Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

Denumire BIOFLU
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ANTITUSIVE, EXCL.COMBINATII CU EXPECTORANTE ALCALOIZI DIN OPIU SI DERIVATI
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Sirop
Ambalaj Cutie x 1 flac. din sticla bruna x 100ml sirop
Valabilitate ambalaj 2 ani
Volum ambalaj 100ml
Cod ATC R05DA20
Firma - Tara producatoare BIOFARM S.A. - ROMANIA
Autorizatie de punere pe piata BIOFARM S.A. - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre BIOFLU ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> placenta (vizitator) : Doza pt ADULTI de ce nu este mentionata IN NICI UN PROSPECT????
>> Dr. Petre : Medicamentul este destinat copiilor. Pentru adulti este un alt preparat: http://www.medipedia.ro/Dic...
>> eu (vizitator) : pt un copil de 4 ani bine dezvoltat pot folosi acest sirop
>> eu (vizitator) : pt un copil de 4 ani -21 kg pot folosi bioflu expectorant
>> Dr. Petre : Daca aveti recomandarea unui medic, da.
>> bogdan (vizitator) : Daca tin tratament cu Zyban pot lua si Bioflu?
>> Dr. Petre : Da
>> ovi (vizitator) : daca am consumat alcool si am luat bioflu ce se intimpla??
>> dr. Oana Iordache : Nimic,ar fi indicat sa mai consumati.
>> paulina irimia (vizitator) : Pot lua bioflu pentru o alergie de la polen la gat si plamani,.daca folosesc si borenar? r
>> BIOFLU Capsule moi >> BIOFLU EXPECTORANT Sirop >> BIOFLU PLUS Sirop >> BIOFLU PLUS Capsule moi
Prospect si alte informatii despre BIOFLU, sirop   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1196/2008/01                                                        Anexa 1΄

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Bioflu sirop

Paracetamol/clorhidrat de pseudoefedrină/bromhidrat de dextrometorfan anhidru

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să

utilizaţi Bioflu sirop cu atenţie pentru copilul dumneavoastră, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-            Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

-            Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-            Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 5 zile.

-            Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.    Ce este Bioflu sirop şi pentru ce se utilizează

2.    Înainte să utilizaţi Bioflu sirop

3.    Cum să utilizaţi Bioflu sirop

4.    Reacţii adverse posibile

5.    Cum se păstrează Bioflu sirop

6.    Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE BIOFLU SIROP ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Bioflu sirop este o combinaţie de medicamente utilizate pentru tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive şi febrei asociate tulburărilor tractului respirator (de exemplu, sinuzite, rinite, faringite, bronşite).

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI BIOFLU SIROP

Nu utilizaţi Bioflu sirop

-         dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan anhidru sau la oricare dintre celelalte componente ale Bioflu sirop;

-         dacă copilul dumneavoastră are hipertensiune arterială severă sau necontrolată prin tratament sau tulburări de ritm cardiac;

-         dacă copilul dumneavoastră a avut în trecut un accident vascular cerebral;

-         dacă copilul dumneavoastră are astm bronşic şi tuşeşte;

-         dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă respiratorie;

-         dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă hepatocelulară;

-         dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă renală severă;

-         dacă copilul dumneavoastră are diabet zaharat;

-         dacă copilul dumneavoastră are hipertiroidie;

1

-         dacă copilul dumneavoastră are glaucom cu unghi închis;

-         dacă copilul dumneavoastră are sau a avut epilepsie sau convulsii;

-         dacă copilul dumneavoastră are deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Bioflu sirop

Tusea productivă (cu expectoraţie) este o componentă fundamentală a mecanismului de apărare bronhopulmonară şi de aceea nu trebuie suprimată. Nu se recomandă asocierea unui expectorant sau mucolitic (medicamente care sunt destinate uşurării expectoraţiei) cu un antitusiv (medicament care opreşte tusea). Bioflu sirop calmează tusea uscată (fără expectoraţie). Dacă copilul dumneavoastră are tuse productivă (cu expectoraţie) sau dacă tusea acestuia nu este ameliorată după 5 zile de utilizare a acestui medicament, vă rugăm să vă adresaţi medicului pentru reevaluare.

Datorită pseudoefedrinei din compoziţia sa, Bioflu sirop trebuie utilizat cu precauţie la pacienţii care suferă de hipertensiune arterială uşoară sau moderată. Similar altor medicamente din aceeaşi categorie, pseudoefedrina trebuie utilizată cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni ale inimii, tensiune intraoculară crescută (glaucom) sau cu îngustare la nivelul pasajului dintre stomac şi intestin (obstrucţie piloroduodenală).

