Cautare



ATENTIE

Aceste informatii au doar scop informativ si in niciun caz nu trebuie sa inlocuiasca recomandarea medicului sau a personalului medical autorizat. Nu trebuie sa folositi aceste informatii pentru auto-diagnostic sau auto-tratament. Medipedia nu isi asuma responsabilitatea asupra efectelor pe care le poate avea folosirea acestor informatii in alte scopuri decat au fost oferite.

PARACETAMOL KABI 10 mg/ml
Denumire PARACETAMOL KABI 10 mg/ml
Denumire comuna internationala PARACETAMOLUM
Actiune terapeutica ALTE ANALGEZICE SI ANTIPIRETICE ANILIDE (INCLUSIV COMBINATII)
Prescriptie PR
Forma farmaceutica Solutie perfuzabila
Concentratia 10mg/ml
Ambalaj Cutie cu 12 flac. din sticla cu capacitatea de 50 ml cu sol. perf.
Valabilitate ambalaj 18 luni - dupa ambalarea pt. comercializare, 6 h - dupa prima deschidere
Cod ATC N02BE01
Firma - Tara producatoare FRESENIUS KABI DEUTSCHLAND GMBH - GERMANIA
Autorizatie de punere pe piata FRESENIUS KABI ROMANIA S.R.L. - ROMANIA

Ai un comentariu sau o intrebare despre PARACETAMOL KABI 10 mg/ml ? Intreaba pe forum:  
Nume afisat:
E-mail (optional):
Intrebare:

Introduceti codul de mai sus:



>> Ţencu Marius-Laurenţiu (vizitator) : pentru ce este paracetamol kabi ?
>> Dr. Vladoiu Mirela : Acest medicament este un analgezic (ameliorează durerea) şi un antipiretic (scade febra). Este indicat...
Prospect si alte informatii despre PARACETAMOL KABI 10 mg/ml, solutie perfuzabila       

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Paracetamol Kabi 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
Paracetamol

Citiţi cu atenţie acest prospect în întregime înainte de a începe să utilizaţi acest medicament.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie nevoie să-l recitiţi.
- Dacă aveţi întrebări ulterioare, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Acest medicament a fost prescris numai pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altora. S-ar putea să le facă rău, chiar dacă au aceleaşi simptome ca ale dumneavoastră.
- Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:
1. Ce este Paracetamol Kabi şi pentru ce se utilizează
2. Înainte de a utiliza Paracetamol Kabi
3. Cum se utilizează Paracetamol Kabi
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Paracetamol Kabi
6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE PARACETAMOL KABI ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Acest medicament este un analgezic (ameliorează durerea) şi un antipiretic (scade febra).

Este indicat
- pentru tratamentul pe termen scurt al durerii de intensitate moderată, mai ales după o intervenţie chirurgicală, şi
- pentru tratamentul pe termen scurt al febrei

2. ÎNAINTE DE A UTILIZA PARACETAMOL KABI

Nu utilizaţi Paracetamol Kabi
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii medicamentului Paracetamol Kabi.
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la propacetamol (un alt medicament împotriva durerii, precursor al paracetamolului).
- daca suferiţi de o boală hepatică severă.

Aveţi grijă deosebită cu Paracetamol Kabi
- dacă suferiţi de o boală a ficatului sau a rinichiului sau de abuz de alcool etilic.
- dacă suferiţi de o afecţiune a ficatului moştenită, numită sindromul Meulengracht Gilbert.
- dacă suferiţi de deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
- dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol.
- dacă suferiţi de o lipsă severă de nutriţie (malnutriţie).
Spuneţi medicului dumneavoastră înainte de începerea tratamentului dacă oricare din afecţiunile menţionate anterior sunt valabile şi pentru dumneavoastră.

Trebuie să schimbaţi tratamentul şi să luaţi medicamente împotriva durerii sub formă de comprimate sau sirop în loc de Paracetamol Kabi, cât mai repede posibil.


Utilizarea altor medicamente
Dacă luaţi Paracetamol Kabi, nu trebuie să luaţi alte medicamente care conţin paracetamol, pentru a nu depăşi doza zilnică recomandată (vezi punctele următoare). Spuneţi medicului dumneavoastră dacă luaţi alte medicamente care conţin paracetamol.

Dacă folosiţi probenecid (un medicament folosit pentru tratamentul gutei), medicul dumneavoastră ar trebui să vă reducă doza de paracetamol, deoarece probenecidul creşte nivelul de paracetamol din sângele dumneavoastră.

