Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg
Denumire EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg
Denumire comuna internationala COMBINATII
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ACID SALICILIC SI DERIVATI
Prescriptie OTC - Medicamente si produse medicamentoase care se pot elibera in farmacii sau drogherii fara prescriptie medicala.
Forma farmaceutica Comprimate filmate
Concentratia 250mg/250mg/65mg
Ambalaj Cutie cu blist. transparente securizate pentru copii din PVC-PCTFE-PVC/Al x 20 compr. film.
Valabilitate ambalaj 3 ani
Cod ATC N02BA51
Firma - Tara producatoare NOVARTIS CONSUMER HEALTH GMBH - GERMANIA
Autorizatie de punere pe piata NOVARTIS CONSUMER HEALTH GMBH - GERMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Mariana Vintila (vizitator) : Unde se gaseste si cat costa? Multumesc!
>> daniel (vizitator) : UNDE IL POT GASI SI CAT COSTA?
>> Cristina (vizitator) : eu il primeam din USA, acum se gaseste si in Romania ? Unde ?
>> iulia : este banalul antinevralgic (aspirina + paracetamol + cafeina), cu un pic mai multa cafeina -> iei...
>> M (vizitator) : Este OTC?
>> bondoc viorica (vizitator) : Buna ziua acest medicament se paote cumpara de la orice farmacie din Romania. Viorica 0736524615
>> Dr. Vladoiu Mirela : da.
Prospect si alte informatii despre EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg, comprimate filmate   Rezumatul caracteristicilor produsului       

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

EXCEDRINIL 250 mg/250 mg/65 mg comprimate filmate
Acid acetilsalicilic/Paracetamol/Cafeină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
• Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
• Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
• Trebuie să vă adresați unui medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile pentru migrenă şi după 4 zile pentru dureri de cap.
• Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

Ce găsiți în acest prospect:
1. Ce este EXCEDRINIL şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi EXCEDRINIL

3. Cum să utilizaţi EXCEDRINIL

4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează EXCEDRINIL

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. CE ESTE EXCEDRINIL ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Fiecare comprimat de EXCEDRINIL conţine trei substanţe active: acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină.
• Acidul acetilsalicilic şi paracetamolul reduc durerea şi febra, iar acidul acetilsalicilic reduce în acelaşi timp şi inflamaţia.
• Cafeina este un stimulent uşor şi creşte efectul acidului acetilsalicilic şi al paracetamolului.

EXCEDRINIL se utilizează pentru tratamentul acut al durerilor de cap şi al crizelor de migrenă (simptome precum dureri de cap, greaţă, sensibilitate la lumină şi zgomot) cu sau fără aură.

2. CE TREBUIE SĂ ŞTIŢI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI EXCEDRINIL

Nu utilizaţi EXCEDRINIL dacă:
• sunteţi alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale EXCEDRINIL enumerate la pct. 6.
Simptomele unei reacţii alergice pot include : astm, respiraţie şuierătoare sau dificilă; erupţii trecătoare pe piele sau urticarie; umflarea feţei sau a limbii; scurgeri nazale. Dacă nu sunteţi sigur, adresaţi-vă medicului sau farmacistului.
• aţi avut o reacţie alergică la alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a inflamaţiei sau a febrei, precum diclofenac sau ibuprofen.
• aveţi ulcer gastric sau intestinal sau aţi avut antecedente personale de ulcer peptic
• aţi observat sânge în scaun sau scaun de culoare neagră (simptome de sângerare sau de perforaţie gastro-intestinală)

• sunteţi hemofilic sau suferiţi de alte afecţiuni ale sângelui
• aveţi probleme severe cu inima, cu ficatul sau cu rinichii
• utilizaţi mai mult de 15 mg metotrexat pe săptămână (vezi Alte medicamente şi

EXCEDRINIL)
• sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină (vezi Sarcina, alăptarea şi fertilitatea).