Administrarea trebuie făcută cu precauţie în cazul afectării renale uşoare sau moderate (în special în cazul asocierii cu afecţiuni cardiovasculare).

Este necesară prudenţă în cazul pacienţilor trataţi simultan cu antidepresive triciclice, unii ISRS (inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei) şi medicamente cu efecte supresive asupra activităţii SNC.

Nu se va utiliza în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Se impun precauţii în caz de afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii).

În cazul în care simptomele nu se remit după administrarea de doze uzuale, nu se creşte doza, ci se recomandă reevaluarea situaţiei clinice. Nu se administrează mai mult de 5 zile fără recomandarea medicului.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Administrarea de bromhidrat de dextrometorfan cu depresoare ale activităţii sistemului nervos central,

cum sunt antidepresive sedative, antihistaminice H1 sedative, clonidină şi compuşi înrudiţi, neuroleptice,

anxiolitice şi hipnotice (altele decât benzodiazepinele) conduc la potenţarea efectului deprimant nervos

central.

De asemenea, alcoolul etilic potenţează efectul sedativ al antitusivelor centrale; în timpul tratamentului cu

dextrometorfan se recomandă evitarea medicamentelor care conţin alcool etilic.

Pentru a evita supradozajul, nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Medicamentele inductoare enzimatice şi cele hepatotoxice cresc riscul afectării hepatice al dozelor mari

sau tratamentului prelungit cu paracetamol.

Absorbţia paracetamolului este accelerată de metoclopramidă şi domperidonă.

Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului, dacă se administrează în prima oră de la ingestia de

paracetamol.

Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului.

Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin reducerea sintezei

hepatice de profactori ai coagulării. În cazul administrării unor doze zilnice mai mari de

2

2000 mg paracetamol, pe perioade mai lungi de o săptămână este necesară monitorizarea timpului de protrombină. Acest lucru nu este necesar în cazul tratamentului ocazional.

Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creşte riscul de apariţie a afectării renale. Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicităţii acestuia.

Datorită conţinutului în paracetamol, pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metode oxidative sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin metoda acidului fosfotungstic. Creşterile timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică şi apar în special la doze mai mari de 8 g pe zi sau administrarea pe termen lung a unor doze de paracetamol mai mari de 3-5 g pe zi.

Datorită pseudoefedrinei, Bioflu sirop poate creşte efectele simpatomimeticelor, de exemplu

decongestionante.

Clorhidratul de pseudoefedrină poate suprima parţial acţiunea hipotensivă a medicamentelor care

interferează cu acţiunea simpatomimetică: guanetidină, metildopa, blocante α- şi β- adrenergice.

Pseudoefedrina poate creşte riscul de apariţie a aritmiilor la pacienţii care primesc glicozide digitalice,

chinidină sau antidepresive triciclice.

Administrarea concomitentă a Bioflu sirop cu antidepresive triciclice poate induce hipertensiune arterială,

aritmie şi tahicardie sau poate potenţa manifestările activităţii anticolinergice (pericol de apariţie a

ocluziilor intestinale, retenţie urinară, glaucom). Dacă este necesară utilizarea acestei asocieri de

medicamente, se recomandă reducerea dozei de antidepresive şi monitorizarea atentă a stării clinice a

pacientului.

Administrarea concomitentă a Bioflu sirop cu fluoxetină poate duce la potenţarea reacţiilor adverse ale dextrometorfanului (ameţeli, hiperreactivitate) şi/sau a manifestărilor potenţiale ale toxicităţii (greaţă, vomă, înceţoşarea vederii, halucinaţii vizuale şi auditive).

Utilizarea Bioflu sirop cu alimente şi băuturi

Se va evita consumul de ceai negru şi băuturi energizante.

Sarcina şi alăptarea

Nu este cazul având în vedere faptul că Bioflu sirop este indicat pentru copiii cu vârsta între 6 şi 12 ani.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Bioflu sirop este recomandat pentru copii până la vârsta de 12 ani. Aceştia trebuie supravegheaţi pe durata tratamentului cu Bioflu sirop dacă merg cu bicicleta, rolele sau desfăşoară alte activităţi care necesită atenţie deosebită.

Informaţii importante privind unele componente ale Bioflu sirop

Acest medicament conţine galben amurg FCF (E 110) care poate provoca reacţii alergice.