Salicilamida (un alt medicament împotriva durerii) poate creşte cantitatea de paracetamol din sângele dumneavoastră şi prin urmare poate creşte riscul apariţiei efectelor toxice.

Rifampicina (un antibiotic), barbituricele (sedative), antidepresivele triciclice şi medicamentele folosite pentru tratamentul crizelor epileptice (antiepileptice, precum carbamazepină, fenitoină, fenobarbital, primidonă) pot reduce efectele analgezice şi antipiretice ale paracetamolului şi, la fel ca alcoolul etilic, pot creşte efectele toxice la nivelul ficatului.

Administrarea împreună a paracetamolului şi a cloramfenicolului (un antibiotic) poate prelungi acţiunea celui din urmă.

Vă rugăm să vă informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi contraceptive orale, deoarece acestea pot scădea acţiunea paracetamolului.

Administrarea împreună a paracetamolului şi a zidovudinei (un medicament folosit pentru tratarea infecţiei cu HIV) poate creşte riscul de reducere a numărului anumitor celule sanguine albe
(neutropenie). Aceasta creşte riscul dumneavoastră de a contacta infecţii.

Vă rugăm să vă informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi anticoagulante orale (substanţe care încetinesc coagularea sângelui). Este posibil să fie nevoie de mai multe controale, pentru a evalua efectul anticoagulant.

Vă rugăm să vă informaţi medicul sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent orice alt medicament, inclusiv medicamente care se eliberează fără prescripţie medicală.


Sarcina şi alăptarea

Sarcina
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi gravidă sau dacă plănuiţi să rămâneţi gravidă.
Paracetamol Kabi poate fi folosit pe timpul sarcinii. Totuşi, în acest caz, medicul va evalua cu atenţie dacă tratamentul poate fi efectuat.

Alăptarea
Paracetamol Kabi poate fi folosit pe timpul alăptării.

Cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua orice medicament.


Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Paracetamol Kabi nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

3. CUM SE UTILIZEAZĂ PARACETAMOL KABI

Acest medicament este destinat administrării intravenoase.

Medicul dumneavoastră vă va administra Paracetamol Kabi. Acesta se administrează prin picurare (perfuzie).

Flaconul a 100 ml este destinat exclusiv utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu greutatea mai mare de 33 kg (aproximativ 11 ani).

Flaconul a 50 ml este destinat administrării la nou-născuţi, sugari, copii mici şi copii cu greutatea mai mică de 33 kg.

Medicul dumneavoastră trebuie să vă monitorizeze cu atenţie înainte de încheierea perfuziei, pentru a evita pătrunderea aerului în venă.

Doze



Cum se administrează Paracetamol Kabi
Paracetamol Kabi soluţie se administrează sub formă de perfuzie (prin picurare) în venă, timp de 15 minute. Între administrări trebuie să fie un interval de minim 4 ore.

Dacă vi se pare că efectul Paracetamol Kabi este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Dacă folosiţi Paracetamol Kabi mai mult decât trebuie

Dacă aţi folosit Paracetamol Kabi mai mult decât ar fi trebuit, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În caz de supradozaj, simptomele apar în general în primele 24 de ore şi cuprind: greaţă, vărsături, scăderea poftei de mâncare, paloare şi dureri de burtă. În caz de supradozaj, trebuie acordată asistenţă medicală de urgenţă, deoarece există risc de afectare ireversibilă a ficatului.

Dacă aveţi întrebări suplimentare despre folosirea acestui medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Paracetamol Kabi poate avea reacţii adverse, deşi acestea nu apar la toate persoanele.

foarte frecvente: afectează mai mult de 1 pacient din 10 frecvente: afectează 1 până la 10 pacienţi din 100 mai puţin frecvente: afectează 1 până la 10 pacienţi din 1000 rare: afectează 1 până la 10 pacienţi din 10000 foarte rare: afectează mai puţin de 1 pacient din 10000 frecvenţă necunoscută: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile.

Rare (afectează 1 până la 10 pacienţi din 10000)
· Modificări ale rezultatelor testelor de laborator (concentraţii crescute anormal ale enzimelor hepatice determinate prin teste sanguine). În cazul apariţiei acestora, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, deoarece poate fi necesară efectuarea ulterioară regulată a unor teste sanguine.
· Presiune sanguină scăzută (hipotensiune).
· Stare de rău general.

