Subiect: EXFORGE 5mg/80mg
Autor Mesaje
valentina cuko (vizitator)


Avatar

--
29-07-2013 13:27 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Mamaja ime ka 16 muaj qe eshte me fibrilacion arterial (aritmi). Eshte konvertuar 6 here ne spital dhe heren e fundit nuk u konvertua dot me. Mjeket thane qe per te tashme e rendesishme eshte qe fibrilacioni te mbahet ne frekuenca te ulta....por mami edhe pas kesaj here u konvertua vete dhe here pas here çfaq fibrilacion per disa ore ose per disa dite, dhe pastaj po vete fibrilacioni zhduket duke mbetur me ritem sinusoidal i tipit flatra......Nderkohe mami per 6 muaj ka kaluar 2 tromboza: nje mezenterale dhe nje ne koke (AVC ishemik arterotrombolik cerebelarclerter)......Per momentin mami eshte relativisht mire ne shtepi, por here pas here ha ngritje tensioni mbi normalen i cili i shkakton fibrilacion qe kur eshte me frekuence nen 90 rrahje ne minute mjeket na kane thene qe eshte i parrezikshem dhe kalon vete, ndersa kur eshte me shume se 90 rrahje ne e drejtojme me urgjence ne qendren spitalore.......Mjekimi i fundit imamase i dhene nga specialisti kardiolog eshte ky: Zofecard 30 mg(2x1/2 kokerr ne dite),....Nebilet 5mg (2x1/2 kokerr ne dite)....Digogsine 0.25mg (1tablete 5 dite po, 2 dite jo)......Dytide H 50mg/25mg (1/2 kokerr ne mengjes)......Furosemid 40mg (1 kokerr ne dite, sepse mami i ka kembet e enjtura).......Sintrom 4 (sipas analizes se gjakut I.N.R.)......... Meqenese merr shume diuretik para 2 ditesh beri analizen e proves renale dhe acidi urik i doli i larte, ne vleren 10. Mjeku i rekomandoi Allopurinol 100 mg te cilin ajo tashme e ka filluar......Jam e shqetesuar per mamane time e cila tashme eshte 78 vjeç dhe akoma nuk eshte stabilizuar me mjekimin e tensionit, pavaresisht korekteses se saj ndaj keshillave te mjekut.......Konkretisht mjekimi i fundit me zofecard 30 mg dhe dytide ate nuk e mban me tension te stabilizuar per 24 ore, ndofta duhet shtuar diçka tjeter?.......Doja te shtoja qe mamaja nuk ka reaksion nga ilaçet. Ajo vuan vetem nga astma prej 55 vitesh dhe perdor vetem Ventolin Evohaler (Salbutamol). ........Mbetem me shprese se do te marr nje keshille te vlefeshme!
dr. Oana Iordache Utilizator offline
 
Avatar
--
03-08-2013 10:27 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Incercati sa scrieti in limba romana.
Dr. Oana Iordache
Medic specialist Obstetrica-Ginecologie
Medcenter (www.medcenter.ro) - Info line 0800-800-599
Consultatii si investigatii in Bucuresti, Braila, Buzau, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Maramures, Vrancea
mindru_georgeta (vizitator)


Avatar

--
06-05-2014 19:35 CitatCitat RăspundeRăspunde  
am tensiunea 19cum sa iau exforge 5mg/80mg
dr. Oana Iordache Utilizator offline
 
Avatar
--
11-05-2014 22:17 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Conform indicatiei medicului curant.
Dr. Oana Iordache
Medic specialist Obstetrica-Ginecologie
Medcenter (www.medcenter.ro) - Info line 0800-800-599
Consultatii si investigatii in Bucuresti, Braila, Buzau, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Maramures, Vrancea
deaconu carmen (vizitator)


Avatar

--
18-07-2014 19:29 CitatCitat RăspundeRăspunde  
de 3 saptamani i-au nebilet 5mg 1 tb dimineata si tritace de 10mg 1tb dupa amiaza si nu mai pot stapani tensiunea care imi oscileaza.Mi s-a recomandat exforge 1tb seara,tertensif 1,5mg 1tb dim si concor5mg 1tb dim.Ce sa fac,imi este teama sa nu-mi scada prea rau tensiunea.
dr. Oana Iordache Utilizator offline
 
Avatar
--
19-07-2014 18:39 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Faceti tratamentul conform recomandarilor.
Dr. Oana Iordache
Medic specialist Obstetrica-Ginecologie
Medcenter (www.medcenter.ro) - Info line 0800-800-599
Consultatii si investigatii in Bucuresti, Braila, Buzau, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Maramures, Vrancea
mihai (vizitator)


Avatar

--
28-03-2017 19:58 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Eu trebuie sa iau medicamentul EXFORGE 5/80 sau 10/160 (injumatatit) de 2 ori pe zi. Deoarece este criza pe piata in acest moment, cu ce alte medicamente se poate inlocui si in ce doze ?
Va multumesc.
dr. Oana Iordache Utilizator offline
 
Avatar
--
02-04-2017 23:06 CitatCitat RăspundeRăspunde  
Pt Mihai.
Schimbarea medicamentului o face cardiologul.
Dr. Oana Iordache
Medic specialist Obstetrica-Ginecologie
Medcenter (www.medcenter.ro) - Info line 0800-800-599
Consultatii si investigatii in Bucuresti, Braila, Buzau, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Maramures, Vrancea
Dr. Vladoiu Mirela Utilizator offline
 
Avatar
--
07-04-2017 10:19 CitatCitat RăspundeRăspunde  

Scris de la 28-03-2017 19:58
Eu trebuie sa iau medicamentul EXFORGE 5/80 sau 10/160 (injumatatit) de 2 ori pe zi. Deoarece este criza pe piata in acest moment, cu ce alte medicamente se poate inlocui si in ce doze ?
Va multumesc.

sevikar 5/20 mg una pe zi

Dr. Vladoiu Mirela
Medic Specialist MEDICINA INTERNA si ECOGRAFIE GENERALA
Medcenter (www.medcenter.ro) - Info line 0800-800-599 Consultatii si investigatii in Bucuresti, Braila, Buzau, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Maramures, Vrancea
Citeste si:

Răspuns rapid
toggle
  Nume afişat:
Subiect:
Conţinut:

Introduceti codul de mai sus:

Trimite
Prin publicarea acestui mesaj confirmati ca ati citit si sunteti de acord cu termenii si conditiile Medipedia: Termeni si conditii
Active Forums 4.2
NOT LICENSED FOR PRODUCTION USE
www.activemodules.com