Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

COLDREX COMPRIMATE FILMATE
Denumire COLDREX COMPRIMATE FILMATE
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Ambalaj Cutie x 3 blist. Al/PVC X 8 compr. film.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BE51
Firma - Tara producatoare GLAXOSMITHKLINE DUNGARVAN LTD. - IRLANDA
Autorizatie de punere pe piata GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE - MAREA BRITANIE

Ai un comentariu sau o intrebare despre COLDREX COMPRIMATE FILMATE ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> COLDREX LARYPLUS (aroma de coacaze) Comprimate de supt >> COLDREX LARYPLUS (aroma de lamaie) Comprimate de supt >> COLDREX BRONCHO Sirop, 100mg/5ml >> COLDREX COMPRIMATE Comprimate >> COLDREX HOTREM BLACKCURRANT Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM HONEY & LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX HOTREM LEMON Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR COMPRIMATE FILMATE Comprimate filmate, 250mg/100mg/5mg >> COLDREX JUNIOR HOTREM Pulbere pentru suspensie orala >> COLDREX JUNIOR SIROP Sirop, 125mg/50mg/2,5625mg
Prospect si alte informatii despre COLDREX COMPRIMATE FILMATE, comprimate filmate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 1205/2008/01-02-03-04-05                           Anexa 1`

Prospect

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

COLDREX COMPRIMATE FILMATE

Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrină/Cafeină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Coldrex comprimate filmate cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se

îmbunătăţesc după 3 zile.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ

nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau

farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.       Ce este Coldrex comprimate filmate şi pentru ce se utilizează

2.       Înainte să utilizaţi Coldrex comprimate filmate

3.       Cum să utilizaţi Coldrex comprimate filmate

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Coldrex comprimate filmate

6.       Informaţii suplimentare

1.       CE ESTE COLDREX COMPRIMATE FILMATE ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex comprimate filmate este indicat pentru ameliorarea durerilor sinusale şi a simptomelor de

răceală şi gripă, la adulţi şi copii cu vârsta peste 6 ani.

Conţine trei substanţe active:

-paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;

-clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant, care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să

respiraţi mai uşor;

-cafeină, un stimulant uşor.

2.       ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI COLDREX COMPRIMATE FILMATE

Nu utilizaţi Coldrex comprimate filmate

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;

1

-         dacă aveţi insuficientă hepatică severă (inclusiv boală hepatică alcoolică) sau insuficienţă renală severă;

-         dacă aveţi o tiroidă hiperactivă;

-         dacă sunteţi în îngrijirea unui medic pentru hipertensiune arterială sau boală cardiacă;

-         dacă aveti diabet zaharat;

-         dacă luaţi medicamente beta blocante, antidepresive triciclice; dacă luaţi sau aţi luat în ultimele14 zile inhibitori de monoaminooxidază (vezi pct. Folosirea altor medicamente).

Dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile mai sus menţionate nu luaţi Coldrex comprimate filmate şi cereţi sfatul medicului dumneavoastră.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Coldrex comprimate filmate

-         dacă suferiţi de boli de rinichi

-         dacă suferiţi de boli de ficat

-         dacă consumaţi alcool etilic în cantităţi mari

La copii, Coldrex comprimate filmate se va administra numai la indicaţia medicului. Nu administraţi Coldrex comprimate filmate la copii cu vârsta sub 6 ani, datorită formei farmaceutice inadecvate.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi Coldrex comprimate filmate:

-         dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;

-         dacă luaţi antidepresive triciclice precum imipramina şi amitriptilina, sau dacă aţi luat antidepresive denumite IMAO (inhibitorii de monoaminooxidază) în ultimele 2 săptămâni;

Trebuie evitată administrarea de Coldrex comprimate filmate concomitent cu:

-         alte medicamente care conţin paracetamol;

-         alte medicamente decongestionante sau cu alte tratamente pentru răceală; Este necesară prudenţă:

-         dacă urmaţi tratament de lungă durată cu antiepileptice (carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă), rifampicină (antibiotic), preparate din plante care conţin sunătoare

-         dacă luaţi warfarină sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante);

-         dacă luaţi metoclopramidă sau domperidonă, pentru a trata greaţa şi vărsăturile;

-         dacă luaţi colestiramină, pentru scăderea cantităţii de grăsimi din sânge;

Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex, deoarece paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Utilizarea Coldrex comprimate filmate cu alimente şi băuturi

Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele sau băuturile.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament inclusiv Coldrex comprimate filmate.