Foarte rare (afectează mai puţin de 1 pacient din 10000)
· Valori scăzute ale anumitor celule sanguine (trombocite, un anumit tip de celule albe), care pot determina sângerări nazale sau gingivale şi pot creşte riscul de apariţie a infecţiilor. În cazul apariţiei acestora, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, deoarece poate fi necesară efectuarea ulterior regulată a unor teste sanguine.
· Reacţii alergice care variază de la simple erupţii cutanate sau urticarie, până la reacţii alergice severe (şoc anafilactic). Simptomele posibile includ umflarea feţei, buzelor, limbii sau a altor părţi ale corpului şi dificultăţi de respiraţie, respiraţie şuierătoare, îngustare temporară a căilor respiratorii din plămâni (bronhospasm).
Dacă credeţi că Paracetamol Kabi vă cauzează o reacţie alergică, informaţi-vă medicul imediat.

Cazuri izolate (nu se cunoaşte cât de frecvente sunt)
· Bătăi rapide ale inimii (tahicardie)
· Eritem, înroşirea feţei, prurit

Efecte asupra testelor de laborator

Tratamentul cu Paracetamol Kabi poate altera rezultatele unor teste de laborator pentru determinarea acidului uric, precum şi pentru determinarea glicemiei.

Dacă vreuna din reacţiile adverse devine gravă, sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ PARACETAMOL KABI

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Paracetamol Kabi după data de expirare înscrisă pe etichetă şi cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la frigider sau congela.

Înainte de administrare, medicamentul trebuie inspectat vizual.
Nu folosiţi Paracetamol Kabi dacă observaţi particule în soluţie şi modificări de culoare.

Medicul dumneavoastră sau personalul de specialitate din spital păstrează Paracetamol Kabi şi sunt responsabili de calitatea medicamentului odată ce acesta a fost deschis şi nu este utilizat imediat.
Totuşi, dacă nu este folosit imediat după deschidere, acesta nu trebuie păstrat mai mult de 24 ore.
După diluare, soluţia nu trebuie păstrată mai mult de 6 ore (incluzând timpul de perfuzare). Totodată, ei sunt responsabili şi de eliminarea corectă a cantităţii neutilizate de Paracetamol Kabi.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Medicul dumneavoatră, asistenta medicală sau farmacistul vor elimina medicamentele de care nu mai este nevoie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Paracetamol Kabi
- Substanţa activă este paracetamol. Un ml conţine paracetamol 10 mg.
- Fiecare flacon a 50 ml conţine paracetamol 500 mg.
- Fiecare flacon a 100 ml conţine paracetamol 1000 mg.
- Celelalte componente sunt: cisteină, manitol (E421), apă pentru preparate injectabile.


Cum arată Paracetamol Kabi şi conţinutul ambalajului
Paracetamol Kabi 10 mg/ml soluţie perfuzabilă este o soluţie perfuzabilă limpede, uşor gălbuie.
Paracetamol Kabi 10 mg/ml soluţie perfuzabilă este disponobil sub formă de flacoane din sticlă a 50 ml şi 100 ml, prevăzute cu dop şi capsă detaşabilă din aluminiu sau plastic.
Mărimea ambalajelor:
1 flacon 10 flacoane 12 flacoane 20 flacoane

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă


S.C. Fresenius Kabi România S.R.L.
Strada Fânarului nr. 2A, 500464 Braşov
România
Telefon: +40 268 406260
Fax. +40 268 406263 e-mail: office@fresenius-kabi.ro

Fabricanţi

Fresenius Kabi Deutschland GmbH
D-61169 Friedberg, Germania

Fresenius Kabi Austria GmbH
Hafnerstrasse 36, A-8055 Graz, Austria

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub urmatoarele denumiri comerciale:

Austria Paracetamol Kabi 10 mg/ml Infusionslösung
Belgia Paracetamol Kabi 10 mg/ml oplossing voor infusie
Bulgaria Парацетамол Каби 10 mg/ml инфузионен разтвор
Danemarca Paracetamol “Fresenius Kabi”
Estonia Paracetamol Kabi 10 mg/ml
Finlanda Paracetamol Fresenius Kabi
Germania Paracetamol Kabi 10 mg/ml Infusionslösung
Grecia Paracetamol Kabi
Irlanda Paracetamol 10 mg/ml solution for infusion
Italia Paracetamol Kabi 10 mg/ml
Letonia Paracetamol Kabi 10 mg/ml šķīdums infūzijām
Lituania Paracetamol Kabi 10 mg/ml infuzinis tirpalas
Luxemburg
Marea Britanie Paracetamol Kabi 10 mg/ml Infusionslösung
Norvegia Paracetamol 10 mg/ml solution for infusion
Olanda Paracetamol “Fresenius Kabi” 10 mg/ml infusjonsvæske, opplØsning
Polonia Paracetamol Fresenius Kabi, 10 mg/ml oplossing voor infusie
Portugalia Paracetamol Kabi
Republica Cehă Paracetamol Kabi
Republica Slovacia Paracetamol Kabi 10 mg/ml, roztok pro infuzi
România Paracetamol Kabi 10 mg/ml
Slovenia Paracetamol Kabi 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
Spania Paracetamol Kabi 10 mg/ml raztopina za infundiranje
Suedia Paracetamol Kabi 10 mg/ml solución para perfusión
Ungaria Paracetamol Fresenius Kabi
Paracetamol Kabi 10 mg/ml