Atenționări și precauții:

Există următoarele motive pentru care EXCEDRINIL poate să nu fie potrivit pentru dumneavoastră.
Adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament dacă:
• nu ați mai fost diagnosticat înainte cu migrenă, deoarece înainte de tratament trebuie excluse afecțiunile severe posibile ale creierului sau ale nervilor.
• aveţi o migrenă care este atât de severă încât necesită odihnă la pat, aveţi o durere de cap diferită de migrenele obişnuite sau vărsaţi în timpul migrenei.
• începeţi să aveţi dureri de cap după sau cauzate de leziuni la cap, efort, tuse sau aplecări
• aveţi dureri de cap cronice (15 zile pe lună sau mai multe pe lună, timp de mai mult de 3 luni)

sau aveţi prima durere de cap după vârsta de 50 de ani.
• suferiţi de o afecţiune ereditară denumită deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază care afectează celulele roşii ale sângelui şi ar putea cauza anemie, icter sau mărirea splinei în cazul expunerii la anumite alimente, medicamente cum sunt anumite medicamente antiinflamatorii (de exemplu acidul acetilsalicilic) sau la alte boli.
• aţi avut probleme gastrointestinale precum ulcer gastric, scaune cu sânge sau scaune de culoare neagră; aţi avut în trecut disconfort sau arsuri stomacale în capul pieptului după ce aţi utilizat medicamente de calmare a durerii sau antiinflamatorii.
• suferiţi de tulburări de sângerare sau de sângerări vaginale anormale în afara perioadei menstruaţiei (de exemplu menstruaţie prelungită şi sângerări abundente).
• aţi avut de curând o intervenţie chirurgicală (inclusiv intervenţii minore precum cele dentare)
sau veţi avea o intervenţie în următoarele 7 zile.
• aveţi astm bronşic, rinită alergică sezonieră, polipi nazali, o boală respiratorie cronică sau dezvoltaţi simptome alergice (de exemplu reacţii cutanate, mâncărime, urticare).
• aveţi gută, diabet zaharat, hipertiroidism, aritmie, hipertensiune arterială necontrolată medicamentos, tulburări ale funcţiei rinichilor sau ficatului.
• aveţi probleme cu alcoolul (vezi Utilizarea EXCEDRINIL cu alimente şi băuturi).
• utilizaţi deja alte medicamente care conţin acid acetilsalicilic sau paracetamol sau alte medicamente, deoarece unele pot interfera cu EXCEDRINIL cauzând reacţii adverse (Alte medicamente și EXCEDRINIL)
• sunteţi expus riscului de deshidratare (de exemplu prin vărsături, diaree sau înainte sau după operaţii chirurgicale majore)
• aveţi vârsta sub 18 ani. Există o posibilă asociere între acidul acetilsalicilic şi sindromul Reye atunci când acidul acetilsalicilic este administrat copiilor şi adolescenţilor. Sindromul Reye este o boală rară care afectează creierul şi ficatul şi este letală. Prin urmare, EXCEDRINIL nu trebuie utilizat la copii sau adolescenţi cu vârsta sub 18 ani fără indicaţia medicului dumneavoatră.

Alte atenţionări
Ca orice tip de analgezic pentru dureri de cap, utilizarea EXCEDRINIL prea des (pentru acest medicament însemnând mai mult de 10 zile pe lună) pentru dureri de cap cronice simultane (15 zile sau mai multe pe lună), timp de mai mult de 3 luni, vă poate agrava durerea de cap sau migrena. Dacă sunteţi în această situaţie, adresaţi-vă medicului pentru recomandări. Este posibil să fie necesar să opriți tratamentul cu EXCEDRINIL pentru a rezolva problema.
EXCEDRINIL poate reduce simptomele unei infecţii (de exemplu dureri de cap, febră), făcând ca aceasta să fie mai dificil de detectat. Dacă nu vă simţiţi bine şi trebuie să vă prezentaţi la medic, nu uitaţi să îi spuneţi că utilizaţi EXCEDRINIL.
EXCEDRINIL poate afecta rezultatele testelor de laborator. Dacă vi s-a cerut să vi se recolteze sânge, urină sau vi se fac alte teste de laborator, nu uitaţi să spuneţi că utilizaţi EXCEDRINIL.


