectării ficatului.

Tulburări hematologice şi limfatice: granulocitopenie, agranulocitoză, trombocitopenie.

Tulburări renale şi ale căilor urinare: durere în spate puternică apărută brusc la nivelul rinichilor,

necroza papilară renală, insuficienţă renală acută, calculi la nivelul tractului urinar.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţiona-tă în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ APAP C

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi APAP C după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi far-macistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine APAP C

-         Substanţele active sunt paracetamolul şi acidul ascorbic. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 500 mg şi acid ascorbic 300 mg.

-         Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, carbonat acid de sodiu, carbonat de sodiu anhi-dru, povidonă, macrogol 6000, aromă Lemon 84260-51, zaharină sodică, aspartam, aromă Lemon lime 610049H, stearat de magneziu, fosfat de riboflavină sodică.

Cum arată APAP C şi conţinutul ambalajului

Comprimate efervescente, rotunde, plate, de culoare albă până la gălbui cu margini teşite.

Cutie cu 3 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente Cutie cu 5 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente Cutie cu 10 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente Cutie cu un tub din PP a 10 comprimate efervescente Cutie cu 2 tuburi din PP a câte 10 comprimate efervescente

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producător

US Pharmacia Sp. Z.o.o.,

Ul. Ziebicka 40, 50-507 Wroclaw, Polonia

Acest prospect a fost aprobat în Decembrie 2007

4

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.