Acest prospect a fost aprobat în Februarie 2011.


Următoarele informaţii sunt destinate numai medicilor şi personalului medical:

Manipulare
Numai pentru o singură utilizare. Soluţia rămasă neutilizată trebuie aruncată.

Înainte de administrare, produsul trebuie inspectat vizual pentru a observa orice fel de particule în soluţie şi modificări de culoare.

Flaconul a 100 ml este destinat utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu greutatea mai mare de 33 kg (cu vârsta de aproximativ 11 ani).

Flaconul a 50 ml este destinat administrării la nou-născuţi, sugari, copii mici şi copii cu greutatea mai mică de 33 kg.

Ca pentru toate soluţiile perfuzabile prezentate în flacoane din sticlă, trebuie amintit faptul că este necesară monitorizarea atentă în special la sfârşitul perfuziei, indiferent de calea de perfuzare. Această monitorizare la sfârşitul perfuziei se aplică în special pentru calea centrală de perfuzare, pentru a evita producerea unei embolii gazoase.

Compatibilitate
Paracetamol Kabi 10 mg/ml soluţie perfuzabilă poate fi diluat cu soluţie de clorură de sodiu 9 mg/ml (0,9%) sau cu soluţie de glucoză de 50 mg/ml (5%), până la o zecime. În acest caz, soluţia diluată trebuie folosită în decurs de 6 ore de la preparare (incluzând şi durata prefuzării).

Soluţia diluată trebuie inspectată vizual şi nu trebuie utilizată dacă prezintă opalescenţă, particule vizibile sau precipitat.

Eliminare
Orice cantitate de soluţie rămasă neutilizată sau orice reziduu trebuie îndepărtat în conformitate cu reglementările locale.

Ai o intrebare despre acest medicament? Poti intreba aici.
Citeste si...
Analgezicele uzuale distrug ficatul şi pot duce la comă Aproape 20.000 de americani sunt spitalizaţi anual cu leziuni hepatice din cauza consumului excesiv de Acetaminofen, cunoscut sub numele de Paracetamol, relatează în ultimul său număr New Scientist.
Autorităţile canadiene avertizează în legătură cu riscurile consumului excesiv de paracetamol Medicamentele împotriva durerii care conţin paracetamol trebuie de acum să afişeze în mod clar potenţialele pericole pentru ficat în cazul consumului excesiv al acestor produse, au declarat săptămâna trecută autorităţile canadiene din domeniul sănătăţii.
Cuprariu (ANM): Nu trebuie să se depăşească doza recomandată de paracetamol Purtătorul de cuvânt al Agenţiei Naţionale a Medicamentului Anca Cuprariu a afirmat că trebuie respectată doza zilnică recomandată de paracetamol de 1-2 comprimate pe zi fără a se depăşi 4 grame pe zi.
Agenţia americană de medicamente recomandă reducerea dozei de paracetamol Agenţia americană pentru medicamente (FDA) a recomandat miercuri limitarea dozei de paracetamol în analgezicele combinate cu derivate ale morfinei, pentru a se evita riscul de leziuni hepatice grave, informează joi AFP.
Riscurile legate de administrarea pe termen lung a paracetamolului sunt încă subestimate (studiu) Administrarea pe termen lung şi în doze mari de paracetamol prezintă riscuri îndeosebi în plan cardiovascular şi renal, care până acum au fost subestimate, avertizează un studiu apărut marţi.
ANMDM atrage atenţia asupra importanţei respectării dozelor recomandate de medicamente Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale (ANMDM) atenţionează cu privire la respectarea dozelor recomandate de medicamente pentru a se evita pe cât posibil apariţia reacţiilor adverse, punctând că din informaţiile din prospectul medicamentelor pe bază de paracetamol, armonizate...