EXCEDRINIL împreună cu alte medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

În special, anunţaţi medicul dacă utilizaţi oricare dintre următoarele medicamente:
• orice medicament care conţine paracetamol, acid acetilsalicilic sau orice alt medicament pentru ameliorarea durerilor/scăderea febrei.
• medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sângelui ("care subţiază sângele"), precum anticoagulantele orale (de exemplu warfarina), heparina, tromboliticele (de exemplu streptokinaza) sau alte medicamente antiagregante plachetare (de exemplu ticlopidină, clopidogrel, cilostazol).
• corticosteroizi (utilizaţi pentru a reduce inflamaţia).
• barbiturice şi benzodiazepine (pentru tratarea anxietăţii şi a insomniei).
• litiu, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei sau fluvoxamină (pentru tratarea depresiei).
• sulfoniluree şi insulină (pentru tratarea diabetului zaharat).
• metotrexat (pentru tratarea anumitor tipuri de cancer, a poliartritei sau a psoriazisului).
• medicamente utilizate pentru tratarea infecţiilor (de exemplu rifampicina, izoniazidă, cloramfenicol, ciprofloxacină sau acid pipemidic).
• levotiroxină (pentru tratarea hipotiroidiei).
• metoclopramidă (pentru tratarea greţurilor şi a vărsăturilor).
• medicamente pentru tratamentul epilepsiei.
• medicamente pentru hipertensiune arterială şi insuficienţă cardiacă.
• diuretice (pentru a creşte producţia de urină şi pentru a scădea excesul de lichid).
• medicamente pentru tratarea gutei.
• contraceptive orale.
• zidovudină (pentru tratarea infecţiei cu HIV).
• medicamente pentru tratarea golirii gastrice lente, precum propantelina.
• clozapină (pentru tratarea schizofreniei).
• simpatomimetice (pentru creşterea tensiunii arteriale scăzute sau, pentru tratarea congestiei nazale).
• antialergice (pentru a preveni sau trata alergiile).
• teofilină (pentru tratarea astmului bronşic).
• terbinafină (pentru tratarea infecţiilor fungice).
• cimetidină (pentru tratarea arsurilor în capul pieptului şi a ulceruluipeptic).
• disulfiram (pentru tratarea dependenţei de alcool).
• nicotină (utilizată pentru întreruperea fumatului).
• colestiramină (pentru tratarea nivelului plasmatic crescut de colesterol).


EXCEDRINIL împreună cu alimente şi băuturi
• Alcool:

În cazul în care consumaţi 3 sau mai multe băuturi alcoolice zilnic, adresaţi-vă medicului dacă trebuie să utilizaţi acest medicament sau alte calmante ale durerii /medicamente care reduc febra. Paracetamolul şi acidul acetilsalicilic pot determina leziuni ale ficatului şi sângerări ale stomacului.
• Cafeină:
Doza recomandată a acestui medicament conţine aproximativ cantitatea de cafeină care se găseşte într-o ceaşcă de cafea. Limitaţi-vă doza de medicamente, alimente sau băuturi care conţin cafeină în timp ce utilizaţi acest medicament, deoarece prea multă cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate, insomnie şi, ocazional, palpitaţii.


Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenționați să rămâneţi gravidă, adresaţi- vă medicului dumneavoastră şi nu utilizaţi EXCEDRINIL. Este deosebit de important să nu utilizaţi EXCEDRINIL în ultimele 3 luni de sarcină, deoarece poate dăuna fătului sau poate determina probleme la naştere.
Nu utilizaţi EXCEDRINIL dacă alăptaţi deoarece poate fi dăunător pentru sugar.
Adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza orice medicament.
EXCEDRINIL aparţine unui grup de medicamente (AINS-antiinflamatoare nesteroidiene) care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea medicamentului.


Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Administrarea EXCEDRINIL nu se cunoaşte că ar afecta capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Dacă observaţi reacţii adverse precum ameţeală sau somnolenţă, nu trebuie să conduceţi vehicule sau să folosiţi utilaje. Informaţi medicul cât mai curând posibil.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI EXCEDRINIL

Utilizaţi întotdeauna EXCEDRINIL exact aşa cum este recomandat în acest prospect sau cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi (cu vârsta de cel puţin 18 ani):
• Pentru tratamentul durerilor de cap
Când apare durerea de cap luaţi 1 comprimat cu un pahar plin cu apă. Dacă este necesar, puteţi lua încă 1 comprimat, după 4 până la 6 ore.

În cazul durerilor mai intense atunci când apare durerea, luaţi 2 comprimate, cu un pahar plin cu apă.
Dacă este necesar, mai puteţi utiliza încă 2 comprimate după 4 până la 6 ore.

Nu utilizaţi EXCEDRINIL pentru tratarea durerilor de cap mai mult de 4 zile fără a întreba medicul.

• Pentru tratamentul migrenei

Când apar simptomele de migrenă sau migrenă cu aură luaţi 2 comprimate cu un pahar plin cu apă.
Dacă este necesar, puteţi lua încă 2 comprimate, cu intervale de 4 până la 6 ore între doze.
Dacă migrena nu se ameliorează într-un interval de 2 ore de la prima doză de 2 comprimate de EXCEDRINIL, adresaţi-vă medicului.
Nu luaţi EXCEDRINIL pentru tratarea migrenei mai mult de 3 zile fără a întreba medicul.

Pentru ambele tratamente, de dureri de cap şi de migrenă, nu utilizaţi mai mult de 6 comprimate într- un interval de 24 de ore. Aceasta corespunde dozei de 1500 mg acid acetilsalicilic, 1500 mg paracetamol şi 390 mg cafeină.
Utilizarea prelungită, fără supraveghere medicală, poate fi dăunătoare.

Copii şi adolescenţi:

EXCEDRINIL nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 18 ani (vezi Atenționări și precauții).

Vârstnici (cu vârsta peste 65 de ani):
Nu există recomandări speciale privind dozele. Dacă aveţi greutate corporală redusă trebuie să cereţi sfatul unui medic sau al unui farmacist.

Pacienţi cu probleme renale sau hepatice

Spuneţi medicului dacă aveţi probleme cu rinichii sau cu ficatul. Poate fi necesar ca acesta să modifice intervalul de administrare sau durata tratamentului. Nu utilizaţi EXCEDRINIL dacă aveţi probleme severe cu rinichii sau cu ficatul.


Dacă utilizaţi mai mult EXCEDRINIL decât trebuie

Aceste comprimate conţin acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Când utilizaţi EXCEDRINIL nu depăşiţi doza recomandată şi nu utilizaţi niciun alt medicament care poate conţine aceste componente sau alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, inflamţiei sau febrei (antiinflamatoare nesteroidiene).

Contactaţi medicul, farmacistul sau mergeţi la cel mai apropiat spital imediat ce consideraţi că aţi fi luat o supradoză. Asistenţa medicală de urgenţă este esenţială din cauză că pot apărea leziuni hepatice ireversibile datorită paracetamolului. Nu aşteptaţi să apară simptomele, deoarece în cazul unei supradoze este posibil ca la început să nu apară niciun simptom care să poată fi observat.

Dacă apar simptome de supradoză, acestea sunt:
• În cazul acidului acetilsalicilic: ameţeală, ţiuit în urechi, surditate, transpiraţie, hiperventilaţie, febră, greaţă, vărsături, dureri de cap, confuzie sau nelinişte, colaps circulator sau insuficienţă respiratorie.
• În cazul paracetamolului: primele simptome care apar sunt greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, paloare, insomnie, transpiraţie şi, mai târziu, dureri abdominale.
• În cazul cafeinei: anxietate, nervozitate, nelinişte, insomnie, excitaţie, contracţii musculare, confuzie, convulsii, hiperglicemie, tahicardie sau aritmie cardiacă.
Chiar dacă aceste simptome nu apar sau dispar, este esenţial să cereţi imediat ajutor medical.