Acest medicament conţine potasiu 0,0497 mmol/5 ml. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu funcţie renală diminuată sau la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de potasiu.

Acest medicament conţine sodiu 0,12 mmol/5 ml. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

Acest medicament conţine zahăr 1,75 g/5 ml. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

3

3. CUM SĂ UTILIZAŢI BIOFLU SIROP

Copii cu vârsta între 6 şi 12 ani: 10 ml la fiecare 6 ore (nu se va depăşi doza totală de 40 ml în 24 ore). Nu se recomandă utilizarea Bioflu sirop la copiii cu vârsta mai mică de 6 ani. Durata tratamentului trebuie să fie scurtă (maxim 5 zile).

Dacă copilul dumneavoastră utilizează mai mult decât trebuie din Bioflu sirop

Pot apărea următoarele manifestări clinice: tremor, nelinişte, insomnie, ritm rapid al bătăilor inimii,

creşterea sau scăderea marcată a tensiunii arteriale, paloare, dilatarea pupilelor, imposibilitatea de a urina,

dureri abdominale. După doze foarte mari pot să apară afectări severe ale ficatului, rinichilor sau altor

organe.

Dacă un copil a luat din greşeală mai mult decât trebuie Bioflu sirop, adresaţi-vă de urgenţă medicului sau

celui mai apropiat spital.

Dacă uitaţi să luaţi Bioflu sirop

Nu daţi copilului dumneavoastră o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Copilul dumneavoastră trebuie să ia următoarea doză de Bioflu sirop la ora la care era programată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Bioflu sirop poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii adverse frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi, dar mai mult de 1 din

100):

-     ameţeli, stare de confuzie;

-     anxietate, nelinişte;

-     palpitaţii, accelerarea ritmului bătăilor inimii (tahicardie);

-     tremor;

-     somnolenţă;

-     greaţă, vărsături;

-     creşterea sau scăderea tensiunii arteriale.

Reacţii adverse mai puţin frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi, dar mai mult de 1 din 1000):

-     diaree, dureri abdominale;

-     imposibilitatea de eliminare a urinii din vezica urinară totală sau parţială (retenţie urinară);

-     respiraţie dificilă;

-     dureri de cap.

Reacţii adverse rare (care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi, dar mai mult de 1 din 10000):

-     erupţii trecătoare pe piele;

-     sensibilitate crescută faţă de acţiunea radiaţiilor luminoase şi ultraviolete (fotosensibilizare);

-     necroză tubulară acută cu insuficienţă renală acută (afectarea rinichilor).

Reacţii adverse foarte rare (care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi):

-     modificări ale numărului de celule în sânge, cum sunt scăderea plachetelor din sânge (trombocitopenie), scăderea celulelor albe din sânge (leucopenie, neutropenie) care poate

4

devenii severă (agranulocitoză) sau scăderea celulelor roşii, albe şi plachetelor din sânge prin diminuarea formării la nivelul măduvei hematogene sau prin distrugere periferică excesivă (pancitopenie).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ BIOFLU SIROP

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Bioflu sirop după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la

ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi

farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la

protejarea mediului.

6 INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine Bioflu sirop

-         Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină şi bromhidrat de dextrometorfan sub formă de bromhidrat de dextrometorfan anhidru. 5 ml sirop conţin paracetamol 160 mg, bromhidrat de dextrometorfan anhidru 7,5 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 15 mg.

-         Celelalte componente sunt: polietilenglicol 400, glicerol, povidonă K30, zahăr, benzoat de sodiu, acid citric monohidrat, citrat de sodiu dihidrat, acesulfam de potasiu, aromă de portocale, aromă de cireşe, galben amurg FCF (E 110), apă purificată.

Cum arată Bioflu sirop şi conţinutul ambalajului

Bioflu sirop se prezintă sub formă de lichid siropos, limpede, de culoare portocalie şi gust dulce-amărui.

Mărimea ambalajului:

Cutie cu un flacon din sticlă a 100 ml sirop prevăzută cu măsură dozatoare gradată de la 2,5 la 20 ml.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

S.C. Biofarm S.A.

Str. Logofătul Tăutu nr. 99, sector 3, Bucureşti, România

Acest prospect a fost aprobat în Noiembrie 2008

5

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
CNA a interzis spotul la medicamentul Bioflu Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, joi, oprirea de la difuzare a spotului publicitar pentru medicamentul Bioflu, care nu este avizat de Agenţia Naţională a Medicamentului şi care încalcă legislaţia audiovizuală privind publicitatea înşelătoare.