2

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Coldrex comprimate filmate nu are nici o influenţă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex comprimate filmate

Acest medicament conţine Eurocol galben amurg (E 110), galben amurg (E 110) din compoziţia medicamentului care pot provoca reacţii alergice.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI COLDREX COMPRIMATE FILMATE

Înghiţiţi Coldrex comprimate filmate cu apă.

Cum se administrează:

-         adulţi şi adolescenţi: doza recomandată este de 2 comprimate la fiecare 4 – 6 ore, în funcţie de necesităţi. Nu luaţi mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.

-         copii cu vârsta între 6 şi 12 ani: 1 comprimat la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesităţi. A nu se administra mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.

Nu depăşiţi doza recomandată.

Nu luaţi acest medicament mai mult de câteva zile.

Dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile:

-         mergeţi la medicul dumneavoastră şi nu mai utilizaţi Coldrex comprimate filmate.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Coldrex comprimate filmate

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.

Este important să îl informaţi pe medicul dumneavoastră, chiar dacă vă simţiţi bine. După ce o persoană ia prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.

Dacă uitaţi să utilizaţi Coldrex comprimate filmate

Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi alta, imediat ce v-aţi amintit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex comprimate filmate poate determina reacţii adverse, cu toate că

nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, folosind următoarea convenţie:

-foarte frecvente (apar la mai mult de 1 din 10 persoane);

-frecvente (apar la mai puţin de 1 din 10 persoane);

-mai puţin frecvente (apar la mai puţin de 1 din 100 persoane);

-rare (apar la mai puţin de 1 din 1000 persoane);

-foarte rare (apar la mai puţin de 1 din 10000 persoane);

-cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).

3

Reacţii adverse foarte rare includ: erupţii cutanate şi alte alergii; scăderea numărului unor anumite celule din sânge (granulocitopenie, trombocitopenie)

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută greaţă,

creşterea tensiunii arteriale, creşterea frecvenţei bătăilor inimii, dureri de cap, senzaţii de fluturare la nivelul pieptului (palpitaţii).

Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Coldrex comprimate filmate.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX COMPRIMATE FILMATE

Nu utilizaţi Coldrex comprimate filmate după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex comprimate filmate

-         Substanţele active sunt paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg pentru un comprimat.

-         Celelalte componente sunt: nucleu: amidon pregelatinizat, celuloză microcristalină, amidon de porumb, talc, acid stearic, povidonă, lauril sulfat de sodiu, sorbat de potasiu, galben amurg (E 110); film: hipromeloză, macrogol 400, Mastercote FA 1202* *Conţine dioxid de titan E (171), hipromeloză, galben de chinolină (E 104), galben amurg (E 110).

Cum arată Coldrex comprimate filmate şi conţinutul ambalajului

Coldrex comprimate filmate se prezintă sub formă de comprimate, de culoare portocalie, având inscripţionat pe una din feţe litera ,,B”

Este disponibil în cutii cu unul, 2, 3, 4 sau 6 blistere din PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford, Middlesex TW8 9GS, Marea Britanie

4

Producătorul

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd

Knockbrack, Dungarvan Country Waterford, Republica Irlanda

Acest prospect a fost aprobat în Noiembrie 2008

5

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
1 din 5 români crede că pediculoza este o problemă de igienă personală - Miturile legate de pediculoză sunt dezminţite de cercetările ştiinţifice Conform celui mai recent studiu la nivel urban comandat de Omega Pharma România şi Paranix, implementat cu ajutorul Exact Cercetare şi Consultanţă, 79% dintre respondenţii cu vârste cuprinse între 25 şi 55 de ani declară că au avut păduchi de cap, iar 21% cred că pediculoza este o problemă de igienă...