Dacă uitaţi să utilizaţi EXCEDRINIL
Luaţi doza imediat ce vă aduceţi aminte, dar nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval de 24 de ore.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, EXCEDRINIL poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Nu mai utilizaţi EXCEDRINIL şi anuntaţi imediat medicul dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse grave:
• reacţie alergică cu umflarea feţei, a buzelor, a gurii, a limbii sau a gâtului. Aceasta poate determina dificultate la înghiţire, respiraţie şuierătoare sau dificilă, senzaţie de tensiune în piept (semne de astm). De asemenea, puteţi avea erupţii trecătoare sau mâncărimi ale pielii şi puteţi leşina.
• roşeaţă a pielii, băşici pe buze, pe ochi sau pe gură, descuamarea pielii.
• sângerări gastrice sau intestinale, ulcer gastric sau intestinal, care pot fi însoţite de dureri abdominale severe, de scaune cu sânge sau de culoare neagră sau de vărsături cu sânge. Ca în cazul tuturor analgezicelor şi al medicamentelor pentru scăderea febrei, acestea pot apărea oricând pe perioada tratamentului, fără vreun istoric anterior, şi pot fi letale. Această reacţie adversă este deosebit de gravă la persoanele în vârstă.
• îngălbenirea pielii sau a ochilor (semne de insuficienţă hepatică).
• senzaţie de slăbiciune sau ameţeală (semne de hipotensiune arterială).
• aritmie.

Reacţiile adverse de mai jos au fost raportate în 16 studii clinice efectuate cu EXCEDRINIL, în care au fost trataţi peste 4800 de pacienţi. Anuntaţi medicul dacă observaţi vreuna dintre aceste reacţii adverse:

Frecvente (pot afecta până la1 din 10 utilizatori)
• nervozitate, ameţeală
• greaţă, disconfort abdominal

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 utilizatori)
• insomnie, tremur, amorţeală, dureri de cap
• ţiuit în urechi
• uscarea gurii, diaree, vărsături
• oboseală, nervozitate
• ritm crescut al inimii

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 utilizatori)
• durere în gât, dificultate la înghiţire, amorţeli sau furnicături în jurul gurii, salivă abundentă
• poftă de mâncare scăzută, modificare a gustului
• anxietate, stare euforică, tensiune
• tulburări ale atenţiei, pierdere de memorie, tulburări de coordonare
• senzaţie de durere în obraji şi la nivelul frunţii
• dureri ale ochilor, tulburări de vedere
• bufeuri, probleme ale vaselor de sânge periferice (de exemplu în braţe sau în picioare)
• sângerări nazale, respiraţie înceată şi superficială, scurgeri nazale
• eructaţie, flatulenţă
• transpiraţie excesivă, mâncărime, erupţii ale pielii care provoacă mâncărime, sensibilitate crescută a pielii
• rigiditate a muşchilor, oaselor sau a încheieturilor; dureri de ceafă, de spate, spasme musculare
• slăbiciune, disconfort în piept

Reacţiile adverse de mai jos au fost raportate de la punerea pe piaţă a medicamentului EXCEDRINIL.
În general, frecvenţa în monitorizarea după punerea pe piaţă nu poate fi determinată cu precizie, de aceea este indicată ca "necunoscută":
• nelinişte, stare de rău general sau disconfort
• somnolenţă, migrenă
• roşeaţă şi erupţii trecătoare ale pielii
• palpitaţii, întreruperea respiraţiei, respiraţie dificilă bruscă şi senzaţie de tensiune în piept cu

şuierat sau tuse (astm)
• durere abdominală, disconfort gastric după masă


Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ EXCEDRINIL

• Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor
• Nu utilizaţi EXCEDRINIL după data de expirare înscrisă pe blister şi pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
• A nu se păstra la temperaturi peste 25°C.
• Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONȚINUTUL AMBALAJULUI ȘI ALTE INFORMAȚII

Ce conţine EXCEDRINIL
• Substanţele active sunt: acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină
Fiecare comprimat filmat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg şi cafeină 65 mg.

• Celelalte componente sunt:
Nucleul comprimatului: hidroxipropilceluloză de joasă substituţie, celuloză microcristalină PH 101, acid stearic.
Filmul comprimatului: hipromeloză 3 cP, dioxid de titan (E 171), hipromeloză 6 cP, hipromeloză 50 cP, propilenglicol, acid benzoic, ceară de Carnauba.


Cum arată EXCEDRINIL şi conţinutul ambalajului
EXCEDRINIL este un comprimat filmat oblong, de culoare albă, marcat cu litera “E” pe o faţă.
Comprimatele sunt furnizate în blistere ambalate în cutii care conţin 10, 16, 20 sau 32 de comprimate filmate. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.


Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Novartis Consumer Health GmbH,
Zielstattstrasse 40, 81379 München
Germania

Fabricantul
Novartis Consumer Health GmbH
Zielstattstrasse 40, 81379 München
Germania

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Austria: Excedrinil 250 mg/250 mg/65 mg - Filmtabletten

Belgium Excedryn, filmomhulde tabletten

Bulgaria: Excedrin 250mg / 250mg / 65mg Филмирана таблетка

Czech Republic: Excedrinil

France: pelliculé Excedrinil250mg/250mg/65mg comprimé pelliculé

Germany: Paracetamol/ASS/Coffein Kopfschmerz & Migräne 250 mg/250 mg/65 mg Filmtabletten

Greece: Excedrin

Ireland Excedrin film-coated tablets

Italy: Cibalgina Emicrania Cefalea 250mg/250mg/65mg Compressa

Rivestita Con Film

Luxemburg: Excedryn, comprimés pelliculés

The Netherlands: The Netherlands: Excedrin, filmomhulde tabletten

Poland: Excedrin MigraStop

Portugal: Excedrin
România Excedrinil 250 mg / 250 mg / 65 mg comprimate filmate
Slovakia: Excedrin
Spain: Excedite 250mg/250mg/65mg comprimidos recubiertos con película
United Kingdom: Excedrinil tablets


Acest prospect a fost aprobat în August 2014.

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Femeile cu migrene cronice nu prezintă un declin mental mai pronunţat decât celalalte (studiu) Femeile care suferă de migrene nu par a prezenta o degradare mai accentuată a capacităţilor mentale decât celelalte, arată un studiu apărut în 'Journal of the American Medical Association' (JAMA), menţionat de AFP.
Când mamele au migrene, bebeluşii sunt mai susceptibili să aibă colici (studiu) Bebeluşii sunt de două ori mai susceptibili să sufere de colici dacă mamele lor au migrene, arată cercetători de la Universitatea California. Doctorul neurolog Amy Gelfand precizează că 'studiul nostru sugerează că, la bebeluşi, colicii pot fi un semn că viitorul copil este predispus să sufere de migrene...
OMS: Banalele migrene au costuri "enorme" pentru societate Aproximativ jumătate din populaţia adultă a planetei suferă de migrene, iar aceste dureri de cap au nişte costuri enorme din punct de vedere social şi economic, a anunţat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), transmite Reuters.
O carenţă în vitamina D poate produce migrene (studiu) Copiii şi tinerii adulţi care prezintă carenţe ale vitaminelor D, B2, B9 şi în coenzima Q10 sunt mai susceptibili să sufere de migrene, arată un nou studiu prezentat la Congresul anual al American Headache Society desfăşurat în perioada 9-12 iunie la San Diego.
Durerea de cap, afecţiunea cea mai comună şi mai răspândită Peste 6 milioane de spanioli suferă de migrene şi cefalee. Potrivit datelor Societăţii Spaniole de Neurologie publicate de revista Cephalgia, între 12 şi 15 la sută din populaţie suferă de tulburări neurologice cronice care îi împiedică să desfăşoare orice activitate. După zeci de ani de studii şi de...
Deficitul de diaminoxidază poate fi cauza majorităţii migrenelor /studiu/ Cele mai multe dintre migrene au drept cauză excesul de histamină în sânge, provocat de deficitul de diaminoxidază (DAO), o enzimă care degradează histamina, este concluzia unui studiu spaniol prezentat duminică la Viena în timpul Congresului mondial de neurologie, relatează agenţia EFE.